אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון לא רוצה לצאת "האיש הרע" - גם במחיר קיצוץ סמכויותיו כשר אוצר צילום: דור מנואל

פרשנות

כחלון לא רוצה לצאת "האיש הרע" - גם במחיר קיצוץ סמכויותיו כשר אוצר

כחלון הביע תמיכה בתזכיר החוק שפרסמה שרת התרבות מירי רגב, ולפיו הסמכות לבטל תקציבים לגופי תרבות שונים תהיה בידיה; וזו לא הפעם הראשונה שהוא שמח להסיר מעצמו אחריות כדי שלא להתלכלך

20.09.2018, 19:34 | עמרי מילמן

המטרה של שר האוצר משה כחלון ברורה. אסור לו לצאת לעולם "האיש הרע", גם במחיר של קיצוץ סמכויותיו כשר אוצר. כבר אי אפשר שלא לשאול - למה הוא בכלל מתאמץ כל כך לשמור על הכסא?

קראו עוד בכלכליסט

הפעם החליט כחלון להביע תמיכה בתזכיר החוק שפרסמה היום שרת התרבות מירי רגב, ולפיו הסמכות לבטל תקציבים לגופי תרבות שונים, אם אלה "פעלו נגד עקרונות המדינה", תהיה שייכת רק לשרת התרבות. כיום קובע חוק יסודות התקציב כי הסמכות הזו נמצאת בידי שר האוצר, שנדרש להתייעץ עם השר הרלוונטי, אלא שמאז שרגב קיבלה את תיק התרבות היא מכה שוב ושוב בכחלון מימין, ומעלה אליו בקשות לשלילת תמיכה לגופים שונים, במקרים רבים גם מבלי לראות בכלל את היצירה.

לפי הצעת החוק החדשה, רגב לא תידרש אפילו לקביעה של היועץ המשפטי של משרדה כי נעשתה הפרה, אלא רק תידרש להיוועץ עימו. רגב גם הוסיפה לעצמה סמכות שלא היתה לפני כן אפילו לשר האוצר - לבטל כליל את התקציב המגיע לגוף המדובר, ולא רק עד פי שלושה מהתקציב של הפעילות המוגדרת כנוגדת לעקרונות המדינה, כפי שקבוע בחוק כיום.

משה כחלון, צילום: דור מנואל משה כחלון | צילום: דור מנואל משה כחלון, צילום: דור מנואל

ההצעה של רגב מאפשרת לה לעקוף בפועל את הצוות המקצועי במשרד האוצר ועלולה להיות הרת גורל ללא מעט גופים בישראל. רגב ביקשה לבטל תמיכות לכ-100 גופים שונים, ומשרד האוצר בוחן מתוכם עד כה ברצינות שני מקרים בלבד שייתכן ולא עמדו בקריטריונים. מבחינת כחלון הכל פוליטיקה – הקרבה של 100 גופי תרבות "שמאלניים" היא מחיר זעום בדרך לבחירות.

זו לא הפעם הראשונה שכחלון שמח להסיר מעצמו אחריות כדי שלא להתלכלך. עוד בפארסת מתווה הגז ראינו כיצד רק לאחר הבחירות, לאחר שהבטיח כי יעסוק בנושא, ביקש מהיועץ המשפטי של משרדו אישור לכך - וגילה להפתעתו שאסור לו לטפל בסוגיה. רק בחודשים האחרונים התרחשו עוד מספר אירועים ברוח דומה. כך למשל, בחודש שעבר, סביב הדיונים עם תנובה, הציע מנכ"ל המשרד שי באב"ד בשמו של כחלון כי המחירים יעלו אוטומטית בהתאם להמלצת ועדת המחירים, מבלי ששרי החקלאות והאוצר יידרשו לחתום. כחלון, מתברר, יכול לתמוך בהתייקרות מוצרי החלב המפוקחים לאחר שאושרו ההתייקרויות של החלב הגולמי שמוכרים החקלאים לתנובה וטרה, אבל בוודאי שלא רוצה להיות חתום עליה. חודש לפני כן הסביר באב"ד בשמו של כחלון בוועדה בכנסת כי אין לכחלון בעיה שבג"ץ יוציא את הערמונים מהאש בשבילו ויאכוף מס שווה גם על טבק לגלגול בהתאם לחוק, כפי שקרה עם סיגריית האייקוס - העיקר שכחלון לא יהיה מי שחתום על זה.

חרדת הבחירות תוקפת את כחלון לא רק דרך בריחה מאחריות, אלא גם דרך הצעות פופוליסטיות וקלישאתיות שבתחום משרדו. בניסיון לפגוע באורלי לוי-אבקסיס ולקחת לה מנדט או שניים, כחלון ושר הכלכלה ממפלגתו, אלי כהן, מקדמים, כך חשף "ידיעות אחרונות", הצעה שתאפשר לרוכשי דירות לקחת משכנתא של 90% משווי הדירה, כפי שהציעה לוי-אבקסיס בעצמה לא מעט פעמים. את ההצעה הזאת מצד לוי-אבקסיס תקפו כל הדרגים המקצועיים במשרד האוצר מעל כל במה, שכן כל בר-דעת מבין שהיא עלולה לא רק ללבות את הביקוש, אלא גם ליצור מינוף שאין לרוכשי הדירות שום דרך להתמודד איתו, אבל עכשיו כולם נדרשים לשתוק ולהנהן מול הבוס. אם האמין במהלך הזה, כחלון יכול היה לקדם אותו בכל שלב בשנים האחרונות, אבל למרבה ההפתעה הוא צץ רק עכשיו. בל נשכח את ההבטחה לתוספת של 4 מיליארד שקל לתקציב הביטחון בשנה כדי לחשק גם את ליברמן. כפי שהגדיר זאת גורם בכיר בממשלה, "רק הבחירות יצילו אותנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות