אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: משטרת שוויץ סבורה שאברמוביץ' מהווה "סיכון לשלום הציבור" צילום: אי פי איי

דיווח: משטרת שוויץ סבורה שאברמוביץ' מהווה "סיכון לשלום הציבור"

קבוצת התקשורת טאמדיה פרסמה דו"ח משטרתי המתנגד למתן תושבות למיליארדר; לטענת המשטרה, הוא מוכר בזכות חשדות בהלבנת הון ובקשר לכאורה עם ארגוני פשיעה; אברמוביץ' מכחיש את הדברים

25.09.2018, 20:28 | שירות כלכליסט

המשטרה הפדרלית בשוויץ סבורה כי האוליגרך הרוסי רומן אברמוביץ' יהווה "איום על שלום הציבור ועל המוניטין של המדינה" אם יהפוך לתושב, כך מפרסם היום (ג') העיתון הבריטי גרדיאן. לפי המשטרה, המיליארדר קשור לחשדות בפעילות של הלבנת הון ובקשר לכאורה עם ארגוני פשיעה.

קראו עוד בכלכליסט

היום נודע כי אברמוביץ', שידוע כבעלים של קבוצת הכדורגל האנגלית צ'לסי, הפסיד במאבק משפטי שנמשך שבעה חודשים נגד חברת המו"לות "טאמדיה" מציריך לאחר שניסה למנוע ממנה מלפרסם את הנסיבות בהן נדחתה בקשת התושבות שלו. טאמדיה השיגה פרטים בנוגע לאותו מכתב מטעם המשטרה, שהתבקשה על ידי רשויות ההגירה במדינה לחוות את דעתה האם ניתן לאפשר לאברמוביץ' להיות תושב בקנטון ואלה. 

אברמוביץ אברמוביץ' בימים שמחים בצ'לסי | צילום: איי אף פי אברמוביץ

אברמוביץ' הגיש בקשה לקבלת תושבות בשוויץ ביולי 2016, מתוך כוונה להתגורר באזור אתר הסקי וארבייה. אולם לאחר בדיקה מדוקדקת, העלתה המשטרה כמה חששות. לפי טאמדיה, המשטרה סבורה שאברמוביץ' מוכר בזכות "חשדות להלבנת כספים וקשר לכאורה עם ארגוני פשע". כן הדגישה כי יש סיבה להאמין ש"נכסיו של מבקש הבקשה הושגו לפחות בחלקם ממקור לא חוקי".

קנטון ואלה קיבל את בקשת התושבות של אברמוביץ' בנימוק שהפרופיל הפיננסי שלו יהפוך אותו ל"משלם מסים מעניין" באזור. אך הרשויות הפדרליות סבורות כאמור ההיפך, וביוני 2017 ביטל אברמוביץ' את הבקשה.

עורך דינו של אברמוביץ', דניאל גלאסל, הגיב למידע והגיש למשטרה בקשה לתקן את הפרטים. הוא אמר כי יגיש קובלנה פלילית נגד מי שיפיץ את המידע. לדבריו, "כל רמיזה שאברמוביץ' היה מעורב בהלבנת כספים או בקשר עם ארגוני פשיעה הוא שגוי לחלוטין. הוא מעולם לא הורשע בכך ואין לו עבר פלילי".

יש לציין כי דברי המשטרה אינם מבוססים על פסיקות משפטיות, והאוליגרך מעולם לא הועמד לדין בשוויץ. הם מבוססים על מידע משטרתי שקשה לאמתו, ולפיכך אברמוביץ' זכאי לחזקת החפות.

אברמוביץ אברמוביץ' בעת ביקור בחברת סטורדוט הישראלית | צילום: סטורדוט אברמוביץ

בפברואר השיג אברמוביץ' צו האוסר פרסום של כל אזכור של חשדות המשטרה. אך בית המשפט העליון הפך ביום שישי שעבר את הפסיקה, ולפיכך טאמדיה פרסמה היום את הסיפור.

אברמוביץ' חי בשנים האחרונות בלונדון, אך לאור המתיחות הגוברת ביחסי רוסיה ובריטניה והמגבלות שהטילה האחרונה על כנית הון רוסי, הוא הפסיק את ההליך לחידוש אישור השהייה שלו במדינה. בחודש מאי קיבל אזרחות ישראלית תחת חוק השבות. במקביל התפרסמו דיווחים על כוונתו למכור את צ'לסי, אך המועדון הכחיש זאת. אולם סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה היום כי אברמוביץ' דחה הצעות לרכוש את המועדון ב-2.3 מיליארד דולר והוא דורש 3 מיליארד.

אברמוביץ' אינו יכול לעבוד בבריטניה, ודרכונו הישראלי מאפשר לו רק לבקר במדינה, וזאת למשך שישה חודשים בשנה. במידה שיגיש בקשה לוויזת עבודה הוא ייאלץ לעבור בדיקה בנוגע למקור נכסיו. 

עורך דינו מסר עוד כי "אברמוביץ' הגיש בדיקות רקע רבות ומעמיקות מצד ממשלות ושותפים עסקיים לאורך השנים, והאשמות בלתי מבוססות כאלה מעולם לא עלו נגדו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות