אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוח אנטרופי שהועבר היום למשרדי פז נפט מטיח ביקורת ביו"ר המתפטר צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

דוח אנטרופי שהועבר היום למשרדי פז נפט מטיח ביקורת ביו"ר המתפטר

שעות אחדות לאחר שיו"ר פז יצחק עזר התפטר שלחה חברת הייעוץ לחברה סקר ממשל תאגידי המשקף רמת ממשל תאגידי גבוהה. הדוח מטיח ביקורת בעזר ובעוד שני דירקטורים שצידדו בו, רויטל אבירם ומנחם ברנר, על היעדר שיתוף פעולה

02.10.2018, 20:17 | רחלי בינדמן

הדרמה סביב התפטרותו של יו"ר פז יצחק עזר מתגברת. בשעות אחר הצהרים, זמן קצר לאחר ההתפטרות, נחת במשרדי פז מכתב ששלחה לחברה חברת הייעוץ אנטרופי עליו חתום מתי אהרון, מנכ"ל אנטרופי.  

קראו עוד בכלכליסט

במכתב מציגה חברת היעוץ בפני פז לראשונה סקר ממשל תאגידי שהזמינה החברה מאנטרופי, כשנה קודם לכן. לפי הסקר, אנטרופי מעריכים את הממשל התאגידי של פז ברמת +resonable, אשר לפ חברת היעוץ "מציב את החברה בדירוג ממשל תאגידי שהוא מעל לממוצע ביחס לקבוצות ההשוואה הרלוונטיות".

אלא שהדוח חושף גם כי הדירוג יכול היה להיות גבוה יותר אלמלא היעדר שיתוף הפעולה של היו"ר - יצחק עזר. הדוח חושף בעקיפין את בני בריתו של עזר בדירקטוריון - רויטל אבירם ומנחם ברנר. לפי אנטרופי עזר ושני הדירקטורים האמורים לא שיתפו עמה פעולה בכל הנוגע לבדיקות שערכה על ההתנהלות התאגידית בפז.

לא ברור מדוע עזר בחר שלא לשתף פעולה עם אנטרופ - ובכל מחקרה ההתפטרות לא קשורה לדוח שכן ההודעה עליה פורסמה בטרם הדוח נשלח לחברה. עזר רמז במכתב ההתפטרות שלו שהיו חברי דירקטוריון שתמכו בעמדותיו במחלוקת מול כלל הדירקטוריון ועתה מתברר שאלו הם אבירם וברנר (שעוזב את דירקטוריון פז ממילא לאחר אסיפת בעלי המניות - זו תמנה דירקטור בלתי תלוי אחר במקומו), שהיו בצד של עזר.

מי שהוביל את הקו כנגד עזר היו הדירקטורים החיצוניים בפז שגם היו חברים בועדת המינויים לדירקטורים חדשים - ואותם תוקף עזר במכתב כמי שלכאורה פעלו שלא לפי כללי ממשל תאגידי תקינים. עזר הבין שהדירקטורים החיצוניים למעשה חותרים להחליפו ביו"ר אחר ומשהבין כי אין לו רוב בדירקטוריון החליט להקדים תרופה למכה.

בינתיים, כך מתברר, ברשות ניירות ערך עוקבים בדאגה ובאופן צמוד אחר האירועים בפז, על הטענות שהעלתה אנטרופי סביב חוסר שיתוף פעולה של חלק מהדירקטורים, על ההתפטרות המתריסה של היו"ר ועל הרצון של בעלי המניות - הגופים המוסדיים - רענון הדירקטוריון וכןו בנקיטת קו יותר אגרסיבי מצד ההנהלה. פז היא חברה ריאלית גדולה ראשונה שמתנהלת ללא בעל שליטה ולכן יש משנה חשיבות לכללי ממשל תאגידי תקינים בהתנהלותה.

בתי הזיקוק של פז נפט , צילום: עמית שעל בתי הזיקוק של פז נפט | צילום: עמית שעל בתי הזיקוק של פז נפט , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות