אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפני הראשון בארה"ב יימכר במחיר הגבוה פי 100 מיליון מערכו הנקוב צילום: Stack’s Bowers

הפני הראשון בארה"ב יימכר במחיר הגבוה פי 100 מיליון מערכו הנקוב

המטבע של סנט אחד הוטבע ב-1792 ועליו רישום של פסל החירות. הוא היה גדול מדי ומסורבל ולכן במשך הזמן הוא הוקטן וגם הכיתוב עליו שונה. צפוי להימכר במיליון דולר

07.10.2018, 18:04 | שירות כלכליסט

אבטיפוס שנוצר עבור מטבע הפני הראשון בארה"ב יימכר במכירה פומבית בכמיליון דולר – כלומר פי 100 מיליון מהשווי הנקוב שלו. המכירה תתקיים בהמשך החודש בבולטימור.

המטבע של סנט אחד הוא חלק מאוסף ארצ'אנגל (Archangel collection), שכולל מטבעות מימיה של ארה"ב כקולוניה ועד להקמת המטבעה האמריקאית ב-1792. "כל סנט שהיה לאמריקאים אי פעם בארנק מקורו במטבע הזה", הסביר ג'ון קרלביץ', מומחה מטבעות בבית המכירות סטאק'ס באורס שינהל את המכירה.

הפני הראשון שהוטבע לפני 226 שנה, צילום: Stack’s Bowers הפני הראשון שהוטבע לפני 226 שנה | צילום: Stack’s Bowers הפני הראשון שהוטבע לפני 226 שנה, צילום: Stack’s Bowers

הפני המדובר הוטבע ב-1792, שנה לפי שנכנסו המטבעות לשימוש. זו היתה ההתגלמות הראשונה של מערכת הדולר, שבה דולר אחד שווה ל-100 סנט. זו היתה שיטה חדשנית באותה תקופה, שכן בבריטניה 12 פני היו שווים לשילינג. "זה היה הניסיון הראשון ליצור פני ולראות אם זה יעבוד", אמר ג'יימס מקרטני, גם הוא מסטאק'ס באורס. "איננו יודעים כמה יוצרו, 10 או 11 בלבד שרדו".

המטבע הוטבע גם במקום בעל חשיבות בהיסטוריה האמריקאית, ברחוב פילברט בפילדלפיה, האתר הראשון שהממשל האמריקאי רכש. האתר נמצא כיום מתחת

לבניין הבנק הפדרלי של פילדלפיה.

כשמטבעות הפני נכנסו לתפוצה שנה לאחר הטבעת המטבע שעומד למכירה, העקרונות הפיננסיים נשמרו, אך חלק מהמרכיבים העיצוביים בוטלו. הנשיא אברהם לינקולן (הנשיא ה-16 של ארה"ב) החל להופיע על המטבעות רק בציון 100 שנה להולדתו ב-1909. בחלק הקדמי היה כתוב Liberty Parent of Science & Industry, אך בזמן שהמטבע נכנס לתפוצה שונה הכתוב ל- Liberty United States of America.

גם הגודל של המטבע קטן מאז המטבע הראשון. "המטבע הזה פשוט התברר כגדול מדי. הוא היה גדול בהרבה ממטבעות אחרים מנחושת. הם כנראה חשבו שהוא מסורבל מדי", מוסיף מקרטני. "ב-1793 הם הפחיתו את המשקלו והתחילו לייצר מטסעות סנט קטנים יותר מנחושת פשוטה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות