אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פורטיסימו לא הצליחה להפוך את סטארהום לכוכבת, ומוכרת צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

פורטיסימו לא הצליחה להפוך את סטארהום לכוכבת, ומוכרת

הקרן בשלבי חתימה עם חברה אמריקאית שתרכוש את סטארהום ב־120-100 מיליון דולר. פורטיסימו, שרכשה את חברת פתרונות הסלולר ב־2012 לפי שווי של 54 מיליון דולר, קיוותה להשבחה מהירה ודרמטית יותר, אבל התקשתה מול אתגרי הענף

20.09.2018, 06:58 | גולן חזני

שש שנים אחרי שרכשה אותה מחברת קומברס המתרסקת, קרן פורטיסימו מוכרת את חברת סטארהום. ל"כלכליסט" נודע כי הקרן מנהלת משא ומתן בשלבי חתימה עם חברה אמריקאית, שאמורה לרכוש את סטארהום תמורת 120-100 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

החברה מרעננה מפתחת מוצרים לשירותי נדידה בסלולר ומקימה רשת תקשורת בינלאומית מבוססת IP. החברה מעסיקה 120 עובדים בארץ ו־300 בעולם.

סטארהום לא תיחשב כאחת ההצלחות הגדולות של פורטיסימו, המנוהלת על ידי יובל כהן. זאת אף שהיא נמכרת במחיר גבוה יותר מזה שבו היא נרכשה. פורטיסימו רכשה את החברה לפי שווי של 54 מיליון דולר, ושילמה 40 מיליון דולר עבור החברה בשתי רכישות.

יובל כהן, צילום: אוראל כהן יובל כהן | צילום: אוראל כהן יובל כהן, צילום: אוראל כהן

פורטיסימו קיוותה לבצע הליך השבחה מהיר ודרמטי יותר בסטארהום, אבל נתקלה בקשיים מול התחרות העזה בתחום בעולם והתכווצות שוק הטלפוניה. גם תוכניות להנפקתה של סטארהום בנאסד"ק נגוזו לאחר שהתברר שהחברה לא היתה בשלה לכך.

על פי הערכות, הכנסותיה של סטארהום עומדות על 100 מיליון דולר בשנה, והיא כבר אינה הפסדית. סטארהום היתה חטיבה תחת קומברס, ונעשה ניסיון לפצל אותה ממנה באמצעות הנפקה. לבסוף היא נמכרה לפורטיסימו, ותחתיה ביצעה בשנת 2013 מהלך אסטרטגי לרכישת פעילות סליקת שירותי הנדידה של מאך, חברת סליקה שעובדת עם מפעילות גדולות כמו אורנג' וטלפוניקה, ומיזוג לתוכה.

המיזוג הרחיב את מערך הלקוחות של החברה הממוזגת סטארהום־מאך והפך אותה לאחת מחברות הסליקה הגדולות בעולם לעסקאות נדידה בין מפעילות סלולריות. כיום היא מחזיקה כמחצית משוק מוצרי הנדידה הסלולרית ולה 300 לקוחות, בהם 30 לקוחות גדולים משמעותיים.

לאחר הרכישה גבר התיאבון בחברה להיכנס לתחומים כמו תקשורת בין אביזרים חכמים כחלק מטרנד האינטרנט של הדברים (IoT). ב־2015 ניהלה סטארהום מגעים למיזוג עם המתחרה הגדולה שלה, Roamware מעמק הסיליקון, במטרה להגן על השחקניות מפני שוק מפעילות סלולריות מתכווץ. הקיטון ברווחיות המפעילות, יחד עם מעבר לתוכניות תשלומים חודשית, הביאו את סטארהום לאי־ודאות כלכלית ולפיטורי עשרות עובדים ב־2016, מהלך שממנו יצאה מחוזקת.

מאז הקמתה ב־2004 גייסה פורטיסימו לארבע קרנות 925 מיליון דולר. עם האקזיטים הבולטים שלה נמנים סודה סטרים וחברת קורנית, שמייצרת מכונות להדפסה על טקסטיל.

מפורטיסימו לא התקבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות