אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התאחדות הקבלנים ונשיאה לשעבר, ניסים בובליל, הורשעו בעריכת הסכם כובל צילום: בועז אופנהיים

התאחדות הקבלנים ונשיאה לשעבר, ניסים בובליל, הורשעו בעריכת הסכם כובל

בובליל וההתאחדות הורשעו בכך שהמליצו לקבלנים שלא לגשת למכרזים שבהם לא ניתן פיצוי לעלייה במחירי הברזל ותשומות הבנייה. במקביל הורשעו שורה של חברות קבלניות בכך שהסכימו במשותף לא להגיש הצעות למכרז להקמת חדרי מיגון בישובי עוטף עזה ב-2008

13.09.2018, 11:05 | תומר גנון

עשר שנים לאחר האירועים: בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע הבוקר (ה') את עשרות המעורבים בקרטל הקבלנים בעריכת הסדרים כובלים (קרטל). התאחדות הקבלנים (בוני הארץ) הורשעה במקביל בקביעת קו פעולה בידי איגוד עסקי.

קראו עוד בכלכליסט

בכתב האישום שהגישה רשות ההגבלים העסקיים נטען כי בשנת 2008 התאחדות הקבלנים ובכיריה המליצו לקבלנים החברים בה לא לגשת למכרזים בהם לא ניתן פיצוי לעלייה במחירי הברזל והתשומות לבנייה. על פי כתב האישום, המליצו התאחדות הקבלנים ובכיריה לחברי ההתאחדות לחבור יחד בהחלטתם להימנע מלגשת למכרזים, כאמצעי לשנות את תנאיהם. ההמלצה באה לידי ביטוי בקריאת נשיא ההתאחדות דאז, ניסים בובליל, אשר פורסמה במודעות בעיתונות, והועברה לחברי ההתאחדות גם במכתב מנכ"ל ההתאחדות ובאתר האינטרנט של ההתאחדות. בית המשפט הרשיע את ההתאחדות בסעיף זה.

בנוסף, הורשעו שורה של חברות קבלניות בכך שהסכימו במשותף לא להגיש הצעות למכרז להקמת חדרי מיגון בישובי עוטף עזה שפורסם על ידי משרד השיכון ב-2008.

לפי כתב האישום ההתאחדות היתה מעורבת בהסכם, אך לבסוף היא לא הורשעה בסעיף זה.

בובליל. לפי כתב האישום ההתאחדות המליצה לקבלנים לא לגשת למכרזים בהם לא ניתן להם פיצוי על העלייה במחירי הברזל והתשומות לבנייה, צילום: בועז אופנהיים בובליל. לפי כתב האישום ההתאחדות המליצה לקבלנים לא לגשת למכרזים בהם לא ניתן להם פיצוי על העלייה במחירי הברזל והתשומות לבנייה | צילום: בועז אופנהיים בובליל. לפי כתב האישום ההתאחדות המליצה לקבלנים לא לגשת למכרזים בהם לא ניתן להם פיצוי על העלייה במחירי הברזל והתשומות לבנייה, צילום: בועז אופנהיים

במהלך המשפט פרקליטות המדינה ורשות ההגבלים העסקיים חזרו בהם מהסדר טיעון שסוכם עם הנאשמים המרכזיים בקרטל: הנשיא בובליל; סגן הנשיא, אשר גרין; המנכ"ל לשעבר, יוסי גורדון; וסמנכ"ל בהתאחדות, דוד שחף. שחף זוכה היום מאחד האישומים, אך הורשע באישום אחר.

אחד מחברי האיגוד, פולדי פרץ, הגיע לבסוף להסדר טיעון.

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן שמעון מסר בתגובה: "קבלנו את הכרעת הדין ואנו לומדים אותה. ההרשעה מתייחסת למודעה בעיתון ומכתב לקבלנים שהוציאה ההתאחדות בזמנו, כחלק ממאבקה הציבורי בתקופת הזינוק החד במחירי הברזל בשנת 2008. מדובר בהרשעה מצומצמת לעומת הטענות ביחס אליהן התנהל המשפט, משך כמעט עשור. יודגש, כי ההתאחדות וראשיה זוכו מעבירת קו פעולה בחלק השני של האישום, בכל הנוגע לקרטל הקבלנים במכרז עוטף עזה, נושא שעמד במרכז הדיון".

עוה"ד רותי ליטבק ואורי פירסט, המייצגים את דוד שחף שזוכה מהאישום המרכזי נגדו, מסרו: "אנחנו שבעי רצון מכך שלאחר שנים ארוכת של מאבק משפטי בית המשפט קיבל את טענותינו ביחס לאישום המרכזי וזיכה את דוד מליבת כתב האישום. נותר על כנו פרט יחיד שולי ואנו תקווה שבית המשפט יביא בחשבון שיקוליו את עינוי הדין הרב שנגרם לדוד במהלך השנים הרבות״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
תפסיקו להגיב מבלי להבין במה מדובר
תקראו טוב. לא היה כאן עניין של ריווח. היה כאן עניין שלא רצו להגיע להפסדים. המדינה מוציאה מכרזים שבקושי ניתן להרוויח. ובנוסף מצפה שהקבלן יספוג את מחיר עליית הברזל שבזמנו היה בטירוף והעלה גם את מחיר הדירות. והאוצר הוא זה שהרויח ובגדול מהמיסים על היבוא. אין בנאמר לעיל להצדיק עשיית קרטלים שהינה עבירה על החוק.
יעל  |  13.09.18
לכל התגובות