אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המים: יימשך הריסון בהקצאת מים צילום: גטי אימג'ס

רשות המים: יימשך הריסון בהקצאת מים

כמות המים שתוקצה ב-2019 לחקלאות כמו גם לשימושים אחרים תהיה דומה לכמות שהוקצתה השנה. ברשות מדגישים כי הקצאת המים לכל המגזרים תהיה ככל הנראה נמוכה מהצרכים זאת בשל מחסור

04.10.2018, 15:50 | אמיתי גזית

כמות המים שתוקצה ב-2019 לחקלאות כמו גם לשימושים אחרים תהיה דומה לכמות שהוקצתה השנה, זאת בעקבות המחסור במים.

הודעה זו נמסרה על ידי רשות המים תוך כדי דיון במועצתה על הקצאות המים למגזרים השונים ב-2019. בתוך כמה ימים תפורסם החלטת רשות המים כדי לאפשר הליך של שימוע ציבורי, בסופו יתקיים דיון נוסף, שבו נציגי ציבור יוכלו להביע את עמדתם. ההליך הזה צפוי להסתיים תוך שבועות ספורים, ואחריו תפורסם הקצאת המים הסופית למגזרים שונים במשק ובהם חקלאות, תעשייה, משקי בית, גינון ומים המוזרמים לאתר טבע כדי לשמרם.

קראו עוד בכלכליסט

יימשך הריסון בהקצאת המים, צילום: גטי אימג יימשך הריסון בהקצאת המים | צילום: גטי אימג'ס יימשך הריסון בהקצאת המים, צילום: גטי אימג

הרשות מבהירה בהודעתה כי כמות המים שתוקצה לחקלאות אינה נמוכה מהכמות שהוקצתה במהלך 2018. זאת לאור טענות של חקלאים כי הכמות שתוקצה להם בשנה הקרובה נמוכה משמעותית מהכמות שהוקצתה בשנה החולפת. הפער בין עמדת הרשות לזו של החקלאים נובע מכך שכמות המים שהוקצתה לחקלאות בתחילת השנה, קוצצה לאור ההבנה כי הבצורת ממשיכה. הפעם ברשות המים מבקשים מראש להקצות כמות נמוכה, וזאת כדי לאפשר לחקלאים לתכנן את הגידולים בהתאם ולהימנע ממצב שכמות המים שתסופק להם לא תספיק. ברשות המים מדגישים כי הקצאת המים לכל המגזרים תהיה ככל הנראה נמוכה מהצרכים זאת בשל מחסור. זאת משום שבמקורות המים הטבעיים יש גרעון של 2.5 מיליארד קוב, והתחזית היא כי בשנה הקרובה המצב לא ישתפר.

משק המים בישראל צורך כ-2.2 מיליארד קוב, מתוך זה כ-1.1 מיליארד לחקלאות. מי קולחין – שפכים שעברו תהליך טיהור - מהווים מחצית מכמות המים שמשמשת את החקלאים. שאר המים שפירים מכמה טעמים: גידולים שמשרד הבריאות אסור להשקות במי קולחין, אזורים גיאוגרפיים שבהם אסור השימוש בקולחין מחשש לזיהום מי תיהום, וכן מי המשמשים להשקיית בעלי חיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות