אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבונוס ליהודאי אושר; היום תימחק פרוטרום מהמסחר צילום: עמית שעל

הבונוס ליהודאי אושר; היום תימחק פרוטרום מהמסחר

מניית חברת תמציות הטעם ירדה ביום המסחר האחרון שלה אתמול ב־0.5%. IFF תחל להיסחר בשלישי הקרוב בתל אביב - אך עדיין לא ברור אם תוכל להיכלל במדדים המובילים

04.10.2018, 08:17 | חזי שטרנליכט

עסקת מכירתה של פרוטרום לענקית תמציות הטעם והריח מארה"ב IFF תמורת כ־6.3 מיליארד דולר תושלם היום, ואתמול (ד') היה יום המסחר האחרון של פרוטרום בבורסת תל אביב. בכך הסתיימו 22 שנה שבהן היתה רשומה פרוטרום למסחר, עד האקזיט השני בהיקפו בתולדות המשק הישראלי. העסקה תושלם תחת עננה מבחינת שוק ההון, לאחר שתשלום הבונוס למנכ"ל ונשיא פרוטרום אורי יהודאי, על סך 20 מיליון דולר, אושר בחטף פחות מ־48 שעות לפני השלמת העסקה.

קראו עוד בכלכליסט

מחזיקי המניות שנותרו בידי הציבור יקבלו בתחילת השבוע הבא את חלקם היחסי במזומן, ואת היתרה במניות של IFF, לפי מה שסוכם בעסקה. IFF נמצאת בתהליך השלמה של רישום מניותיה למסחר בתל אביב, ומנייתה תתחיל להיסחר ביום שלישי הקרוב.

IFF, ששווי השוק שלה אתמול לפני פתיחת המסחר בוול סטריט היה כ־12.6 מיליארד דולר (כ־46 מיליארד שקל), תיהפך לחברה השנייה בגודלה באחוזת בית, אחרי טבע שנסחרה אתמול סביב 86 מיליארד שקל. כניסת IFF למסחר בבורסה המקומית מעוררת את השאלה אם יש להגדירה כחברה בעלת זיקה לישראל - צעד שיכריע אם להכליל את מנייתה במדדים הבולטים של תל אביב.

בבורסה אמרו אתמול שעדיין לא התקבלה החלטה רשמית בסוגיה. הנושא צפוי להמשיך להיכלל בדיונים הפנימיים בזמן הקרוב. ביוני האחרון דווח ב"כלכליסט" כי בטיוטה פנימית שהעבירה מחלקת המדדים בבורסה, הוצע להגביל את משקל כלל המניות הזרות - אלה שלא מוגדרות בעלות זיקה לישראל - במדדים הבולטים: ת"א־35, ת"א־90 ות"א־125, ל־8% באופן כולל.

ביום המסחר האחרון שלה, נסחרה מניית פרוטרום בירידה של 0.52%, במחיר שגילם לה שווי של 22.77 מיליארד שקל, שהם 6.27 מיליארד דולר. שווי זה נמוך בכ־1.3% מהמחיר שמגולם לפרוטרום בעסקת המכירה שלה.

אורי יהודאי מנכ"ל פרוטרום, צילום: עמית שעל אורי יהודאי מנכ"ל פרוטרום | צילום: עמית שעל אורי יהודאי מנכ"ל פרוטרום, צילום: עמית שעל

הבונוס אמור היה להיות משולם לפני השלמת העסקה היום. תשלום הבונוס נעשה על ידי IFF, ואינו כלול בתמורה לבעלי המניות, כלומר הוא נעשה בנוסף לסכום העסקה, ולא מגיע מתוך התמורה או מתוך קופת פרוטרום עצמה. למרות זאת, היה זה נושא שעורר מחלוקת חריפה עם הגופים המוסדיים. חברת הייעוץ אנטרופי התנגדה לבונוס, בטענה שההיקף שלו חריג, ושהוא משולם בתשלום אחד במזומן ולא מחולק באופן שיתמרץ את יהודאי להישאר בחברה. המוסדיים אכן התנגדו בהצבעה, ומכיוון שקולותיהם נספרים אחרת לעומת קולות בעלי המניות הבולטים - חברת ICC של משפחת פרבר - ההצעה לתשלום הבונוס לא אושרה.

אלא שדירקטוריון פרוטרום התכנס כאמור מחדש, ואישר שלשום בערב את תשלום הבונוס. לפי הודעת פרוטרום, בפני הדירקטוריון הוצגה חוות דעת של יועץ חיצוני, שבדק את תנאי התגמול של 200 מנכ"לים מחברות שנסחרות בנאסד"ק בשנתיים האחרונות. בישיבה נכחו גם בעלי המניות הבולטים בפרוטרום, יו"ר החברה ג'ון פרבר, אשתו מיה פרבר ובתם סנדרה פרבר.

IFF יוצגה במיזוג ע"י עו"ד חיים פרידלנד ממשרד גורניצקי יחד עם ארי פריד ואורי הלר. את פרוטרום ייצג עו"ד שרון אמיר ועינת רושו ממשרד נשיץ ברנדס אמיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות