אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק הגדול בספרד מצא את המנכ"ל הבא שלו בבנק הגדול בשווייץ ציחום: גטי אימג'ס

הבנק הגדול בספרד מצא את המנכ"ל הבא שלו בבנק הגדול בשווייץ

בנקו סנטנדר הודיע על מינויו של אנדראה אורסל, ראש חטיבת ההשקעות המצליחה של UBS, לתפקיד המנכ"ל - החל מינואר 2019. לאחר התנהלות בעייתית בתקופת המשבר הפיננסי סייע אורסל לשקם את הבנק השוויצרי: "הפסקנו לנסות להיות בנק ההשקעות הגדול ביותר והתמקדנו בלהיות הטובים ביותר"

26.09.2018, 11:37 | שירות כלכליסט

הבנק הגדול בספרד ממנה מנכ"ל חדש: בנקו סנטנדר (Banco Santander) מודיע היום (ד') על מינויו של אנדראה אורסל (Andrea Orcel), חבר הנהלה בכיר בנק השוויצרי UBS, למנכ"ל הבא שלו.

קראו עוד בכלכליסט

אורסל מכהן ב-6 השנים האחרונות כראש חטיבת ההשקעות של UBS, הבנק הגדול בשווייץ. הוא ייכנס לתפקידו כמנכ"ל סנטנדר - מהמלווים הגדולים באירופה - בתחילת 2019, ויחליף את חוזה אנטוניו אלברז (José Antonio Álvarez). אנטוניו אלברז ימונה לסגן יו"ר קבוצת בנקו סנטנדר וליו"ר הפעילות הבנקאית בספרד.

ב-UBS הודיעו במקביל כי במקומו של אורסל ימונו שניים - פיירו נובלי, שכיהן עד עתה כמנהל תחום מיזוגים ורכישות גלובאליות, ורוברט קרופסקי מנהל תחום ני"ע (Piero Novelli, Robert Karofsky). נובלי וקרופסקי ינהלו מעתה במשותף את חטיבת ההשקעות של UBS.

אנדראה אורסל, ציחום: גטי אימג אנדראה אורסל | ציחום: גטי אימג'ס אנדראה אורסל, ציחום: גטי אימג

אורסל שהגיע לתפקידו ב-UBS בשנת 2012, שיקם במידה רבה את שמו בשנים האחרונות, בזכות ההצלחה והשקט שהוביל בתפקיד זה, לאחר שהתנהלותו בתקופת המשבר הפיננסי עוררה ביקורת חריפה בארה"ב ובבריטניה ובהמשך גם בשוויץ. המינוי ל-UBS עורר ביקורת קשה במדינה, בין היתר לנוכח השכר הגבוה שהוצע לו בבנק – ועל רקע תפקידו כיועץ ברכישה הכושלת של ABN Amro ההולנדי על ידי רויאל בנק אוף סקוטלנד, ממש בפתיחת המשבר הפיננסי.

עסקה נוראית זו של רויאל בנק אוף סקוטנלד הובילה בסופו של דבר להלאמת הבנק על ידי הממשלה הבריטית. אורסל גם נחקר על ידי התובע המיוחד בניו יורק, בשל הבונוסים הכבדים שקיבל כמנהל בנקאות ההשקעות במריל לינץ' רגע לפני קריסת הבנק ולבסוף רכישתו על ידי בנק אוף אמריקה.

בעבודתו ב-UBS שינה לחלוטין את דרך העבודה בחטיבת ההשקעות של הבנק, שנטש את אסטרטגיית 'הגודל קובע', ושיקם את תדמיתו. במייל הפרידה שלו לעובדים כתב אורסל על החטיבה ששינתה את פניה, "מעסק לא ממוקד ואיטי, שמוציא הרבה יותר מדי כסף בזמן שהוא משמיך ערך – לעסק ממוקד ומחוזק, שמשתמש בהרבה פחות כסף על מנת לייצר ערך. הפסקנו לנסות להיות בנק ההשקעות הגדול ביותר והתמקדנו בלהיות הטובים ביותר".

אורסל החמיא לעובדים בחטיבה ואמר כי הם "סיפקו את התשואות הטובות ביותר בהשוואה למתחרים באירופה ובארה"ב". הוא ציין במייל גם את הזכייה של החטיבה במקום הראשון בדירוג מגזין המשקיעים המוסדיים לשנת 2017 (Institutional Investor magazine), והדיחו מהפסגה את בנק אוף אמריקה מריל לינץ' – מקום עבודתו הקודם של אורסל.

במייל הסביר אורסל כי ההחלטה לקבל את ההצעה של סנטנדר נבעה בעיקר מהיחסים הקרובים שלו עם הנהגת הבנק הספרדי. "האמינו לי שלא הייתי עוזב לתפקיד שאינו קשור ללקוח שלו ייעצתי ועמו עבדתי במשך כל הקריירה שלי", כתב בעניין זה. אורסל היה היועץ הבכיר של בנקו סנטנדר בין היתר בעסקת הרכישה של Abbey National בשנת 2004, צעד שסיפק לסנטנדר את החדירה לשוק הבנקאות הצרכנית בבריטניה.

יו"ר בנקו סנטנדר אנה בוטין (Ana Botín) - שירשה את התפקיד מאביה - אמרה לאחר ההודעה על המינוי שאורסל יסייע "לבנות את הבנק המסחרי והקמעונאי הטוב ביותר, לצד פלטרפורמת הדיגיטל הגלובלית שלו. אנדראה עבד איתנו באופן צמוד לאורך שני העשורים האחרונים, בגיבוש והוצאה לפועל של האסטרטגיה שלנו, הוא מבין ומחוייב לתרבות של סנטנדר".

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות