אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכשול לטורבוביץ בדרך לדירקטוריון לאומי: הזרים צפויים להתנגד למינוי צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

מכשול לטורבוביץ בדרך לדירקטוריון לאומי: הזרים צפויים להתנגד למינוי

הממונה על ההגבלים לשעבר הוא המועמד שסומן על ידי בנק ישראל כמועדף להחליף את ברודט בלאומי, אך בדומה למקרה של ירום אריאב שסומן לראשות דיסקונט, הזרים עשויים לטרוף את הקלפים. השופטת פורקצי'ה ניסתה להתערב לטובתו אך ללא הצלחה

27.09.2018, 06:50 | רחלי בינדמן

האם הדרמה סביב ראשות בנק דיסקונט צפויה לחזור על עצמה גם במקרה של בנק לאומי? לידי "כלכליסט" הגיעה חוות הדעת של חברת הייעוץ האמריקאית ISS ללקוחותיה בכל הנוגע לאסיפה הצפויה להתקיים לאחר החג ובמסגרתה ייבחרו דירקטורים חדשים לבנק. בחוות הדעת ממליצה ISS ללקוחותיה שלא לתמוך בבחירתו של ד"ר יורם טורבוביץ' שסומן על ידי בנק ישראל (הוועדה למינוי דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה) כיו"ר הבנק הבא במקומו של דוד ברודט.

קראו עוד בכלכליסט

ההמלצה של ISS מנומקת בצורה די יבשה ובפשטות חברת הייעוץ טוענת כי מכיוון שיש רק שני מקומות לאיוש התפקיד ושלושה מועמדים - היא מעדיפה להמליץ על הדירקטורים המכהנים עם הניסיון המוכח שמואל בן צבי ואוהד מראני על פניו של טורבוביץ'.

כזכור, ISS הייתה גם זו שהמליצה ללקוחותיה האמריקאים שלא לבחור בירום אריאב לדירקטור בבנק דיסקונט לפני מספר חודשים, כאשר גם אריאב היה המועמד המסומן של הוועדה למינוי דירקטורים לתפקיד היו"ר הבא של דיסקונט. אי בחירתו של אריאב טרפה את הקלפים לגבי היו"ר הצפוי בבנק.

טורבוביץ טורבוביץ' | צילום: דמיטרי שבצ'נקו טורבוביץ

השאלה הגדולה היא מה מידת ההשפעה של בעלי המניות הזרים בלאומי על גורל ההצבעה וכמובן כיצד יצביעו בעלי המניות הישראלים, אם כי לפי הערכות אלו צפויים לתמוך במינוי של טורבוביץ' בהתאם להמלצת הוועדה.

פרט מעניין שנחשף בהמלצה הוא שלפני ימים אחדים (ב-20 בספטמבר) שוחחו נציגי ISS עם השופטת איילה פורקצ'יה שעמדה עד לאחרונה בראש הוועדה למינוי דירקטורים שהסבירה את משמעות קיומה של הוועדה בבחירת דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה ובפרו אקטיביות שלה ביחס להמלצה על טורבוביץ' - כלומר בוועדה ניסו כנראה למנוע הישנות מקרה אריאב. אלא שכאמור ב-ISS בחרו להעדיף את הדירקטורים המכהנים.

בתוך כך הודיעה ISS ללקוחותיה כי היא ממליצה לתמוך במינוי של יורם גבאי לדירקטוריון הבנק ולהתנגד למינוי של רפי דניאלי תוך שהיא מעדיפה את הרקע והקישורים של גבאי על פניו של דניאלי.

כאמור, ההכרעה הסופית לגבי זהות הדירקטוריון הבא תתקבל במסגרת אסיפת בעלי המניות לאחר החג, אך מכיוון שמדובר בבנק ללא גרעין שליטה עם החזקות גדולות של משקיעים זרים - להצבעתם צפוי משקל גדול בהכרעה אם טורבוביץ ייבחר או לא, כפי שכאמור קרה בדיסקונט, אז הזרים הפילו את מינוי אריאב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות