אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמנסטי: חלק מהעובדים הזרים לקראת מונדיאל קטאר לא מקבלים שכר צילום: איי פי

אמנסטי: חלק מהעובדים הזרים לקראת מונדיאל קטאר לא מקבלים שכר

בנוסף, למרות שהעובדים לא חייבים באישור המעסיק שלהם לצאת מהמדינה, הם צריכים לקבל אישור לכך שהמעסיק שלהם אינו מתנגד לכך ומעבידים קטארים רבים לא מוכנים לחתום על אישור כזה

26.09.2018, 12:50 | שירות כלכליסט

עובדים זרים שבונים את התשתיות למונדיאל קטאר 2022 סובלים מניצול ומשלילת זכויות אדם על ידי המעבידים, זאת למרות שהרשויות המדינה הבטיחו רפורמות מרחיקות לכת, כך קובע דו"ח חדש של ארגון אמנסטי אינטרנאשונל.

קראו עוד בכלכליסט

בדו"ח מוזכרת חברת הבנייה Mercury MENA הקטארית שהותירה כמעט 80 עובדים מנאפל, הודו והפיליפינים ללא משכורת במשך חודשים בקטאר. לפי אמנסטי, החברה השתמשה ב"מבנה החאלפה" - או שיטת הספונסרשיפ המושמצת של הקטארים, ב"מבנה החאלפה" -. שזה כולל לא לשלם להם או לספק תנאי עבודה ראויים. לפי הדו"ח החברה איפשרה לחלק מהעובדים להשתחרר לחברות אחרות.

אצטדיון כדורגל שעובדים עליו בקטאר לקראת מונדיאל 2022, צילום: רויטרס אצטדיון כדורגל שעובדים עליו בקטאר לקראת מונדיאל 2022 | צילום: רויטרס אצטדיון כדורגל שעובדים עליו בקטאר לקראת מונדיאל 2022, צילום: רויטרס

באוקטובר האחרון הממשלה הקטארית התחייבה לעבוד עם ארגון העובדים הבינלאומים ILO כדי לשנות את שיטת החאלפה ולהעביר את השוק רפורמות מקיפות - זאת לאחר מספר דו"חות על פגיעה בעובדים הזרים שבונים את המדינה לקראת מונדיאל 2022. החודש האמיר של קטאר ביטל חוק שאיפשר למעבידים למנוע מהעובדים לצאת מהמדינה ללא אישורם. עם זאת, באמנסטי טוענים שתנאי העסקה עדיין מנצלים את העובדים ושכל רפורמה עוברת לאט מדי. יותר מזה, לפי הדו"ח, העובדים הזרים אולי לא צריכים את אישור המעסיק שלהם לצאת מהמדינה אבל צריכים לקבל אישור לכך שהמעסיק שלהם לא מתנגד לכך שהם יצאו מהמדינה. מעבידים קטארים רבים לא מוכנים לחתום על אישור כזה.

חלק מהעובדים נמצאים בקטאר תחת חוזים שאורכם כ-5 שנים. ייתכן שאם יבקשו לצאת הביתה - לביקור או אפילו אם הם לא יכולים לעשות את העבודה יותר - המשטרה הקטארית עשויה לעצור אותם ולשלוח אותם לכלא. "החוקים הם נוגדים את החוקים הבינלאומיים בכל הקשור לסטנדרטים של חוקי עבודה" נכתב בדו"ח.

לפי אמנסטי Mercury MENA לא עובדת על פרויקטים הקשורים באופן ישיר למונדיאל (אצטדיונים) אבל כן בונים תשתיות בלוסאייל, עיר חדש שנבנית במיוחד עבור אירוח המונדיאל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות