אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
20 מיליון דולר? מאסק יצא נקי, טסלה היא זו שתישא את הצלקות צילום: Joshua Lott

פרשנות

20 מיליון דולר? מאסק יצא נקי, טסלה היא זו שתישא את הצלקות

ההסדר שאליו הגיע מנכ"ל טסלה עם ה-SEC לאחר שתבעה אותו על הונאת משקיעים הוא ניצחון עבורו. הקנס שקיבל זניח ביחס לאחזקותיו בחברה בהיקף של 8.9 מיליארד דולר, וחשוב מכך - דרישת הרשות למנוע ממנו לשמש מנהל בכיר בכל חברה ציבורית נדחתה

30.09.2018, 14:51 | בלומברג
אלון מאסק יצא נקי, וזוהי טסלה שתישא את הצלקות. רק יומיים לאחר שרשות ניירות ערך האמריקאית תבעה את יושב ראש ומנכ"ל טסלה - בצעד שהוא כינה "בלתי מוצדק" - מאסק יכול להירגע. מבלי שהודה בשום דבר לא נאות שעשה סביב טענותיו הביזאריות מאוגוסט לפיהן שריין מימון להעברת החברה לידיו הפרטיות, מאסק ישלם קנס של 20 מיליון דולר ויוותר על עמדתו כיושב ראש החברה למשך שלוש שנים לפחות.

קראו עוד בכלכליסט

על פי פרשנות של ליאם דנינג (Liam Dening) בבלומברג, בהינתן הבסיס המשמעותי של תלונתה של SEC, והאופן שבו מאסק עצמו הפליל את עצמו שוב ושוב, זה בוודאי יכול להיחשב כניצחון עבורו. הקנס שקיבל הוא זניח ביחס לאחזקותיו בהיקף 8.9 מיליארד דולר בטסלה, וחשוב מכך הוא שבקשתה של SEC למנוע ממנו לשמש כמנהל בכיר בכל חברה ציבורית נדחתה.

על פניו, אובדן תפקיד היושב ראש עשוי לפגוע במאסק, אבל בטווח הארוך לא בטוח שהדבר הזה ישנה, והוא עשוי אף להיטיב עם החברה, שזקוקה לדירקטוריון שיכול לעמוד בבקרה על פעולותיו של המנכ"ל, המייסד ובעל מניות הרוב של החברה.

אלון מאסק, צילום: Max Whittaker אלון מאסק | צילום: Max Whittaker אלון מאסק, צילום: Max Whittaker

טרם ברור מי ימלא את התפקיד המתפנה, והוספת שני דירקטורים עצמאיים לדירקטוריון, כפי שדרשה SEC, עשויה אף לתת לבעל התפקיד העתידי סמכות של ממש, אם כי הדרתו של מאסק מהתפקיד לשלוש שנים בלבד והמציאות העסקית שבה מאסק הוא הוא גילומה של החברה וערכיה, עשויה להרתיע מתמודדים פוטנציאלים על התפקיד עקב החשש שמדובר בלא יותר ממנהל-בובה.

אין ספק שהירידה שנרשמה ביום שישי במחיר המניה - כמעט 14%, או 7.3 מיליארד דולר - נתנה דחיפה להגעה להסדר אתמול בלילה, ונראה שכעת, כשאיום התביעה הוסר ממאסק, מניות החברה עשויות לזנק שוב עם פתיחת השווקים מחר בבוקר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות