אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש לכם דירה? תגידו תודה ותנו להרוס אותה בשקט צילום: יח"צ

יש לכם דירה? תגידו תודה ותנו להרוס אותה בשקט

האצת הבנייה זה נהדר, אבל לא כשזה מגיע על חשבון איכות החיים של התושבים. צריך לזכור שהגשמת החלום הישראלי היא לקנות בית ולא קופסה שכל קשר בינה לבין העולם החיצון הוא מקרי בהחלט

24.09.2018, 11:19 | סוזי נדב

כשאני מסתכלת על נוף ילדותי בהרצליה אני רואה פוטנציאל אדיר שלא רק שלא ממומש, אלא נמצא בסכנה. לצערי אני יודעת שהעיר שלי היא רק דוגמה אחת לאסון שעתיד לבוא באשר לאיכות החיים שניסינו במשך עשרות שנים להבטיח לעצמנו ולילדנו.

קראו עוד בכלכליסט

שכונת יד התשעה בהרצליה, שכונה שקטה הנמצאת מבחינת טופוגרפית על גבעה פסטורלית ומיקום אטקרקטיבי. אותו "פוטנציאל" אדיר לתכנון שפוי והתחדשות עירונית. העירייה מתכננת להרוס את השכונה שלנו ששטחה כ-250 דונם וכוללת כיום 1,374 יחידות דיור ולבנות במקומן 6,000 יחידות דיור, בבנייני רכבות עד 10 קומות, שמתוכם יצאו מגדלי ענק למגורים עד 40 קומות. הדירות בבנייני הרכבות יכילו שש דירות בכל קומה, כלומר דירות כלואות (דירות עם כיוון אוויר אחד), מה שייצור אפקט חממה נוראי. התוכנית לא כוללת גינות ירוקות, גינות משחקים לילדים, מגרשי כדורגל או כדורסל, גינות כלבים או פארק שכונתי. בתוכנית אין הצללות ע"י עצים, אין שטחים ירוקים. רק בטון ואספלט. ואם זה לא מספיק, התכנית כוללת בנייני מגורים עם עירוב שימושים למסחר, מבני ציבור, בתי כנסת וכו'. כלומר, בית כנסת מתחת לבניין מגורים, מקווה בחניון תת קרקעי, גן ילדים, זולות ומגרשי משחקים על גגות בנייני הרכבות המשמש למגורים - וכל זה ללא חניון ציבורי לאורחים. אם הדירה ממוקמת בשכונה ללא איכות חיים ואיכות סביבה ערכה יורד הרבה יותר מ-25% ממחיר השוק.

אז האצת הבנייה זה טוב, אבל לא כשהיא באה על חשבון איכות החיים שלנו. לא רק שהולכים לצופף בבנייני מגורים, הולכים לבנות גם אזור תעשייה ומסחר של כ-300 אלף מ"ר שיכיל בנייני רכבות שמתוכם יוצאים מגדלי ענק של עד 50 קומות. הכל בנוי בצפיפות איומה וכלוא בין חומות של בניינים בלי אור ואוויר לנשימה וללא שטחים ירוקים. הדבר יצור אפקט חממה. תשתית הכבישים המתוכננת בפרויקט לא תוכל להכיל עומס עצום של כלי תחבורה על שטח כל כך קטן. הדבר יגרום לפקקים איומים, לרעש וזיהום אוויר. התשתיות הקיימות לא יכולות להכיל את המסה שהתכנית תביא איתה על שטח כל כך קטן.

פינוי בינוי (ארכיון). דירה הממוקמת בשכונה שאין בה איכות חיים מתומחרת ב-25% פחות ממחיר השוק, צילום: אוראל כהן פינוי בינוי (ארכיון). דירה הממוקמת בשכונה שאין בה איכות חיים מתומחרת ב-25% פחות ממחיר השוק | צילום: אוראל כהן פינוי בינוי (ארכיון). דירה הממוקמת בשכונה שאין בה איכות חיים מתומחרת ב-25% פחות ממחיר השוק, צילום: אוראל כהן

הבעיה העיקרית היא שלא מדובר רק בשכונה שלי. הבעיה היא שסגנון הבנייה הזה הפך למדיניות ארצית שלא לוקחת בחשבון את מי שכבר הצליח לרכוש דירה. אני תושבת העיר ושכונת יד התשעה היא הבית שלי. ברגע ששמעתי שהמקום השקט הזה מאוים ע"י דחפורים של העירייה, במטרה לבנות מגדלי ענק צפופים ומרכז תעשייה שמוחקים את כל מה שהיה כאן קודם. ברגע שהדחפורים ייכנסו אלינו לשכונה לא תהיה דרך חזרה והם יהרסו כליל את כל אופיה של השכונה, ימחקו את הבתים שלנו בזמן שהיזמים הפרטיים לא באמת מציעים לנו פתרונות אלא 'יחידות דיור'.

אנחנו ש'משביחים' את הנכס שלנו אמורים להגיד תודה מבלי לשאול יותר מדיי שאלות. העיקר שנעבור לדירה חדשה. זו המדיניות שמוביל כחלון - יש לך ארבע קירות, לא משנה היכן, לא משנה מה יש סביבך, יש חנייה, אין חנייה, יש מקומות תעסוקה, או שלא. יש חינוך לילדים, יש מקומות בילוי, יש ריאות ירוקות? יש תחבורה ציבורית? כל זה לא רלוונטי - העיקר הגשמת את החלום הישראלי. אלא שהחלום שלי ושכמותי, של שכניי ושל כל מי שכבר הצליח לרכוש דירה, מבלי 'עזרתו' של כחלון ובעמל רב הגיע לבית. הוא רוצה לשמור עליו כבית ולא כקופסה, גם אם מרובת חדרים, שהקשר בינה לבין העולם החיצון הוא מקרי בהחלט. חינוך, תרבות, סביבה, פרנסה אלו לא מילים גסות והן צריכות להיות משולבות בכל תוכנית בנייה או תוכנית מתאר עירונית, לא משנה באיזו שכונה מדובר - נחשבת יותר או פחות, בטח שלא על חשבון מי שכבר גר בה קודם, תקראו לנו "כפויי טובה", תגידו ש"נותנים לכם אצבע ואתם רוצים את כל היד". אנחנו לא נוותר עד שמדיניות התכנון לא תיהפך לשפויה וראויה למגורים באופן שישמר ואף ישפר לנו את איכות החיים. לא נוותר על הזכויות שלנו .

הכותבת הינה חברת המטה הארצי של "בינוי שפוי" ומובילת המאבק בשכונת יד התשעה הרצליה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות56 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות