אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלחמת סחר כוללת? ארה"ב צפויה להיות המפסידה הראשית צילום: איי פי

מלחמת סחר כוללת? ארה"ב צפויה להיות המפסידה הראשית

לפי מחקר של הבנק האירופי המרכזי, הכלכלה הגדולה בעולם צפויה להצטמק ב-2% בשנה הראשונה של מלחמת סחר עם שאר העולם, בעוד שסין ומדינות אחרות רק ירוויחו

26.09.2018, 11:54 | שירות כלכליסט
כלכלת ארה"ב עשויה להצטמק בעד 2% בשנה הראשונה של מלחמת סחר כוללת מול שאר העולם, בעוד סין וכלכלות אחרות יוכלו להרוויח מכך. כך מראה מחקר חדש שפורסם היום (ד') על ידי הבנק האירופי המרכזי. כלכלני הבנק יצרו מודל של תרחיש, בו ארה"ב מעלה את המכסים על כל הסחורות המיובאות אליה ב-10%, ושותפות הסחר שלה מגיבות במכסים זהים על כל הסחורות שהן מייבאות מארה"ב. המודל לא לקח בחשבון תגובה של מדינות אחרות.

קראו עוד בכלכליסט

ההסבר להתכווצות הצפויה היא שהמכסים המוגדלים עשויים להקטין את הכנסות משקי הבית ולפגוע בביטחון העסקים, מה שיגבה בתורו מחיר בתחומי הצריכה הפרטית וההשקעות. הדבר יאפיל על כל רווח אפשרי שיביאו המכסים, כמו מעבר של צרכנים ועסקים לסחורות מתוצרת מקומית - מה שדווקא ייתן דחיפה מסוימת לכלכלה האמריקאית.

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק מלחמת סחר בין ארה"ב לסין (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק מלחמת סחר בין ארה"ב לסין (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק

"כלכלה שמטילה מכסים שמביאים לתגובת נגד מצד מדינות אחרות פוגעת בעצמה ללא ספק. רמת החיים בה תיפול ומשרות יאבדו", כך סיכמו החוקרים.

על פי אותו התרחיש, כלכלת סין דווקא תגדל מעט מהר יותר בשנה הראשונה של מצב מעין זה. בעוד ארה"ב אמנם תייבא פחות מוצרים מסין, הדבר יותר מיקוזז באמצעות סחר מוגבר שיהיה לסין עם מדינות אחרות, במסגרתו יצואנים סינים יוכלו להגדיל את נתח השוק שלהם על חשבון המוצרים האמריקאיים שיתייקרו. יצואנים אירופים עשויים להרוויח גם הם מסכסוך סחר שכזה, למרות שהדבר יהיה תלוי במידת ההסתגלות למוצרים חדשים שמיובאים ממדינות אחרות.

פקידי הבנק האירופי מביעים כבר כמה חודשים את חששם מהתחזקות הפרוטקציוניזם בסחר. כלכלת האיחוד בת 19 המדינות הציגה האטה השנה, בעוד ששנות הכסף הקל של הבנק המרכזי שלה הופכות לנחלת העבר.

אתמול נשא נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נאום בעצרת האו"ם והתייחס למלחמת הסחר העולמית, שהחלה ביוזמת ארצו. לדבריו, "לאחרונה הטלנו מכסים נוספים ב-200 מיליארד דולר על סין, המסתכמים ב-250 מיליארד דולר. אנחנו רוצים להחזיר את הסדר למאזן הסחר שלנו וכך נעשה. חוסר האיזון המסחרי שלנו אינו מקובל". לגבי שוק הנפט, אמר טראמפ כי "מדינות אופ"ק סוחטות את שאר המדינות בעולם, ואני לא אוהב את זה. אף אחד לא צריך לאהוב את זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
מלבד ארה''ב כל העולם צריך לקיים קונפדרציה
חקי חיון , ארה''ב היא כבר קונפדרציה ובנוסף מסייעת לכל העמים בעולם ובנוסף חותרת לדמוקרטיה על פני דיקטטורה בעולם כולו. מלבד ארה''ב שמנהיגה את כל העולם כל שאר מדינות העולם חייבות להתאחד בקונפדרציה עולמית שתונהג על ידי מדינות אירופה וארה''ב אשר מנהלות הכי טוב את עולמנו. רוסיה ובין הן רצחניות ונאציות וגרמו נזק עצום לעולמנו. ארה''ב ואירופה הגנו וסייעו לעולמנו.
חקי חיון  |  29.09.18
19.
כבר עכשיו הרבה חברות אמריקאיות בצרות בגלל מלחמת הסחר
טראמפ הביריון חושב שהוא השריף שיכול להכתיב לכולם מה שהוא רוצה. אולי הוא צודק בכמה היבטים, אבל לפני שמכריזים הכרזות בומבסטיות חשוב לחשוב על אסטרטגיה ודרכי פעולה, ולא להניף את הנבוט. לסין יש הרבה מוצרים וסחורות שלארה"ב אין תשובה להם, ובכל מקרה המחירים לצרכן האמריקאי רק יעלו...ומהר מאד
טראמפ ימוג מהר  |  27.09.18
לכל התגובות