אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון עולה למתקפה: "יש צבא שלם שנלחם בנו כדי שלזוגות הצעירים לא תהיה דירה" צילום: דוברות משרד האוצר)

כחלון עולה למתקפה: "יש צבא שלם שנלחם בנו כדי שלזוגות הצעירים לא תהיה דירה"

הדברים נאמרו בטקס מסירת דירות בשכונת גני איילון בלוד, בין היתר על רקע נתוני הלמ"ס שהציגו עלייה במחירי הדיור ביוני-יולי; על פי הערכות, מתוך 3,600 דירות בשכונה - 2,600 נרכשו בידי חרדים

16.09.2018, 12:13 | דותן לוי
ניתוח כלכליסט כחלון חגג את ירידת מחירי הדיור דווקא כשהם חזרו לעלות שר האוצר, הכלכלן הראשי במשרדו והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מציגים נתונים סותרים לגבי מצב הדיור. וכל אחד מהם מעדיף להציג רק את הפרטים המגבים את תמונת המצב שהוא מבקש להראות. אז למי להאמין? כלכליסט עושה סדר נמרוד בוסו, 96 תגובותלכתבה המלאה

"אני לא מצליח להבין את הצבא המגויס בכל התחומים נגד הזוגות הצעירים האלה, הרבה מאד אנשים רצו שלא תהיה לכם דירה". כך תקף היום (א') שר האוצר משה כחלון את מתנגדי תוכנית מחיר למשתכן באשר הם, בטקס שבו חנך מסירת דירות לרוכשים בשכונת גני איילון.

כחלון הוסיף כי "הרבה מאד אנשים רצו שתקנו דירה כזו במחיר של 1.4 מיליון שקל, ועל 5 חדרים 1.6 מיליון שקל במקום 890 אלף שקל, יש צבא שלם לצערי שעושה עבודה קשה לילות כימים ומטנף ומכפיש אותנו כדי שלכם לא תהיה דירה. זה מה שקורה לצערי במדינת ישראל, ואני שמח שבאמת יש גם כאלה יזמים וכזה ראש עיר. אנחנו גאים בתוכנית הזו, היא טובה ואיכותית. כרגע יש 1,680 של זוגות צעירים שנמצאים בהליכים לקבלת דירה ועוד עשרות אלפים שיקבלו בהמשך, וכולם יקבלו, אל תיכנעו למחירים הגבוהים, אנחנו בדרך לפיתרון".

תוכנית מחיר למשתכן כבר נמצאת זמן רב בנקודת האל חזור שלה, ולכן לא ברור בשלב זה למי דבריו של כחלון מכוונים, הערכה היא שמדובר במהלך שנועד לגונן על התוכנית במיוחד לאור הממצאים הלא מחמיאים שפורסמו בשבוע האחרון על ידי הלמ"ס והציגו ירידה חדה בביקושים לדירות, ירידה נקודתית ברכישה במחיר למשתכן וכן עלייה במחירי הדירות.

משה כחלון בטקס מסירת דירות בלוד, במסגרת מחיר למשתכן, צילום: דוברות משרד האוצר) משה כחלון בטקס מסירת דירות בלוד, במסגרת מחיר למשתכן | צילום: דוברות משרד האוצר) משה כחלון בטקס מסירת דירות בלוד, במסגרת מחיר למשתכן, צילום: דוברות משרד האוצר)

זוג צעיר שרכש דירה בפרויקט התלווה לכחלון, והוא וביקש מהם להעביר מסר ל-100 אלף זוגות צעירים - האם זה משתלם להמתין לדירה: "גרנו אצל ההורים וזה היה שווה כל רגע, עברנו והילדים כאן בגנים ואין יותר כיף מלעבור לבית שהוא שלך", אמרה אחת הרוכשות.

פרויקט מחיר למשתכן בלוד הוא בין המהירים ביותר שבוצעו. הקבלנים – משפחת שרבט זכו במכרז בנובמבר 2015, הגישו בקשה להיתר בינואר 2016 וקיבלו היתר לבנייה ביוני 2016. בימים אלה 376 דירות נמסרות למשפחות זכאיות מחיר למשתכן. מחיר דירת 3 חדרים בפרוייקט היה סביב 650 אלף שקל, לעומת מחיר שוק של 1.2 מיליון שקל, 4 חדרים במחיר של 780 אלף שקל לעומת מחיר שוק של 1.4 מיליון שקל ודירות 5 חדרים סביב 890 אלף שקל לעומת מחיר שוק של 1.6 מיליון שקל.

בשכונת אחיסמך, ששמה שונה בינתיים לגני איילון, נבנות כ-3,600 דירות. לפי הערכות, 2,600 מהדירות נרכשו על ידי חרדים. בשכונה יש מספר קבוצות רכישה גדולות של חרדים כאשר בשנה הקרובה צפוי אכלוס של כ-1,300 חרדים מהזרם הליטאי. יחד עם זאת, לדברי ראש העיר הוחלט כי השכונה לא תהיה סגורה בשבת.

בתוכנית מחיר למשתכן ומחיר מטרה יחד נמסרו עד כה כ-2,500 דירות ברחבי הארץ, כאשר חלק מהדירות במחיר למשתכן עומד על כ-1,700 עד כה. ההערכה היא שבשנת 2019 יימסרו למעלה מ-10,000 יחידות נוספות. בשלב זה, כ-1,682 משפחות זוכות מחיר למשתכן נמצאות בהליכי קבלת הדירה. עד סוף שנת 2018 צפויות להימסר עוד 723 דירות לצעירים זוכי התוכנית.

לפי נתוני האוצר, בשלוש השנים הראשונות לתוכנית התקיימו 672 הגרלות ובהן הוגרלו 51,814 יחידות דיור. למעלה מ-16 אלף דירות כבר נמצאות בהליכי בנייה שונים וניתנו בסך הכל 29,093 החלטות ועדה והיתרי בנייה. עד היום זכו במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן" 51,814 צעירים בסדרות השונות. בפרויקט לוקחים חלק למעלה מ-260 חברות בנייה וקבלנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות52 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

52.
בית ב50.000 שקל לזוג צעיר
חברה, אם היה לממשלה,שכל, כמו שהיה לה עם קום המדינה, לפני כל הפוליטיקות... פשוט וקל לאכלס כל יהודי בארץ ישראל. אין צורך לרדת לגרמניה. קחו את כל האדמות השוממות בנגב וברמת הגולן, תנו לכל זוג צעיר רבע דונם חינם. תקנו בסין חצי מיליון קארוונים יפהפיים למגורים, ותראו איזה אחלה דור יקום לנו, הארץ תפרח !!! וזו תכנית ישימה תוך כמה שבועות!!!! מחכה לראש ממשלה חזק כמו שהיה לנו פעם...
רעיון מבריק  |  29.09.18
48.
הקרקע לא בחינם.המע"מ הוא לא 0%.העירייה לא תממן
הקרקע לא בחינם . המע"מ הוא לא 0%. העירייה לא תממן מעצמה את כל עלויות הפיתוח. (הרוכש יממן , דרך תשלום לקבלן) קבלן בלי רווח ,יגיע לכאורה לפשיטת רגל ועוד לא הזכרתי את עלות הבנייה המאוד יקרה צריך לא לשכוח שהקבלן צריך לשלם ,מס על הרווח. (בחלק מאזורים בערים),הקבלן צריך לשלם דמי השבחה של 50 %,מערך ההשבחה
הדירה עולה ,כי  |  17.09.18
לכל התגובות