אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כאב הראש שמחכה לו במליסרון צילומים: עמית שעל , משה שי

כאב הראש שמחכה לו במליסרון

דורון וליאורה עופר יצטרכו לשנות את תמהיל השוכרים בקניונים: פחות אופנה, יותר בילוי ופנאי

13.09.2018, 07:04 | יניב רחימי

הבחירה של דורון עופר במליסרון היא בחירה בליאורה אחותו כשותפה לדרך וויתור על שיתוף הפעולה עם משפחת ורטהיים, שהיא בעלת המניות הגדולה ביותר במזרחי טפחות. הבחירה שלו במליסרון היא גם הבעת אמון בענף הקניונים שבשנה האחרונה נמצא תחת עננה וחששות מפני אפוקליפסה בקמעונאות שבינתיים לא מגיעה.

קראו עוד בכלכליסט

ויש כאן גם בחירה בין שליטה בגוף שמספק אשראי (מזרחי טפחות) לבין שליטה בגוף שצורך אותו (ענקית הקניונים מליסרון). בשנים האחרונות, על רקע קריסת הטייקונים הממונפים ליאורה עופר הובילה אסטרטגיה שנועדה להקטין את הסיכון של מליסרון. אולם היקף החוב של מליסרון עדיין גבוה והוא מסתכם ב־10.3 מיליארד שקל. הנקודה המעניינת היא שהמקור ל־93% מהחוב של מליסרון מצוי באשראי חוץ בנקאי, ורק 7% מגיע ממקורות בנקאיים.

העובדה שמליסרון לא מסתמכת על המערכת הבנקאית הופכת את ההיפרדות של בעלי השליטה מבנק מזרחי לאירוע חסר משמעות מבחינת חברת הנדל"ן המניב.

מימין: אייל, ליאורה ודורון עופר, צילומים: טל כהן, ורדי כהנא, משה שי, עמית שעל מימין: אייל, ליאורה ודורון עופר | צילומים: טל כהן, ורדי כהנא, משה שי, עמית שעל מימין: אייל, ליאורה ודורון עופר, צילומים: טל כהן, ורדי כהנא, משה שי, עמית שעל

איך עוצרים את הטיסות

נראה שהאתגר של ליאורה ודורון עופר לא נמצא בתחום המימון, אלא ביכולת של מליסרון להתמודד עם שתי התופעות שמדירות שינה מעיני הקמעונאים בישראל, קל וחומר מעיניהם של אלו שמשכירים להם נכסים: העלייה בהיקפי המסחר המקוון, והטיסות המוזלות לחו"ל שמגדילות את נפח הקניות מעבר לים. כל יוניקלו שראיתם בחורף האחרון נרכש בחו"ל על חשבון מעיל אחר באחד הקניונים בישראל. המפתח להצלחה מבחינת ליאורה ודורון עופר נעוץ ביכולת שלהם לשנות את תמהיל השוכרים בקניונים. פחות אופנה, יותר בילוי ופנאי.

בבנק מזרחי טפחות מתמודדים בימים אלו עם חקירת משרד המשפטים בארצות הברית בחשד לסיוע להעלמות מס על ידי אזרחים אמריקאים ועוד מלקקים את הפצע הפתוח שנותר בעקבות הפרשה של 425 מיליון שקל בשל החקירה. מלבד זאת, נראה שבפעילות של מזרחי טפחות בישראל בעלי המניות מלקקים דבש, ולא בגלל ראש השנה. בנק מזרחי טפחות רכב על הנחשול של ענף הנדל"ן למגורים הודות לפעילות מוצלחת בתחום המשכנתאות. כל עוד אין טלטלה משמעותית בענף הנדל"ן למגורים נראה שבבנק מזרחי טפחות ימשיכו ליהנות מתיק ההלוואות לציבור רוכשי הדירות.

 

גורם שעשוי להביא עימו השפעות מנוגדות על מזרחי ומליסרון הוא גובה הריבית במשק. העלאת ריבית בהכרח תשפר את מרווחי המימון של בנק מזרחי טפחות ובמקביל תביא לעלייה בעלויות המימון של מליסרון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות