אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין: קצב הצמיחה בהשקעות במפעלים ובתשתיות - הנמוך זה 25 שנה צילום: רויטרס

סין: קצב הצמיחה בהשקעות במפעלים ובתשתיות - הנמוך זה 25 שנה

ההשקעה בנכסים קבועים צמחה ב-5.3% בשמונת החודשים הראשונים של השנה לעומת התקופה המקבילה אשתקד - פחות מהתחזית; "אם ההשקעות, בייחוד בתשתיות, לא יתאוששו בספטמבר, יגדל משמעותית הסיכון לצמיחה הכלכלית"

14.09.2018, 13:09 | שירות כלכליסט

ההשקעה עד כה השנה במפעלים, מסילות רכבת ופרויקטים אחרים בסין צמחה בשיעור הנמוך ביותר שלה מזה למעלה מ-25 שנה, נתונים המצביעים על הקשיים של הממשלה בבלימת ההאטה הכלכלית.

קראו עוד בכלכליסט

על פי נתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה היום (ו'), ההשקעה בנכסים קבועים צמחה ב-5.3% בשמונת החודשים הראשונים של השנה לעומת התקופה המקבילה אשתקד. זהו שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז 1992, אז החלו להתפרסם לראשונה הנתונים.

הכלכלנים ציפו שקצב הצמיחה יעמוד על לפחות 5.5% כפי שנרשם בחודשים ינואר עד יולי, זאת בהתחשב בכך שהממשלה עודדה נטילת הלוואות.

לפי לשכת הסטטיסטיקה, בעוד השקעות בנדל"ן ובייצור נשארו ללא שינוי, ההשקעות בתשתיות - המהוות חלק מרכזי בתוכנית הממשלתית למנוע ירידה בצמיחה - נותרו חלשות. ההשקעות בתשתיות צמחו ב-4.2% בשמונת החודשים הראשונים של השנה, ירידה משיעור של 5.7% שנרשם מינואר עד יולי. יתרה מכך, ההשקעה במסילות רכבת הצטמצמה ב-10.6% מאז תחילת השנה, המשך הירידה של 8.7% שנרשמה בשבעת החודשים הראשונים.

מפעל בסין, צילום: cc by Andreas Habich מפעל בסין | צילום: cc by Andreas Habich מפעל בסין, צילום: cc by Andreas Habich

"אם ההשקעות, בייחוד השקעות בתשתיות, לא יתאוששו בספטמבר, יגדל משמעותית הסיכון לצמיחה הכלכלית", הגיב שואנג דינג, כלכלן בסטנטרד צ'רטרד.

נתונים נוספים שפורסמו היום מציירים תמונה מעורבת יותר של הכלכלה. כך למשל, המכירות הקמעונאיות טיפסו ב-9%, מעל לתחזיות האנליסטים, בעוד ששיעור האבטלה העירוני עמד ללא שינוי על 5% בחודש שעבר, ירידה קלה לעומת 5.1% ביולי.

דובר לשכת הסטטיסטיקה מסר בתדרוך לעיתונאים כי הצמיחה בהשקעות אמורה להתייצב בחודשים הקרובים, זאת מכיוון שהממשלה מרחיבה את המאמצים שלה להתניע מחדש פרויקטים גדולים. ואולם חלק מהכלכלנים מציינים כי הממשלה לא אחידה במסרים שלה בנוגע למדיניות, שכן עד לאחרונה היא קראה לרשויות המקומיות לפעול להפחתת חובות, וכתוצאה מכך חלק מהרשויות מעדיפות להקפיא פרויקטים חדשים.

האטה בכלכלה תקשה על סין במלחמת הסחר שלה נגד ארה"ב, והחשש בקרב המנהיגים הוא שמלחמה ממושכת תהווה מכה נוספת לכלכלה. "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי שר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין הזמין את הסינים לסיבוב נוסף של מו"מ במטרה לבלום הטלת מכסים נוספים על ייבוא בשווי 200 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות