אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת ענק בתחום הזהב תיצור את חברת הכרייה הגדולה בעולם צילום: בלומברג

עסקת ענק בתחום הזהב תיצור את חברת הכרייה הגדולה בעולם

באריק גולד הקנדית תרכוש את ראנדגולד בעסקת מניות בשווי של 18.3 מיליארד דולר; אנליסט: "המיזוג המוצע דומה יותר לשני שיכורים שתומכים זה בזה כדי לא ליפול אחרי ערב של שתייה"

24.09.2018, 14:22 | שירות כלכליסט

חברת באריק גולד (Barrick Gold) הקנדית הסכימה לקנות את ראנדגולד ריסורסז (Randgold Resources) בעסקת מניות בהיקף 18.3 מיליארד דולר. העסקה תיצור את חברת כריית הזהב הגדולה בעולם מבחינת שווי ותפוקה.

קראו עוד בכלכליסט

באריק החדשה, שתיסחר בבורסות ניו יורק וטורונטו, תחזיק בחמישה מתוך עשרת מכרות הזהב שעלות הכרייה בהן היא הנמוכה בעולם, ותוערך בשווי של 24 מיליארד דולר כולל חוב.

זו העסקה הגדולה ביותר בשנים האחרונות בתעשיית כריית הזהב, שהחברות בה עמדו בפני ביקורת מצד משקיעים על אופן ניהול ההון שלהן, מה שאילץ אותן להתמקד יותר בעלויות ופחות ברכישות.

"לראנדגולד יש את היכולת ומהירות התגובה של חברה צעירה וקטנה יותר, בדומה לבאריק בשנותיה הראשונות, בעוד לבאריק יש את התשתית והקשרים הגלובליים של חברה תאגידית גדולה", אמר יו"ר באריק ג'ון ת'ורנטון.

ראנדגולד פועלת בעיקר במאלי ובחוף השנהב. המטה שלה נמצא בג'רזי שבאיי התעלה. 

מנכ"ל ראנדגולד, מארק בריסטואו, ייהפך למנכ"ל החברה הממוזגת החדשה, בעוד ת'ורנטון יכהן כיו"ר בפועל.

מכרה זהב של ראנדגולד במאלי, צילום: בלומברג מכרה זהב של ראנדגולד במאלי | צילום: בלומברג מכרה זהב של ראנדגולד במאלי, צילום: בלומברג

תנאי המיזוג משקפים לראנדגולד שווי של 6 מיליארד דולר. מניית החברה מזנקת כעת ב-6% בבורסה של לונדון.

עם זאת יש אנליסטים שמביעים ספקנות בקשר לעסקה. "דעתנו היא שהמיזוג המוצע, במקום שיתבסס על הישגים, עוצמה ושילוב אסטרטגי, דומה יותר לשני שיכורים שתומכים זה בזה כדי לא ליפול אחרי ערב של שתייה", אמר קיירון הודג'סון, אנליסט מניות ב-Panmure Research.

דבריו של הודג'סון מכוונים בין היתר לעובדה שבאריק וראנדגולד איבדו שתיהן כשליש מערך השוק שלהן בשנה האחרונה.

על פי תנאי העסקה, שמכונה ע"י ראנדגולד "פרויקט בולבול" על שם הציפור שמקורה באפריקה, כל בעל מניות של ראנדגולד יקבל לידיו 6.1280 מניות של באריק החדשה עבור כל מניה שבידיו. בעלי המניות של באריק יחזיקו בכ-66% ממניות החברה המאוחדת החדשה, בעוד בעלי המניות של ראנדגולד יחזיקו בכ-34% מהן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות