אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ארה"ב וקנדה קרובות להגעה להסכם סחר צפון אטלנטי מתוקן" צילום: איי אף פי

"ארה"ב וקנדה קרובות להגעה להסכם סחר צפון אטלנטי מתוקן"

לפי גורמים המקורבים לשיחות, הסכם NAFTA ייחתם ככל הנראה עוד היום, לאחר שבחודש שעבר כבר הגיעו ארה"ב ומקסיקו להסכם

30.09.2018, 11:16 | בלומברג

ארה"ב וקנדה קרובות להגעה להסכם סחר צפון אטלנטי (NAFTA) מתוקן, שייחתם אולי עוד היום, ובכך ימנע דחייה שעלולה לסכן 500 מיליארד דולר של סחר שנתי, כך אומרים מקורבים לשיחות.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הדיווח בבלומברג, הצדדים מקווים שהעסקה תסגר עוד היום על מנת שנשיא מקסיקו היוצא אנריקה פנייה נייטו יספיק לחתום עליה לפני שהוא מפנה את מקומו לנשיא הנבחר החדש של המדינה.

ארה"ב ומקסיקו הגיעו להסכם ביניהן בחודש שעבר, מה שעזר להניע את השיחות בין ארה"ב לקנדה, שנערכות בסוף השבוע הנוכחי מסביב לשעון. ארה"ב ומקסיקו דחו את תוכניתן לפרסם את העסקה המלאה ביניהן כבר ביום שישי, בעוד שצוותי המשא ומתן של ארה"ב וקנדה נמצאים במירוץ נגד הזמן להגיע לעסקה לפני תום ה-30 בספטמבר.

מימין: נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו ור"מ קנדה ג מימין: נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו ור"מ קנדה ג'סטין טרודו | צילום: בלומברג מימין: נשיא מקסיקו אנריקה פניה נייטו ור"מ קנדה ג

קריסטיה פרילנד, שרת החוץ הקנדית ואחת מראשי צוות המשא ומתן, אף דחתה נאום שהייתה אמורה לשאת באו"ם אתמול, בעוד סימן לדחיפות הניסיון להגיע להסכם. משלחת קנדית אמורה להגיע לוושינגטון היום להמשך הדיונים. שתי המדינות נמצאות על סיפו של הסכם לאחר שעשו התקדמות בכמה נושאים בעייתיים.

"רוב הנושאים המרכזיים מול קנדה באו על פתרונם. זוהי עסקה מצוינת עבור שלושת המדינות, שתחזיר את העוצמה ליבשת מבחינת ייצור", כך אמר יועץ הסחר של הבית הלבן, פיטר נבארו. לעומת זאת, פקיד קנדי בכיר שנשאל האם הגעה להסכם היא אכן רק עניין של זמן, אמר ששתי המדינות כבר נמצאו בשלב הזה בעבר, וששום דבר איננו סופי. דרישתה של קנדה להגנה מהמכסים האמריקאים היא אחת מהנקודות הבעייתיות האחרונות שצריכות להיפתר במשא ומתן.

שלב השיחות הנוכחי מתנהל במשך כמה הימים האחרונים, כולל במהלך האסיפה הכללית של האו"ם שנערכה בניו יורק, במהלכה שוחחו פרילנד ונציג הסחר האמריקאי רוברט לייטיזר.

על פי החוק האמריקאי, כל הסכם צריך להתפרסם 60 יום לפני שמנהיגי המדינות המעורבות יכולים לחתום עליו, מה שאומר שעל צוותי המשא ומתן להגיע לעסקה עוד היום על מנת שנשיא מקסיקו היוצא יוכל לחתום עליו ב-30 בנובמבר - יומו האחרון בתפקיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות