אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק של סין הותיר את הריבית לטווח קצר ללא שינוי צילום: רויטרס

הבנק של סין הותיר את הריבית לטווח קצר ללא שינוי

בעוד שהפד האמריקאי מעלה את הריבית מול כלכלה צומחת, הבנק המרכזי בסין נדרש להמשיך ולהקל על מתן אשראי – מול כלכלה שמתחילה להרגיש את הלחץ הנובע ממדיניות הסחר של ארה"ב

27.09.2018, 11:17 | שירות כלכליסט

בניגוד לכיוון אליו מוביל הפד האמריקאי, של המשך העלאות ריבית ונטישת המדיניות המרחיבה, הבנק המרכזי של סין החליט היום להותיר את הריבית על ההלוואות לטווח קצר ללא שינוי. זאת על אף שהמשמעות האפשרית היא לחץ מחודש על היואן.  

קראו עוד בכלכליסט

הריבית על ההלוואות לטווח קצר של עד שבוע נותרה על 2.55%. הריבית בשווקים בחודשים האחרונים נעה סביב 2.7%-2.55%. הריבית לטווח של שנה – הבנצ'מארק המקביל לריבית הפד - נותרה ללא שינוי מאוקטובר 2010 והיא עומדת על 4.350%.

הבנק הסיני לא מבצע בכל פעם התאמות ישירות בריבית (ובמחיר ההלוואות) לצעדים של הפד – הבנק לא הגיב להעלאת ריבית הפד ביוני אך כן העלה את הריבית על החוב לטווח קצר וארוך לאחר העלאת ריבית הפד בחודש מרץ.

בכל מקרה, ההחלטה שהתקבלה היום שלא לערוך שינוי בגובה הריבית מדגישה את הפיצול במדיניות של שתי הכלכלות הגדולות בעולם. הבנק המרכזי של סין (People's Bank of China) נדרש להגיב למצב שבו כלכלת סין מאבדת מומנטום, כאשר היא מתחילה להרגיש יותר ויותר את הלחץ של מדיניות המכסים האמריקאית.

הפד מצד שני מתמודד עם כלכלה צומחת בקצב מהיר יותר מהתחזיות, וכרגע צפויה רק ירידה קלה בקצב זה במהלך 2019. הממשל בבייג'ינג אך יזם כמה צעדים בחודשים האחרונים בניסיון לעורר מחדש את השוק, לנוכח האיומים מצד ארה"ב – בכלל זה ניתנו הקלות על התנאים למתן אשראי וכן הותוו דרכים להוזלת עלויות מימון.

היואן הסיני לא רשם תזוזה מהותית לאחר הודעת הריבית של הפד וההחלטה של הבנק הסיני.

היואן שומר על יציבות כבר יותר מחודש, לאחר שהבנק הסיני נקט בכמה צעדים על מנת לייצב את המטבע – שאיבד מערכו במשך 10 שבועות רצופים. ואולם אנליסטים מציינים שאם הדולר ימשיך להתחזק ומדיניות המכסים של ארה"ב תמשיך לפגוע בכלכלת סין הלחץ על היואן צפוי להתחדש.

הבנק המרכזי של סין , צילום: רויטרס הבנק המרכזי של סין | צילום: רויטרס הבנק המרכזי של סין , צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות