אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת Dell מנסה לחזור לבורסה, על הגב של VMware צילום: יאיר שגיא

חברת Dell מנסה לחזור לבורסה, על הגב של VMware

מייקל דל, מייסד ענקית המחשוב האמריקאית, מנסה להחזיר את החברה לבורסה, אך מתקשה להתמודד עם חובות גדולים שמרתיעים משקיעים. הוא מחפש חתמים לקראת הנפקה, ועדיין לא נטש את תוכניתו להישען על VMware שבבעלות Dell אך נסחרת בנפרד - על אף התנגדות המשקיעים

25.09.2018, 10:30 | רפאל קאהאן

Dell מגששת שוב אפשרות להנפקה, כך עולה מדיווח של הוול סטריט ג'ורנל. גורמים המקורבים לנושא מסרו שענקית המחשוב האמריקאית נמצאת בשלב של בחירת חתמים שיסייעו לה להנפיק, אך שובה לבורסה - אותה עזבה ב-2015 - צפוי להיות מבצע מורכב, והצלחתה שם מוטלת בספק.

קראו עוד בכלכליסט

תזרים המזומנים התפעולי של Dell זינק בכ-45% ברבעון האחרון ביחס לאשתקד והגיע לכ-2.6 מיליארד דולר. החוב הכולל שלה הצטמק לכ-50.3 מיליארד דולר לעומת כ-57.3 מיליארד דולר לפני שנתיים לאחר שסיימה את מהלך הרכישה של EMC.

מייקל דל, צילום: בלומברג מייקל דל | צילום: בלומברג מייקל דל, צילום: בלומברג

החברה נכשלה בניסיונותיה לרכוש מחדש את מניות המעקב של חברת VMware, בעקבות התנגדות בעלי המניות. לטענתם, ההצעה של Dell בסך כ-21.7 מיליארד דולר מנפחת את השווי שלה-עצמה ביחס לשוויה של VMware. לדבריהם, מהלך שכזה יפגע בערך המניות בטווח הארוך. VMware נמצאת בשליטה של Dell, אך מניות המעקב - מניות שערכן מוצמד לביצועי החברה - אינן קשורות לפעילות חברת המחשבים. VMware פועלת עצמאית, בנפרד מ-Dell, על אף שהאחרונה מחזיקה ב-81% ממנה. מייקל דל, מייסד החברה, מנסה לרכוש מחדש את מניות VMware כדי להחזיר את Dell לבורסה. מניותיה של VMware כבר נסחרות היטב, והמהלך יכל להוות משענת טובה לחברת המחשבים.

ל-Dell יש צורך במשענת שכזו: לחברה חובות גדולים שמקורם ברכישת EMC, שבין נכסיה נמנית VMware - ומייקל דל יודע שמשקיעים לא ימהרו לקנות מניות של חברה בחובות.

דל כבר בדק בתחילת הקיץ אפשרות להנפקה. אבל לבסוף הוחלט לוותר על המהלך בגלל החשש שהחוב הענק שרובץ על החברה לאחר רכישת EMC ירתיע את המשקיעים. עם זאת ככל הנראה שכשלון הניסיון לרתום את VMware לטובת חזרה לבורסה לא מאפשר לדל יותר מדי אפשרויות. על פי עדויות של מקורות המקורבים לנושא ושצוטטו על ידי רויטרס, Dell נמצאת כרגע בשלב של בחירת חתמים שיסייעו לה להנפיק.

פטריק גסלינגר, מנכ"ל VMware, צילום: גטי אימג פטריק גסלינגר, מנכ"ל VMware | צילום: גטי אימג'ס פטריק גסלינגר, מנכ"ל VMware, צילום: גטי אימג

הנפקה ציבורית של Dell תאפשר למייקל דל ושותפיו בקרן סילבר לייק למכור חלק מהאחזקות שלהן בחברה, אך גורמים בקרן טענו שאין בכוונתם למכור את האחזקות. דל חייב למצוא דרך לגייס הון נוסף כדי להרחיב את עסקיה של החברה שלו; המעבר מייצור מחשבים לחברת טכנולוגיה שמספקת גם שירותים דורש הון נוסף, שככל הנראה המשקיעים הנוכחיים לא יספקו.

VMware נחשבת ליהלום שבכתר עסקת EMC, החברה יותר מהכפילה את שווייה בשנתיים האחרונות ומנכ"לה הנמרץ, פיט גלסינגר, אף הופיע ברשימה הקצרה של המועמדים למנכ"לות אינטל לאחרונה. שווי השוק שלה עומד על כ-62 מיליארד דולר והיא נחשבת כמובילה בטכנולוגיות מחשוב ענן, וירטואליזציה, רשתות מבוססות תוכנה ושירותי מחשוב ארגוני.

לא ברור בשלב הנוכחי לאן הדברים יתפתחו, נראה שמייקל דל עדיין לא ויתר לחלוטין על הרעיון של רכישה מחדש של מניות VMware מהמשקיעים. אך אלה כנראה מעוניינים לראות תמורה יותר גבוהה מצידו של דל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות