אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע כדאי לשלב אנשים עם מוגבלות נפשית בשוק העבודה?

מדוע כדאי לשלב אנשים עם מוגבלות נפשית בשוק העבודה?

אנשים עם מוגבלות נפשית נאלצים להתמודד לא רק עם המוגבלות אלא גם עם הסטיגמה סביבה, הנובעת מבורות. הניסיון מלמד שהם יכולים להשתלב בחברה במגוון תפקידים, גם מורכבים. איך ניתן לעשות זאת באופן מוצלח?

05.10.2018, 08:17 | יפעת ברון-גולדברג

"אני מאוד רוצה לשלב אצלי בעסק עובד עם מוגבלות, אז תמצאי לי נכה צה"ל, או עובד על כיסא גלגלים, רק אל תביאי לי "חולה נפש". אלו המילים שאמר לי מעסיק ממש לאחרונה. בתחילת המשפט שלו אורו עיניי, הנה - יש מעסיק שכבר מבין את הערך שבשילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה, את הרווח העצום לכל הצדדים, אך בסוף המשפט נפלו פניי, והבנתי כי דרך ארוכה עוד לפנינו.

השבוע יחול יום בריאות הנפש העולמי, ומטרתו לקדם את המודעות לאנשים המתמודדים עם מוגבלות נפשית. יש המכנים מוגבלות נפשית כ"מוגבלות השקופה", משום שבמרבית המקרים לא נוכל לזהות אדם המתמודד עם מוגבלות נפשית. אך חשוב להבין שזה שהיא לא נראית, אין זה אומר שהיא לא קיימת. אנשים עם מוגבלות נפשית נאלצים להתמודד התמודדות כפולה - גם עם הסטיגמות של החברה כלפיהם וגם עם המוגבלות.

קראו עוד בכלכליסט

הביצה והתרנגולת

 

אנשים עם מוגבלות נפשית חוששים להיחשף, מחשש שישפטו ויתייגו אותם, לכן הם נזהרים שלא להיות מזוהים כמתמודדים עם מוגבלות נפשית. השילוב בין היחס שלנו כלפיהם כחברה, ביחד עם האנשים ש"נמצאים בארון" בעצם מהווה כדור שלג שמקבע את המצב. 

עם זאת, לצד כל אלו, המציאות מראה שאחוזי האנשים המתמודדים עם מוגבלות נפשית, או אלו שיחוו לכל הפחות משבר נפשי משמעותי אחד במהלך חייהם, הולכים ועולים. ככלל, רובנו מנהלים אורח חיים לחוץ: אנחנו מתמרנים בין העומס בעבודה, לבין משימות הבית לבין הפקקים הרבים, מה שמהווה טריגר להתפרצות משברים נפשיים.

אורח החיים הלחוץ מהווה טריגר למשברים נפשיים, צילום: שאטרסטוק אורח החיים הלחוץ מהווה טריגר למשברים נפשיים | צילום: שאטרסטוק אורח החיים הלחוץ מהווה טריגר למשברים נפשיים, צילום: שאטרסטוק

לפני כ-7 שנים, יצאנו לדרך עם תכנית TAP - Technological Accessibility Program, שהינה תוכנית ייחודית לאנשים עם מוגבלות נפשית שפותחה בשיתוף ביטוח לאומי וג'וינט ישראל-תבת. מטרת התוכנית הינה לשלב אנשים עם מוגבלות נפשית בסקטור ההייטק, לאחר לימודים מותאמים בתחום ה-QA, לאפשר להם להשתלב בתעסוקה איכותית ולנפץ את הסטיגמות שהם מסוגלים לעבוד רק במקצועות נמוכים.

באותם ימים, לפני אי אלו שנים, חששנו מאוד שלא יהיה מי שירצה להעסיק את אותם מסיימים. לשמחתי, אחוזי ההשמה של המסיימים בתוכנית עולים משנה לשנה, וכיום עומדים על 80%.

מרבית החסמים כלפי אנשים עם מוגבלות נפשית נובעים מבורות וחוסר ידע: בחלק מהמקרים משייכים להם נטיות אלימות, אובדנות, חוסר תקשורת עם הסביבה, קושי בהתמודדות עם מצבי לחץ ועוד. בפועל, ישנם מחקרים רבים המראים שאנשים עם מוגבלות נפשית לא חווים את כל אלו מעבר לכלל האוכלוסייה הכללית. ולכן בימים כמו יום בריאות הנפש זו ההזדמנות שלנו (אחת מהן) להתגייס לטובת העלאת הנושא למודעות.

 

איך ניתן לשלב אנשים עם מוגבלות נפשית בעבודה באופן מוצלח?

  • נהלו שיח פתוח וכנה - אפשרו לאדם להרגיש נוח עם העובדה שהוא מתמודד עם מוגבלות נפשית, אל תתייגו אותו.

  • התאמות- למרות שבמרבית המקרים לא תוכלו לזהות אדם שמתמודד עם מוגבלות נפשית, אל תניחו שהוא לא זקוק להתאמות. חלק מהאנשים המתמודדים עם מוגבלות נפשית יזדקקו לכניסה הדרגתית לתפקיד, התאמה בשעות עבודה (הגעה מאוחרת יותר בבוקר) ו/או התאמות בתכולת המשרה.

  • אל תניחו הנחות- לא בהכרח שאנשים עם מוגבלות נפשית לא יכולים לבצע תפקידים הכוללים שירות, מכירה ואפילו לחץ במסגרת התפקיד. תבדקו, תבררו, תשאלו.

בישראל של 2018 המטרה העסקית משרתת את זו החברתית בכל הקשור להעסקת עובדים עם מוגבלות בכלל, ומוגבלות נפשית בפרט. זה בדיוק הזמן להירתם למשימה ולקדם את שילובם בחברה.

הכותבת היא מנכ"לית עמותת itworks הפועלת לשילוב אוכלוסיות מגוונות בסקטור ההייטק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ואן- גוך לא היה ״חולה נפש״!
בתקופות שהיה חולה- לא היה שום ערך ליצירתו. בזמנו- אירופאים סבלו ממחלות עם מופעים נוירולוגים- בגלל איכות המזון ועובש במזון בהיעדר אמצעי שימור. אמנים טובים- בריאים וחסונים בנפשם רק בורות מייחסת להם ״שיגעון״ בשל אותו מקרה לא מובן כראוי של וניסנט.
אולי  |  03.02.19
6.
כל הכבוד על היוזמה, באמת הגיע הזמן להבין
שהרבה אנשים בעולמנו כיום היו נחשבים פגועים נפשית או מוגבלים נפשית לפני 20 ו 30 שנה והיום נחשבים נורמטיביים לחלוטין וזה מה שיהיה עם המוגבלים נפשית היום, הקשיים הנפשיים שהרבה מאיתנו מתמודדים איתם הם אישיים אבל גם אוניברסליים, הרבה אנשים בעולם מתמודדים עם מגוון של קשיים נפשיים ועובדים כרגיל בכל מיני עבודות ותחומי עיסוק, רק בשנים האחרונות נהיה יותר ברור ונחשב נורמטיבי להתייחס לקשיי הנפש שלך ולא רק לקשיי הגוף, אך זהו נושא מורכב וחמקמק יותר מאשר פצע או שבר או חבורה בגופנו יותר קשה לאבחן ולטפל
סס  |  06.01.19
5.
תוהה מי המוגבל נפשית?
המעסיק השפל הזה או אותו אדם שעבר משברים גדולים בחייו, ולמרות כנגד כל הסיכויים הוא מאתגר את עצמו, חושש להיות מקוטלג ככזה כי אף אחד לא באמת יכול להכיל ולהבין אותו. לפעמים אנשים עם מוגבלות כזו, אלו אנשים מבריקים שיודעים דבר או שניים על החיים, דינימקות, ובעיקר היכולות לזהות מצבים חברתיים מורכבים, בעידן האינטרסים, שבו קודם כל אני לעצמי לי. אני אישית שם קצוץ על אותם אנשים ומצליח בכוחות עצמי, למרות הכל. הכל בולשיט
דד  |  07.11.18
4.
אני מקרה פסיכיאטרי ופסיכולוגי וגם קרוביי
חקי חיון , מחלת הנפש שלי פרצה בגיל שתיים עשרה ומחלת הנפש שלי היא מעין סוג של מאניה דפרסיה שהפכה אותי לאלים משהו ובנוסף אני סובל מפחדים ומחרדות ובנוסף יש לי הפרעת קשב וריכוז ובנוסף אני לא חכם וההיי קיו שלי קצת נמוך ובנוסף המוח שלי מתקשה לקלוט כהלכה פירסומות וגם מתקשה לקלוט כהלכה את המבנה המדוייק של צורה צבע פסל ציור תמונה רחוב עולם ובכלל. אבא שלי דוד חיון היה חולה סכיזופרניה וגם בני הבכור אלדר חיון. אלדר חיון מרפא מסכיזופרניה באמצעות כדורים פסיכיאטריים שניתנו לו בתקופת חולים ואני טופלתי פסיכיאטרי
חקי חיון  |  08.10.18
3.
ואן גוך פסיכי פסיכי כל ציור 150 מיליון דולר
ואן גוך איילון מסק צייץ שהוא בי פולאר מונק הבלש שפותר תעלומות שרלוק בנטפליקס ניורוטי ocd לא יודע סכיזופרניה אבל בי פוחארים ו ocd לרוב חכמים מהממוצע או סי די נפלא לשירות לקוחות כפייתיות לחזור ללקוח ולא להשאיר פינות פתוחות והודעות ללא מענה כמו ברוב אנשי המכירות בארץ שמחפפים הבלש מהסדרה מונק בארהב הברית מלא fbi על כדורים פסיכים חרדות דכאון והם בלשים מעולים
שיגאון  |  07.10.18
לכל התגובות