אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפטרייה שלך חזרה: תעשיית הטקסטיל מאתגרת את עצמה צילום: Bolt Threads

הפטרייה שלך חזרה: תעשיית הטקסטיל מאתגרת את עצמה

בימים שבהם המודעות הסביבתית הולכת וגוברת גם תעשיית האופנה מגיבה עם תיק עשוי פטריות שנראה, מרגיש ועמיד כמו עור. מפתחת הטכנולוגיה כבר שווה 700 מיליון דולר

02.10.2018, 09:25 | רוני דורי

התרחבות מעגל הטבעונים והמודעות הגוברת לשמירה על הסביבה דוחפות את תעשיית הטקסטיל לאתגר את עצמה ולחפש תחליפי עורות מתחת לאדמה — וגם למצוא: הלהיט התורן באתר מימון ההמונים קיקסטארטר הוא תיק צד שעשוי מתפטיר (mycelium), רשת פטרייה הפרוסה מתחת לאדמה. הפטריות, שכבר מזמן משמשות לא רק למאכל, לא מפסיקות להפתיע אותנו.

התיק שמכונה Mylo, מבית היוצר של צ'סטר וואלאס מפורטלנד, מזכיר עור אמיתי במראה, בתחושה, וגם בעמידות, ומימונו הושלם יותר משבועיים לפני הדדליין.

תיק עור מפטריות, צילום: Bolt Threads תיק עור מפטריות | צילום: Bolt Threads תיק עור מפטריות, צילום: Bolt Threads

Mylo הוא בשורה של ממש בתעשייה שאמנם כבר נדיר למצוא בה פרוות, אבל עורות עדיין משמשים בה חומר גלם יומיומי. ההתאכזרות לבעלי החיים היא רק קצה הקרחון (הנמס) של ההשלכות של תעשיית הבקר. 30% מהשטחים היבשתיים בעולם מוקדשים למרעה, אשר צורכים כמויות עצומות של מים ומזון, וריבוי הפרות גורם לפליטת יותר גזי חממה מכל שיטות התחבורה הקיימות ובעקיפין תורם להתחממות כדור הארץ.

Mylo, לעומת זאת, מפותח בתנאי מעבדה, מבלי לפגוע בסביבה: תאי הפטרייה גדלים לכדי מיליארדים במשטחים של גבעולי תירס משולבים בחומרים מזינים אחרים ויוצרים רשת תלת־ממדית מחוברת, שנדחסת לחומר דו־ממדי שאותו מייבשים וצובעים.

החומר ממנו עשוי התיק החומר ממנו עשוי התיק החומר ממנו עשוי התיק

את הפטנט פיתח סטארט־אפ הביו־חומרים Bolt Threads, שפועל באזור מפרץ סן פרנסיסקו מאז 2009. החברה, שעושה שימוש בהנדסה ביולוגית על מנת לפתח בדים ידידותיים לסביבה, גייסה עד כה 213 מיליון דולר ושווה על פי הערכות 700 מיליון דולר. החומר הקודם שפיתחה, תוצר של ביו־הנדסה המחקה את הרכבו ואת עמידותו של משי אמיתי מהסוג שטווים עכבישים בטבע, לא הצליח להתרומם מעבר לאנקדוטה אמנותית, בין היתר מכיוון שעד כה המאמצים לייצר אותו בהיקף גדול מספיק כשלו.

ולא רק Mylo מסמן את 2019 כשנת הפריצה של חברת Bolt Threads. מעצבת האופנה סטלה מקרטני, שחרתה על דגלה שימוש בחומרים בני־קיימא, תציג קולקציה שעושה שימוש במשי המלאכותי שלה, והבד השלישי של החברה, שמורכב מחלבון טבעי, יושק אף הוא.

החושקים ב־Mylo ייאלצו להיפרד מ־400 דולר או מ־150 דולר בלבד עבור הפאוץ' התואם שלו. תשורות יקרות יותר, כמו תיק ממוספר עם חריטת ראשי התיבות של שמכם, אזלו כבר מזמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות