אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
#metoo בניו יורק סיטי בלט  צילום: שאנון סטייפלטון

#metoo בניו יורק סיטי בלט

האם מנהליה של הלהקה הפופולרית יצרו אווירה פרועה שעודדה הטרדות מיניות? זו השאלה שמסעירה את עולם המחול לאחרונה

17.09.2018, 08:04 | רוני דורי

תשעה חודשים בלבד לאחר שהמנהל האמנותי הוותיק של הניו יורק סיטי בלט, פיטר מרטינס התפטר על רקע האשמות של הטרדות מיניות, עולה הלהקה לכותרות בשנית, והפעם מדובר בפרשה שמאיימת באופן ממשי על יציבותה.

בחודש יוני התפטר רקדן בכיר, צ’ייס פינליי. חודשים לאחר מכן נחשפה בתקשורת תביעה של אחת מהרקדניות, אלכסנדרה ווטרברי, תלמידה לשעבר בבית הספר למחול שליד הלהקה ודוגמנית מצליחה, וכן בת זוגו לשעבר של פינליי. בסוף השבוע האחרון הלהקה פיטרה שניים מרקדניה הבכירים המעורבים אף הם בתביעה. התביעה הזו עשויה להפוך לאבן דרך נוספת בהיסטוריה של metoo, שכן היא מפנה אצבע מאשימה כנגד מקום העבודה של מי שתלוי כנגדו חשד בעבירות מין.

ניו יורק סיטי בלט, צילום: שאנון סטייפלטון ניו יורק סיטי בלט | צילום: שאנון סטייפלטון ניו יורק סיטי בלט, צילום: שאנון סטייפלטון

הלהקה לא לוקחת אחריות

 

ווטרברי (21) ופינליי (28), רקדן הלהקה כעשור, היו בני זוג במשך שנה. תחילת הפרשה באביב האחרון, כשווטרברי ביקשה מפינליי את הסיסמה למחשב שלו כדי שתוכל לבדוק את האימייל שלה — וחשכו עיניה. “הודעות הטקסט פשוט קפצו לנגד עיניי”, היא צוטטה ב”ניו יורק טיימס”. אותן הודעות טקסט כללו, לדבריה, סרטון מין של השניים, שהופץ לרקדני הלהקה ואף לאחד התורמים שלה, וכן תמונות עירום של נשים אחרות.

אז מה בעצם ווטרברי רוצה מניו יורק סיטי בלט? הלהקה, לדידה, עודדה את אווירת האחווה הפרועה השוררת בה ואף עוררה ברקדניה את הדחף להתעלם מהחוק ולפגוע בזכויות יסוד של נשים. האווירה הזו, על פי כתב התביעה, היא תולדה של האופן שבו טיפלה הלהקה בשערורייה שפקדה אותה בתחילת השנה, כשאפשרה למרטינס להתפטר מתפקידו, מבלי שביררה לעומק את החשדות שהצטברו כנגדו. המהלך הזה, טוענת ווטרברי, שלח את המסר שדמן של מתלוננות כנגד צוות הלהקה ורקדניה הפקר.

הרקדנית אלכסנדרה ווטרברי שתובעת את הבלט. “אני לא ישנה”, צילום: שאנון סטייפלטון הרקדנית אלכסנדרה ווטרברי שתובעת את הבלט. “אני לא ישנה” | צילום: שאנון סטייפלטון הרקדנית אלכסנדרה ווטרברי שתובעת את הבלט. “אני לא ישנה”, צילום: שאנון סטייפלטון

עורך דינה של ווטרברי פנה ללהקה בחודש יוני במטרה להגיע להסדר פשרה ולהימנע מחשיפה תקשורתית, אולם הצדדים לא הגיעו לעמק השווה. פינליי התפטר עוד אז, ושניים מחבריו ללהקה, זאק קטארזו ואמאר רמאסר, הושעו ללא שכר. כעת, עם פרוץ הסערה התקשורתית, השניים פוטרו כאמור, בצעד שנתפס על ידי רבים כניקוי אורוות. הלהקה, יש לציין, מתנערת מאחריות: “ניו יורק סיטי בלט בטוחה שאין כל בסיס לתביעה זו, ודוחה בתוקף את ההאשמות שהלהקה תרמה, עודדה או טיפחה את הפעילויות שמר פינליי והאחרים השתתפו בהן”, לשון הצהרתו של יו”ר הדירקטוריון של הלהקה צ’ארלס שארף.

מכירות הכרטיסים בצניחה

 

הפרשה מכה גלים בעולם המחול ומפלגת את הלהקה למחנה ווטרברי ולמחנה מתנגדיה, שטוענים כי התביעה שלה צריכה להיות נגד פינליי בלבד. חלקם אף מפקפקים באמינותה ותוהים אם המהלך שלה נובע מרדיפת כסף או פרסום. ניו יורק סיטי בלט, יש לציין, היא אחת מלהקות המחול המעוטרות בעולם, ואחד מגופי התרבות הגדולים

בארה”ב, אבל בשנה האחרונה היא מתמודדת עם אתגרים בחזיתות שונות - מאז עזיבתו של מרטינס היא מתנהלת ללא מנהל אמנותי קבוע, ומכירות הכרטיסים שלה מצויות בצניחה מתמדת. התביעה הזו, שעשויה לגרום לה לנזק כספי בשווי שש או שבע ספרות, עשויה להיות הקש שישבור את גב הגמל. “אני מאמינה שללא בוס אמיתי הרקדנים נתנו דרור להתנהגותם”, אומרת רקדנית לשעבר בלהקה, ונראה שהיא מכירה באווירה שווטרברי מציירת בתביעתה: “בשנותיי בלהקה תמיד הייתי ערה לאנרגיה מינית סביבי, אבל מעולם לא חוויתי אישית התנהגות מינית בלתי ראויה ולא ניזוקתי ממנה”.

בינתיים הלהקה מחפשת מנהל אמנותי קבוע, ומבקשת להתאושש מהמשבר שפוקד אותה. ווטרברי כבר לא תהיה חלק מזה, והיא ממשיכה להתמודד בדרכה. “אני לא בסדר. אני לא ישנה יותר משלוש שעות בלילה. אני לא מצליחה לאכול ואני בוכה כל יום”, כתבה בפוסט באינסטגרם לפני כשבוע. “אני נמצאת במקום מאוד חשוך כעת. אבל לא אשתוק ולא ארגיש אשמה”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות