אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלחמה על האמת: הטרולים מכים בציידי הפייק ניוז

פרשנות מאקרו

המלחמה על האמת: הטרולים מכים בציידי הפייק ניוז

אנשי פייסבוק שאמונים על איתור ומלחמה בתוכן מסית ומזויף הופקרו מול הטרולים ברשת, וחלקם אף קיבל איומים ברצח. זה לא מבשר טובות ערב בחירות 2019 בישראל

15.09.2018, 11:29 | ליאור באקאלו
1. פועלים שחורים. מגיפת הפייק ניוז שתקפה את פייסבוק בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 תפסה אותה לא מוכנה, אך הררי הביקורת בעקבותיה הכריחו את החברה של מארק צוקרברג להכריז מלחמה. פייסבוק אמנם מסרבת לסמן בעצמה פרסומים בפלטפורמה כנכונים או שקריים, אך הקימה רשת שותפים מקומיים שיעשו את העבודה השחורה בשבילה. אלא שבחינת שיתופי הפעולה והשלכותיהם מעלה סימני שאלה לגבי היכולת - והנכונות - של פייסבוק לעצור את הגל העכור.

קראו עוד בכלכליסט

2. איומים במוות. מכון פוינטר ללימוד ומחקר עיתונות דיווח על שורה של מקרים שבהם עובדי אתרי אימות עובדות ששיתפו פעולה עם פייסבוק לקראת בחירות בארצם נפלו קורבן למעקב, הטרלות ואף איומים במוות. בברזיל גילו עיתונאים העובדים במיזם אימות מקומי שגורמי ימין במדינה אספו עליהם פרטים ויצרו קובץ PDF בן 299 עמודים שהפך לוויראלי ונועד להוכיח את שמאלניותם ולהטיל ספק באמינות הסימונים שלהם, לקראת הבחירות הטעונות לנשיאות המדינה בחודש הבא.

הטרולים מטרידים את בודקי העובדות הטרולים מטרידים את בודקי העובדות הטרולים מטרידים את בודקי העובדות

3. בעיית אמינות. תומכיו של נשיא הפיליפינים הכוחני, רודריגו דוארטה, תקפו את אמינותם ועמדותיהם הפוליטיות של עובדי האתרים המקומיים שחברו לפרויקט אימות העובדות של פייסבוק. במדינת האיים בעיית הפייק ניוז חריפה עוד יותר: שיתוף פעולה בין הממשלה המקומית לפייסבוק לפריסת חיבור אינטרנט מהיר הפך את הרשת החברתית למונופול על התקשורת והפצת החדשות במדינה, באופן שפגע אנושות במוסדותייה הדמוקרטיים.

4. סכנה מתקרבת. עד כה ישראל הצליחה יחסית לחמוק ממכת הפייק ניוז, והיא בעיקר נחלתם של פוליטיקאים שהאמת אינה תמיד נר לרגליהם. אך התקרבות הבחירות הצפויות ב-2019 עשויה להביא לשינוי במצב זה. סביר שפייסבוק תחפש שותפים מקומיים שיעשו את עבודת האימות השחורה בשבילה. סביר עוד יותר ששותפים אלו ימצאו את עצמם תחת מתקפת ספאם והטרלות.

5. מהפה לחוץ. פייסבוק הגיבה להטרדת השותפים שלה בברזיל באמצעות פוסט זעיר בבלוג החברה שזכה למספר זעום של שיתופים, וסירבה לבקשותיהם החוזרת לעשות מעבר לכך. במצב כזה קשה שלא לפקפק באמיתות ההצהרות הנרגשות של צוקרברג ובכיריו בפני הקונגרס האמריקאי על רצונם לנקות את הרפש שפשה בפלטפורמה שלהם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות