אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין עולה שלב: המכסים החדשים נכנסו לתוקף, נתק בין המדינות צילום: רויטרס

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין עולה שלב: המכסים החדשים נכנסו לתוקף, נתק בין המדינות

ארה"ב הטילה מכס על מוצרים סיניים ב-200 מיליארד דולר, בהם שואבי אבק, רהיטים, מודמים ביתיים וראוטרים; סין הטילה מכס על מוצרים אמריקאיים ב-60 מיליארד דולר, בהם גז נוזלי, קפה וירקות קפואים; עדיין לא נקבע מועד לחידוש השיחות בין המדינות

24.09.2018, 08:16 | שירות כלכליסט

המכסים שהטילה ארה"ב בשבוע שעבר על מוצרים המיובאים מסין, בשווי של כ-200 מיליארד דולר, נכנסו הבוקר לתוקף. במקביל, נכנסו לתוקף גם המכסים הנגדיים שהטילה סין על מוצרים אמריקאיים, בשווי של כ-60 מיליארד דולר.

מדובר בהסלמה נוספת במלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. הבית הלבן כבר הטיל מכס בשיעור של 25% על סחורות סיניות בשווי 50 מיליארד דולר, וסין הודיעה בתגובה על הטלת מכסים בשווי זהה על סחורות אמריקאיות.

  

בין המוצרים הסיניים שהוטל עליהם מכס בשיעור של 5%-10% - שואבי אבק, רהיטים, מודמים ביתיים וראוטרים. עם זאת, הבית הלבן הסיר מהרשימה המקורית בסביבות 300 מוצרים, בהם שעונים חכמים, כימיקלים מסוימים, קסדות אופניים וכסאות אוכל לתינוקות. שיעור המכס צפוי לטפס ל-25% החל מה-1 בינואר 2019.

שי ג שי ג'ינפינג ודונלד טראמפ | צילום: בלומברג שי ג

עם המוצרים האמריקאיים הכלולים ברשימה הסינית נמנים גז נוזלי, קפה ושמן צמחי - שעליהם הוטל מכס בשיעור של 10%; וירקות קפואים, קקאו וכימיקלים שונים - ששיעור המכס עליהם נקבע על 5%. סין הזהירה כי תעלה את שיעור המכס אם ארה"ב תעשה כן.

בתוך כך, סין האשימה היום את ארה"ב בהתנהגות "בריונית" בתחום הסחר, ובניסיון להכפיף מדינות אחרות לרצונה. במסמך ממשלתי שפרסמה סוכנות הידיעות הממלכתית בסין, "שינחואה", נטען כי הממשל האמריקני "מנסה בקביעות לאתגר את סין" - באופן שהוביל להסלמה מהירה במחלוקות בין המעצמות. עם זאת סין אמרה כי היא מוכנה לחדש את שיחות הסחר עם ארה"ב, אם יהיו מבוססות על "כבוד הדדי ושוויון".

שתי המעצמות היו אמורות להמשיך השבוע במו"מ על יחסי הסחר ביניהן - אך סין החליטה לבטל את השיחות שהיו אמורות להתקיים בוושינגטון. כרגע אין מועד לחידוש השיחות בין המדינות.

מזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו, אמר אתמול כי ארה"ב "נחושה" לנצח במלחמת הסחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
סין לא מכבדת את העולם.הגיע הזמן שיעמידו אותה במקום
1. העתקות של קניין רוחני כאשר אנשים משקיעים משאבים רבים בייצור טכנולוגיות חדשות וסין פשוט מייצרת בלי בודה אותו מוצר. 2. לא ברור למה בסוף השנה יש יתרה של מאות מיליוני דולרים מכס לטובת סין. מדוע שסין תרוויח כל כך הרבה על ארה"ב ?? ארה"ב 3 רמות מעליה.
שי  |  25.09.18
6.
מה האפשרויות לעתיד
אם הסינים ממשיכים בכיוון הזה אז לאט לאט האמריקאים ימצאו ספקים חדשים שיכולים לייצר בזול. זה יכול להיות מדינות אחרות ויכול להיות יצור יותר רובוטי בארה"ב עצמה. בכל זאת 25 אחוז עליה במחיר לחלקים או מוצרים מוגמרים זה הרבה מאוד. במצב כזה לא רק שהיצוא מסין ירד בצורה דרסטית בגלל האמריקאים אלא שיהיו להם אוד מתחרים בשוק העולמי (אותם יצרנים שימכרו לאמריקאים) ולכן הפגיעה בסין היא לא רק בירידה במכירות לארה"ב (בערך רבע מהיצוא שלהם) אלא גם סכנה בכניסת מתחרות חדשות מהודו ויטנאם קמבודיה ועוד. במצב כזה העודפים האדירים שיש לסין כרגע יעלמו וכל מי ששוחה ערום מתחת למים יתגלה ולהערכתי יש הרבה מאוד סיבסוד של גופים מפסידים על ידי השלטון המרכזי. מהלך כזה יכול למוטט את הכלכלה הסינים לחלוטין. הבעיה של הסינים היא שהאמריקאים מבינים את כל זה טוב מאוד ולכן לא יוותרו (רואים בסין סכנה אסטרטגית) ולכן הפתרון היחיד של סין בשלב זה הוא להיכנע ללחץ של האמריקאים לשחק באופן פיירי בשווקים העולמיים.
חם או יפת  |  24.09.18
5.
And so it begins...
הנשיא המטורלל, השקרן והגזען, הנואף והמחרחר פחד העלה מיסים לאמריקאים וגרם להם לחשוב שזה רעיון טוב. הכלכלה העולמית רק מתחילה לראות את הנזק שהאידיוט הזה גורם ועוד יגרום. פה בארץ חושבים שהוא מתת ה' לעם ישראל כי העביר את השגרירות לירושלים. עוד לא ראיתם כלום.
פורסט טראמפ  |  24.09.18
4.
כבר רוב המגיבים בעניין מלחמת הסחר הביעו תמיכה בארה"ב
עם הזמן סין תצטרך להחליט האם היא מפסיקה לחייב יצרנים למסור לה ידע טכנולוגי וקניין רוחני ולפתוח את הכלכלה שלה (כלומר הרבה פחות פיקוח והתערבות ממשלתית) או לחזור לימי הקומוניזם, קרי עוני, דלות ואף רעב בחלק מהמקומות במדינה.
רפי  |  24.09.18
לכל התגובות