אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת העבודה והרווחה אישרה לביטוח לאומי לדחות הנגשת מבנים עד 2021 צילום: טל שחר

ועדת העבודה והרווחה אישרה לביטוח לאומי לדחות הנגשת מבנים עד 2021

כן אישרה דחייה דומה לדואר. הוועדה סירבה לבקשה דומה של משרד הבריאות. יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף: "המאמצים של המוסד לביטוח לאומי מוכיחים עד עכשיו רצון טוב. אני לא בעד לרוץ ולהפוך את עובדי המדינה לעבריינים"

04.10.2018, 16:43 | שחר אילן

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (ה') לביטוח לאומי לדחות את הנגשת חלק ממתקני הביטוח הלאומי לנכים בשנתיים מסוף 2019 לסוף 2021. כן אישרה דחייה דומה לדואר. הוועדה סירבה לבקשה דומה של משרד הבריאות לדחות את הנגשת המוסדות הרפואיים עד סוף 2021.

קראו עוד בכלכליסט

חוק ההסדרים לשנים 2018-2019 קובע כי הנגשת מבני ציבור קיימים תושלם עד סוף שנת 2019, אלא אם תאשר הוועדה אחרת. ועדת העבודה והרווחה קיימה היום סדרת דיונים בבקשות לדחיית הנגשת מבני ציבור.

הוועדה אישרה את בקשת המוסד לביטוח לאומי, להאריך הנגשת חלק מהסניפים עד שנת 2021. זאת, למרות הבעייתיות בכך שדווקא המוסד המטפל בנכים אינו מאפשר להם גישה מתאימה. עו"ד יוסף פולסקי מהלשכה המשפטית במוסד לביטוח לאומי טען ש"יש מבנים שצריך להרוס באופן מוחלט לצורך הנגשתם".

סניף של ביטוח לאומי (ארכיון), צילום: טל שחר סניף של ביטוח לאומי (ארכיון) | צילום: טל שחר סניף של ביטוח לאומי (ארכיון), צילום: טל שחר

יו"ר ועדת נגישות בלשכת עורכי הדין, עו"ד טליה דוד, התנגדה בתוקף: "המוסד לביטוח לאומי היה צריך להיות חוד החנית של כל החברה בישראל. זה ממש בושה ולעג לרש".

אולם יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף מכולנו אמר ש"המאמצים של המוסד לביטוח לאומי מוכיחים עד עכשיו רצון טוב. אנחנו רואים התקדמות משמעותית. גוף שפועל, אני רוצה לעודד אותו. אני לא בעד לרוץ ולהפוך את עובדי המדינה לעבריינים". גם ח"כ אילן גילאון ממרצ, מהבולטים בפעילים למען הנכים, תמך באישור הדחיות: "הבקשות סבירות יחסית למציאות, אבל יש לפקח בשבע עיניים שהן מתבצעות", אמר.

הוועדה אישרה דחיית הנגשה גם לדואר ישראל. ראש אגף רגולציה בדואר ישראל, זיו ברק, אמר בדיון: "עלינו להנגיש 3,600 מתקנים כולל סניפים, מרכזי מסירה ועוד. כרגע אנחנו עומדים על 56% ביצוע".

הוועדה סירבה לבקשת משרד הבריאות לדחות הנגשת מוסדות רפואיים לשנת 2021, ביניהם בתי חולים, מרפאות חוץ ומכוני אבחון. אלאלוף אמר בדיון ש"הטיפול רשלני ובלתי נסבל. זה חוסר חמלה, חוסר אנושיות. אוי ואבוי למשרד שמטפל בבריאות שלנו שככה הוא מטפל בנכים".

מנהל בינוי מוסדות רפואה במשרד הבריאות, אבי בן זקן, אמר בתגובה: "אנחנו לא מבקשים ארכה כדי למשוך זמן, אלא להנגיש כמו שצריך. משרד הבריאות רואה חשיבות עצומה בנושא הנגישות, ומקצה לכך מעל מיליארד שקל בשנה. כל מבנה חדש שמוקם מותאם לתקנות הנגישות". הוועדה דורשת מהמשרד דיווח בכתב כל 3 חודשים על התקדמות הנגשת המוסדות הרפואיים ותכנית עבודה מפורטת.

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים התנגדה לאישור הדחייה למשרד הבריאות וטענה שהוא יוביל לעיכוב מיותר. היא טענה ש"מערכת הבריאות היא מערכת חיונית ומרכזית לנכים ואינה נגישה כיום עבורם". הנציבות הביעה חשש שאם תאושר הדחיה, ב-2021 עדין לא יונגשו מתקני הבריאות ותהיה בקשה לדחיה נוספת.

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר ש"סגן שר הבריאות ויתר מקבלי ההחלטות מבקשים שהות נוספת לעבירה שלהם. עבריינים של ממש. אם מערכת הבריאות לא נגישה, מה יגידו האחרים? מי שמונע נגישות מאנשים הוא עבריין ואנחנו לא צריכים לשתף איתו פעולה".

הוועדה דחתה את ההצבעה בבקשת המועצה להשכלה גבוהה לדחות הנגשת חלק מהמבנים במוסדות על תיכוניים (כגון אוניברסיטאות) עד סוף 2021. זאת לצורך איסוף נתונים והיוועצות עם ארגוני הנכים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות