אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך למיתון: האינפלציה בטורקיה זינקה ל-24.5% צילום: איי אף פי

בדרך למיתון: האינפלציה בטורקיה זינקה ל-24.5%

זאת בעוד שתחזיות האנליסטים ציפו שתעמוד על 21.5%. האינפלציה עלתה בשיעור חודשי של 6.3%. מדובר בחודש השישי ברציפות שהאינפלציה מטפסת

03.10.2018, 11:24 | שירות כלכליסט
הכלכלה הטורקית נמצאת בדרך למיתון. האינפלציה בטורקיה טיפסה, זה החודש השישי ברציפות, לרמתה הגבוהה ביותר מזה 15 שנים. הזינוק הנרחב במחירים נובע מהיחלשות הלירה.

על פי ההודעה הרשמית, האינפלציה עלתה בספטמבר לרמה של 24.5%, זאת בעוד שתחזיות האנליסטים ציפו שתעמוד על 21.5%. האינפלציה עלתה בשיעור חודשי של 6.3%.

קראו עוד בכלכליסט

ארדואן על רקע לירה טורקית, צילום: איי אף פי, רויטרס ארדואן על רקע לירה טורקית | צילום: איי אף פי, רויטרס ארדואן על רקע לירה טורקית, צילום: איי אף פי, רויטרס

הנתונים מפנים את תשומת הלב כלפי קובעי המדיניות המוניטארית. הבנק המרכזי במדינה העלה בחודש שעבר את עלויות ההלוואה, לרמתן הגבוהה ביותר מזה קרוב לשני עשורים. עם זאת, המחירים ממשיכים לעלות בקצב המהיר ביותר מאז אמצע 2003, השנה בה הנשיא רג'פ טריפ ארדואן עלה לשלטון.

בהתחשב בסלידתו משיעורי ריבית גבוהים ובהאטה בכלכלה, לבנק אין הרבה מרווח תמרון לפעול נגד עליות מחירים נוספות. אולם לאחר שהלירה איבדה 40% מהשווי שלה מול הדולר מאז תחילת השנה, ייתכן שהגרוע מכל עוד לפניהם.

הלירה ממשיכה ונחלשת גם היום לאחר פרסום נתוני האינפלציה, ונסחרת בירידה של 1.2% ברמה של 6.0950 לירה לדולר.

המשבר מחריף

לפי נאפז זוק, אנליסט במכון המחקר והאנליזה הבריטי אוקספורד אקונומיקס (Oxford Economics), "לבנקים בטורקיה אין מספיק כסף כדי לכסות את התחייבויותיהם בטווח הקרוב. אם המשקיעים לא יסכימו לדחות את מועד החזרי החוב, הבנקים המקומיים עלולים לפשוט את הרגל". לדבריו כפי שצוטטו באתר "ביזנס אינסיידר" לפני מספר ימים, מאגר הדולרים של הבנקים במדינה עשוי "להיגמר תוך תשעה חודשים".

טורקיה סובלת בחודשים האחרונים ממשבר פיננסי חמור, כולל ירידה חדה בערכה של הלירה המקומית, הורדת דירוג האשראי וחששות להאטה בכלכלה. המשבר הלך והחריף בעקבות ניסיונו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן למנוע מהבנק המרכזי במדינה מלהעלות ריבית, ובעקבות סנקציות שהוטלו על טורקיה מצד ארה"ב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות