אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות התלונות: הוועדה אישרה, מינוי קבאנו עובר לסנאט צילום: איי אף פי

למרות התלונות: הוועדה אישרה, מינוי קבאנו עובר לסנאט

מועמדותו של השופט ברט קבאנו - שנגדו עומדות תלונות בגין עבירות מין - אושרה בוועדת המשפט ברוב של 11 מול 10. בשבוע הבא המינוי יעבור לאישור סופי בסנאט. הסנאטור הרפובליקני ג'ף פלייק ביקש דחייה בת שבוע כדי לאפשר ל-FBI לחקור את הטענות

28.09.2018, 21:58 | ynet
ועדת המשפט של הסנאט בארצות הברית אישרה הערב (ו') את מועמדותו של השופט ברט קבאנו לבית המשפט העליון - 11 תומכים מול 10 מתנגדים. קבאנו הוא מועמדו של הנשיא דונלד טראמפ, ונגדו עומדות תלונות בגין עבירות מין - שגרמו לסערה סביב סוגיית המינוי. מהוועדה נמסר זמן קצר לאחר ההצבעה כי בעקבות בקשתו של הסנאטור הרפובליקני ג'ף פלייק, שהיה "הקול המתנדנד" ולבסוף תמך בקבאנו, תיתכן דחייה בת שבוע בהצבעה כדי לאפשר ל-FBI לחקור את הטענות נגד המועמד. טרם התקבלה קביעה סופית בנוגע לבקשה.

קראו עוד בכלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסר זמן קצר לאחר האישור בוועדה: "לא חשבתי על אף מועמד חוץ מקבאנו". הוא התייחס גם לעדותה של כריסטין בלייזי-פורד - ששטחה את טענותיה נגד קבאנו אמש בסנאט - ואמר כי היא הייתה "נוגעת ללב", אך עם זאת הוא לא מתכוון להסיר את מועמדותו של קבאנו. "אני בטוח שבסוף הכול יסתדר", אמר טראמפ.

ברט קבאנו, צילום: איי פי ברט קבאנו | צילום: איי פי ברט קבאנו, צילום: איי פי

עם צאתו מהדיון בוועדת המשפט של הסנאט אחר הצהריים, התעמתו עם פלייק שתי מתלוננות נגד קבאנו. "תביט לי בעיניים ותגיד לי שמה שקרה לי לא משנה לך ושתניח לאנשים כמו קבאנו להיכנס לבית המשפט העליון", אמרה אחת מהן. פלייק לא הגיב לטענות. במקביל, מהומה פרצה מחוץ לאולם הדיונים. כמה מפגינים קראו: "נובמבר מגיע" - בהתייחסם לבחירות אמצע הקדנציה. ברשת NBC דווח על כמה עצורים.

קבאנו בעדות: "אני חף מפשע"

אמש הגיע קבאנו להעיד בסנאט, זמן קצר אחרי עדותה הדרמטית של אחת המתלוננות נגדו על תקיפה מינית. כריסטין בלייזי פורד העידה במשך שעות בפני הוועדה המשפטית של הסנאט - ואמריקה כולה - וסיפרה בקול חנוק על המפגש הטראומטי שהיה לה עם ברט קבאנו במסיבה ב-1982, כששניהם היו תלמידי תיכון. קבאנו טען שלא היו דברים מעולם.

בראשית דבריו אמר קבאנו שהוא דרש שיתקיים שימוע כדי שיוכל לטהר את שמו, ולא מתכוון בשום אופן להסיר את מועמדותו לבית המשפט העליון. הוא סיפר שהעדויות שפורסמו נגדו לקראת ההצבעה הרסו את משפחתו ואת המוניטין שלו לתמיד. לדבריו מתנהלת נגדו מתקפה פוליטית מתוכננת, שנובעת מהכעס של הדמוקרטים כלפי הנשיא טראמפ. "הגלגל מסתובב", אמר ליריביו.

"המאמץ המתואם שלכם להרוס את שמי הטוב לא יגרום לי ללכת", אמר קבאנו למתנגדיו. "אולי תנצחו אותי בהצבעה הסופית, אבל לעולם לא תגרמו לי לפרוש". קבאנו זעם כשאמר ש"הטירוף בשמאל" גרם "להמציא משהו שיהרוס את המועמדות שלי". הוא הוסיף שהליך מינויו לבית המשפט העליון "הפך לבושה לאומית".

"מעולם לא תקפתי מינית", אמר השופט קבאנו, כשאמו ורעייתו בקהל. בעדותה אמרה פורד שאין לה ספק שהוא היה הנער שתקף אותה במסיבה במרילנד. "לא הייתי במסיבה הזו", טען קבאנו. הוא הוסיף שהוא לא מטיל ספק בטענתה שהותקפה מינית בצעירותה - אך התעקש שהוא לא התוקף.

קבאנו הנרגש דיבר בגרון חנוק בחלקים מהצהרתו, וקטע לעתים את דבריו כדי לשתות מים. במהלך העדות אמר בדמעות: "אני חף מפשע. מעולם לא עשיתי את זה, לה או למישהי אחרת", אמר קבאנו, וחזר על הדברים שאמר בראיון לפוקס ניוז - שבימי התיכון הוא כלל לא היה פעיל מינית. לאחר הצהרת הפתיחה שלו החלו חברי הוועדה המשפטית של הסנאט להפנות אליו שאלות. קבאנו סירב להשיב אם היה רוצה שתיפתח חקירת FBI בעניינו.

קבאנו נשאל בין השאר על טענותיה של ג'ולי סווטניק, אישה נוספת שהאשימה אותו לאחרונה בתקיפה מינית. כמו פורד גם סווטניק טוענת שהתקיפה הייתה במהלך מסיבות תיכון רוויות אלכוהול. "העניין של סווטניק זו בדיחה, זו פארסה", אמר על טענותיה. לפני העדות בסנאט אמר קבאנו שדבריה של סווטניק מגוחכים ושהוא מעולם לא פגש אותה.

במהלך העדות קראו סנאטורים דמוקרטיים לקבאנו להסיר את מועמדותו לאור ההאשמות. בתגובה, הסנאטור לינדזי גרהאם תקף אותם וביקר בחריפות את מעשיהם וביקש מעמיתיו למפלגה שלא לנטוש את המועמד של הנשיא לתפקיד. "זה השקר הכי לא מוסרי שראיתי מאז שאני בפוליטיקה", אמר לינדזי והוסיף כי הצבעה נגד קבאנו תיתן לגיטימציה להתקפות נגד המועמד.ערוצי החדשות בטלוויזיה האמריקאית העבירו בשידור חי את "השימוע ההיסטורי" מהסנאט.

בין הצופים היה הנשיא טראמפ, שפקפק באמינות ההאשמות נגד המועמד שלו לבית המשפט העליון. טראמפ צפה בשידור מהסנאט במטוס האייר פורס 1, במהלך הטיסה מעצרת האו"ם בניו יורק לוושינגטון.

עם סיום עדותו של קבאנו הביע הנשיא האמריקאי תמיכה במועמדו. "השופט קבאנו הראה לאמריקה מדוע הוא המועמד שלי. עדותו הייתה עוצמתית, כנה ומרתקת", צייץ טראמפ. "אסטרטגיית החיפוש וההשמדה של הדמוקרטים היא מבישה והתהליך הזה היה זיוף מוחלט ומאמץ כדי לעכב, לחסום ולהתנגד. הסנאט חייב להצביע!".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
החלטה נבונה
אם כל הכאב של המתלוננת , שנראה שבוודאי נפגעה ממישהו- אין שום הוכחה שזה קוואנו, היא בעצמה לא זוכרת הרבה פרטים ולא אמרה במפורש שזה הוא. אנשים שהיו במסיבה העידו שזה לא היה הוא. כך גם לגבי המתלוננת השנייה .מי שראה את העדות שלו יכול להבין שהיא אמינה ביותר . אני אישה ועדיין מוכנה להגיד שנשים לעיתים מרחיקות לכת עם האשמות לא מדוייקות . צריך מאוד להיזהר שבשם ה”צדק״ וה MeeToo יכולים לזרוע הרבה מאוד הרס בדרך.
אחת שצופה מקרוב -NY  |  30.09.18
לכל התגובות