אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החילוץ הגדול אי פעם של קרן המטבע: תלווה לארגנטינה 57 מיליארד דולר צילום: רויטרס

החילוץ הגדול אי פעם של קרן המטבע: תלווה לארגנטינה 57 מיליארד דולר

הקרן תלווה למדינה 7.1 מיליארד דולר בנוסף ל-50 מיליארד דולר שכבר ניתנו. הדרך שהובילה להסכם הפכה לקלה יותר בעקבות התפטרותו של הנגיד השבוע. יו"ר הקרן: הבנק המרכזי יאמץ מדיניות של אי התערבות בשוק המטבעות. לדברי כלכלן במדינה, "הסיכון של חדלות פירעון הוסר"

27.09.2018, 11:53 | שירות כלכליסט

קרן המטבע העולמית תלווה לארגנטינה 7.1 מיליארד דולר נוספים כחלק מחבילת החילוץ שלה, שהפכה בכך לתוכנית החילוץ הגדולה בהיסטוריה שלה - 57 מיליארד דולר בסך הכל, כך אמרה אתמול (ד') יו"ר הקרן כריסטין לגארד.

לפי פיינשל טיימס, הקרן הוסיפה שהיא תאפשר לארגנטינה, השרויה במשבר כלכלי חמור, לקבל יותר מזומן מראש. עד כה התקבלו 50 מיליארד דולר, כאשר 15 מיליארד דולר מתוכם כבר נוצלו, ואת יתרת הסכום - 35 מיליארד דולר - ניתן יהיה לנצל עד סוף השנה הבאה.

קראו עוד בכלכליסט

הדרך שהובילה להסכם הפכה לקלה יותר על ידי התפטרותו של נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה, לואיס קפוטו, ביום שלישי. זאת בעקבות מה שנראה כחילוקי דעות עם קרן המטבע לגבי שיעור ההתערבות האפשרי של הבנק המרכזי בשווקי החליפין.

כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית , צילום: בלומברג כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית | צילום: בלומברג כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית , צילום: בלומברג

לגארד אמרה אתמול שהבנק המרכזי "יאמץ מדיניות של אי התערבות בשוק המטבעות" תחת הנגיד החדש גואידו סנדלריס. "במקרה של שינוי חריף בשערים, הבנק המרכזי יהיה רשאי לבצע התערבות מוגבלת על מנת למנוע תנאי שוק בעייתיים", כך לגארד.

הנגיד החדש של הבנק, סנדלריס, אמר שהבנק המרכזי לא יתערב אם המטבע המקומי יישאר בטווח של 34-44 פזו לדולר. אם הפזו ייסחר מחוץ לטווח הזה, הבנק המרכזי של ארגנטינה יוכל להשתמש בעד 150 מיליון דולר מהרזרבות שלו מדי יום כדי לתמוך במטבע.

למרות שההסכם המתוקן צריך עדיין לקבל את אישור דירקטוריון קרן המטבע, לגארד אומרת שקו האשראי כבר נפתח, גם אם באופן מוגבל. כלומר שניתן לעשות שימוש במימון הנוסף (מעבר ל-50 מיליארד הדולר שאושרו ביוני) במקרה שנוצר צורך מיידי.

"הסיכון של חדלות פירעון הוסר", אמר פדריקו פוריאסה, כלכלן מבואנוס איירס. הגדלת ההלוואה והאצת התשלומים בהשוואה לעסקה המקורית,"יאפשרו לאוצר לסגור למעשה את תוכנית התקציב ל-2019 בלי לפנות לשוק לשם כך". פוריאסה הוסיף שהעסקה המתוקנת לא כוללת חיזוקים נוספים לרזרבות המטבע הזר של הבנק המרכזי, כלומר שהחששות לגבי שיעורי החליפין עומדים עדיין על כנם. "עניין שיעור החליפין לא נפתר לגמרי עדיין, אך כמובן שהסרת איום חדלות הפירעון יכולה לעזור לייצב את הפזו".

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות