אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האכיפה בארה"ב מתחזקת: ה-SEC קנסה חברת הפצת מטבעות קריפטו צילום: בלומברג

האכיפה בארה"ב מתחזקת: ה-SEC קנסה חברת הפצת מטבעות קריפטו

רשות ניירות ערך האמריקאית הטילה קנס בסך חצי מיליון דולר על חברת TokenLot שהפיצה מטבעות דיגיטליים המסווגים כניירות ערך ללא רישיון ברוקר

12.09.2018, 17:14 | אמיר רוזנבאום

אתמול (ג') לראשונה, רשות ניירות ערך בארה"ב (ה-SEC) הפעילה אמצעי אכיפה כנגד נותן נותני שירותים להנפקות באמצעות מטבעות וירטואלים (ICO).

קראו עוד בכלכליסט

חברת "TokenLot" סיפקה שירותים הדומים לשירותי מפיץ-ברוקר ל-ICO ובכך גם הקימה פלטפורמה אינטרנטית מתאימה, באמצעותה יכלו משקיעים לרכוש את המטבעות הדיגיטליים של החברות ששכרו את שירותיה.

על מנת לשמש כברוקר או לבצע הפצת ניירות ערך בארה"ב, נדרש רישיון מסוג Broker-Dealers (אותו מנפיקה ה-SEC). חברת TokenLot לא הוציאה את הרישיון האמור, כנראה תחת הסברה שמדובר במטבעות דיגיטליים שאינם ניירות ערך.

ה-SEC, שכידוע נוקטת גישה מחמירה בעת סיווג מטבעות דיגיטליים כניירות ערך (כך שבעצם כמעט כל מטבע לדעת ה-SEC מהווה נייר ערך), סברה ש- TokenLot בפועל הפיצה ניירות ערך בארה"ב ללא הרישיון המתאים ועל כן הפרה את דיני ניירות ערך בארה"ב.

על מנת למזער נזקים, TokenLot הורידה את אתר האינטרנט שלה באופן מיידי והשיבה את כל הכספים למשקיעים בגין פקודות רכישה שלא ממשו. לאור שיתוף הפעולה המיידי עם ה-SEC, הוטל על החברה קנס מופחת יחסית בסך של כחצי מיליון דולר, ועל מייסדה הוטל קנס בסך 45 אלף דולר (כל אחד).

קריפטו, צילום: שאטרסטוק קריפטו | צילום: שאטרסטוק קריפטו, צילום: שאטרסטוק

"על אף העמדה הלוחמנית שנקטה ה-SEC החל מאמצע שנת 2017, עד כה טרם ננקטו הליכים כנגד המעגל התומך של תעשיית המטבעות הדיגיטליים, ויש להניח כי אכיפה מידתית כפי שהיא נקטה באירוע זה, מהווה רק אזהרה לשאר היועצים וספקי השירותים, אשר כבר בעבר סומנו על ידי הרשות כשומרי סף בתחום", אומר עו"ד דניאל ישראלי ממשרד ברנע.

לדבריו, התבטאויותיה ופעולותיה של ה-SEC בשנה האחרונה, מביאים את השוק בארה"ב למצב בו כבר לא ניתן לפעול ללא רגולציה, בשיטת המקל והגזר. "מצד אחד, ה-SEC פועלת ללא הרף כנגד ICOs שאינם מפוקחים, ומאידך היא מאפשרת מסלולים רגולטוריים גם ל-ICOs (כגון Reg A+, מימון המונים ועוד) ולפלטפורמות מסחר (כגון Coinbase, אשר הלכו בתלם הרגולטורי ולבסוף קיבלו את האישורים המתאימים לפעול בארה"ב), בפעולותיה העקביות והלא מתפשרות, חינכה ה-SEC את השוק האמריקאי והביאה לכך שרק מסלול מפוקח הוא מסלול מתאים שם", סיכם ישראלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות