אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ חתם: סנקציות יוטלו על זרים שמתערבים בבחירות בארה"ב צילום: גטי אימג'ס

טראמפ חתם: סנקציות יוטלו על זרים שמתערבים בבחירות בארה"ב

אחרי הביקורת הרבה שספג לאחר שצידד בנשיא רוסיה פוטין על פני סוכנויות המודיעין האמריקניות ואמר כי רוסיה לא התערבה בבחירות לנשיאות בארה"ב - טראמפ מנסה לתקן: צו נשיאותי יאפשר להטיל סנקציות על גופים זרים שיתערבו

12.09.2018, 21:04 | ynet

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חתם היום (ד') על צו נשיאותי שקובע כי ארצות הברית תוכל להטיל סנקציות נגד גורמים זרים שנמצא כי התערבו בבחירות האמריקניות.

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ חתם על הצו לאחר שספג ביקורת רבה על כך שאינו מתייחס ברצינות דיה לאיומים על מערכת הבחירות האמריקנית. ביולי האחרון עורר טראמפ סערה לאחר שהצהיר במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כי הוא מאמין לפוטין שרוסיה לא חיבלה בבחירות ב-2016 וכי הוא מעדיף את גרסתו של הנשיא הרוסי על פני הקביעות הרשמיות של סוכנויות המודיעין האמריקניות. דבריו של טראמפ עוררו זעזוע עמוק והוא ספג גינויים חריפים ביותר מהמחנה הדמוקרטי והרפובליקני, שאליו הוא משתייך, כאחד.

במהלך מסיבת העיתונאים המשותפת בהלסינקי, דיברו טראמפ ופוטין על שורה של נושאים שבין ארה"ב לרוסיה יש מחלוקות עמוקות בעניינם, ובעשותם זאת לא השמיע טראמפ ולו מילת ביקורת אחת על מוסקבה. בנושא הנפיץ מכולם, ההתערבות לכאורה של רוסיה בבחירות ב-2016 במטרה לחבל בהן ולהשפיע על מהלכן, צידד טראמפ בפוטין במקום בסוכנויות המודיעין האמריקניות, שקבעו כי התערבות כזו אכן הייתה. כשנשאל אם הוא מוכן לגנות את ההתערבות של רוסיה, הבהיר טראמפ כי לדעתו רוסיה לא עשתה דבר: "אני לא רואה סיבה שהייתה יכולה לגרום לרוסיה להתערב. הנשיא פוטין הכחיש את זה היום באופן חריף ותקיף ביותר".

ג ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב | צילום: בלומברג ג

על רקע הביקורת הקשה, צייץ טראמפ בטוויטר לאחר התקרית: "כפי שאמרתי היום ופעמים רבות לפני כן, 'יש לי אמון גדול באנשי המודיעין שלי. עם זאת, אני גם מכיר בכך שכדי ליצור עתיד טוב יותר אנחנו לא יכולים להתמקד רק בעבר – כשתי המעצמות הגרעיניות הגדולות בעולם אנחנו חייבים להסתדר!". אחר כך צייץ תמונה שלו עם פוטין מהפגישה ביניהם וכתב: "אני מעדיף לקחת סיכון פוליטי במסגרת המרדף אחר השלום מאשר לסכן את השלום במרדף אחר הפוליטיקה".

היועץ לביטחון לאומי בממשל האמריקני, ג'ון בולטון, וראש המודיעין דן קואוטס, מסרו היום לתקשורת כי הצו הנשיאותי מוכיח כי הנשיא טראמפ ממקם את ביטחון מערכת הבחירות בעדיפות עליונה.

בולטון אמר כי הצו יסייע להפחית קמפיינים של מידע שגוי או כל ניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות. קואוטס מסר כי ארצות הברית לא חווה כעת, לקראת בחירות אמצע הכהונה הצפויות בנובמר, את

כמות ההתערבות שהיא חוותה בבחירות לנשיאות ב-2016. עם זאת, קואוטס לא ביטל לגמרי את האפשרות שקיימת התערבות כזו. הוא הוסיף כי ארצות הברית מוטרדת גם מפעילות סייבר שנעשית בסין, צפון קוריאה ואיראן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות