אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההפסד של מקורות באשדוד זינק ל־800 מיליון שקל צילום: אלבטרוס צילומי אווירף, אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

ההפסד של מקורות באשדוד זינק ל־800 מיליון שקל

בממשלה כבר שוקלים זמן מה לסגור את מקורות ייזום, ובעקבות החמרה זו במצבה הכספי של החברה הוחלט לנקוט בצעדים מעשיים ולדרוש את סגירתה

27.09.2018, 06:48 | ליאור גוטמן
מקורות ייזום, החברה־בת של מקורות שהיתה אחראית להקמת מתקן ההתפלה באשדוד, הפסידה כבר כ־800 מיליון שקל בעקבות כישלון הפרויקט – כפול מההערכות הקודמות שלפיהן מחקה כ־420 מיליון שקל, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

הסכום של 800 מיליון שקל כולל את המחיקה וכן את היקף ההשקעה באחזקת מקורות ייזום.

בממשלה כבר שוקלים זמן מה לסגור את מקורות ייזום, ובעקבות החמרה זו במצבה הכספי של החברה הוחלט לנקוט בצעדים מעשיים ולדרוש את סגירתה.

בשבועות האחרונים מתנהלים מגעים בין המדינה, מקורות ובנק הפועלים בנוגע למכירת מתקן ההתפלה. הפועלים הוא המממן העיקרי של המתקן יחד עם שורת גופים מוסדיים (עמיתים וכלל ביטוח).

משה כחלון על רקע מתקן ההתפלה של מקורות באשדוד, צילום: אלבטרוס צילומי אווירף, אלכס קולומויסקי משה כחלון על רקע מתקן ההתפלה של מקורות באשדוד | צילום: אלבטרוס צילומי אווירף, אלכס קולומויסקי משה כחלון על רקע מתקן ההתפלה של מקורות באשדוד, צילום: אלבטרוס צילומי אווירף, אלכס קולומויסקי

בנק הפועלים דרש בחודש יוני האחרון כי אם המדינה מוכרת את המתקן לכל המרבה במחיר, היא חייבת לתקן אותו במלואו כדי לקבל תמורה מלאה.

עלות התיקון של המתקן היא כ־220 מיליון שקל שלאחריו אפשר למכור אותו ב־350–400 מיליון שקל. הצדדים דנו בנושא לפני החגים וימשיכו במגעים לאחריהם.

המתקן באשדוד נחשב לכישלון בולט בתחום תשתיות המים. הוא ניתן למקורות לאחר לחץ של החברה ובמחיר מים גבוה יחסית, והחל להתפיל מים בינואר 2016 – איחור של שנתיים מעבר למועד ההפעלה המקורי.

הפרויקט שהוקם בהשקעה של 1.5 מיליארד שקל סבל מבעיות הנדסיות שגררו ירידה משמעותית בכושר הייצור ועד לרף נמוך של כ־15% תפוקה בלבד. המתקן ממשיך להפסיד כ־35 מיליון שקל בשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
נוכלים ורמאים שגונבים את הכסף של הציבור, לא הגיוני שהגיעו להפסד בסכום כזה...
הונאת הציבור וגנבת כספו של הציבור על ידי רמאים ונוכלים, אין מצב שהם הגיעו להפסד של 800 מיליון שקל, פשוט אין מצב, עסק פרטי מזמן היה פושט רגל, יש הנהלת חשבונות יש בנקים שצריכים לאשר סכומים מטורפים כאלה יש שרשרת הגנות לפני שמגיעים להפסד כזה עצום, נראה שכמה נוכלים הצליחו לרמות את המדינה או שכמה פקידים באוצר משתפים פעולה עם הנוכלים ועושים קופה על חשבון הציבור. דרושה ועדת חקירה ממלכתית לחשוף את הגנבים והנוכלים שעשו כאן קופה על חשבון הציבור ולהכניס אותם לכלא מיד, ולהרבה שנים למען יראו ויראו.
ליאור  |  28.09.18