אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות הפריצה הסינית: מניית לנובו התרסקה ב-15% צילום: ניצן סדן

בעקבות הפריצה הסינית: מניית לנובו התרסקה ב-15%

חשיפת בלומברג שלפיה סין הצליחה לחדור למערכות אפל, אמזון וממשלת ארה"ב בעזרת צ'יפ קטן ששתלה במוצרים שנבנו בשטחה הפילה את מניותיהן של חברות טכנולוגיה באסיה, בהן כאלה המספקות רכיבים לאפל

05.10.2018, 13:00 | שירות כלכליסט

מניותיהן של חברות טכנולוגיה רבות באסיה רשמו היום ירידות חדות, בעקבות חשיפת בלומברג מאתמול שלפיה סין הצליחה לחדור למערכות אפל, אמזון וממשלת ארה"ב בעזרת צ'יפ קטן ששתלה במוצרים שנבנו בשטחה.

כך למשל, יצרנית המחשבים לנובו צנחה היום ביותר מ-15% בבורסה של הונג קונג. מניות AAC וסאני אופטיקל, המספקות רכיבים לאפל, נפלו בעד 2.5%.

בבורסה בטייוואן, מניות פוקסקון וטייוואן סמיקונדקטור, המספקות רכיבים לאפל, איבדו כ-1.5% ו-1.6%, בהתאמה.

בבורסה של יפן, נפלה מניית TKD, המייצרת חלקי אלקטרוניקה, ב-4.8%; מניית מאוראטה שפועלת באותו תחום ירדה ב-3.8%.

מניית סמסונג שמרה על יציבות בבורסה של דרום קוריאה, למרות הודעת החברה מוקדם יותר היום כי הרווח התפעולי שלה ברבעון השלישי עלה לרמת שיא.

עם זאת אנליסטים אומרים כי רוב הירידות הן לטווח קצר בלבד. "החשיפה של בלומברג לא נגעה, למשל, לחברות המייצרות רכיבים לאייפון של אפל", אמר ליאו סאן, מומחה מוצרי צריכה וטכנולוגיה ב-The Motley Fool.

לפי בלומברג, השבבים, שנמצאים תחת חקירה סודית של ממשלת ארה"ב מאז 2015, שימשו לאיסוף סודות קניין אינטלקטואלי של חברות אמריקאיות, וכנראה הושתלו בחלקי הציוד על ידי חברת שרתים סינית שנקראת סופר מיקרו.

אפל, אמזון וסופר מיקרו חולקות על הדו"ח, מה שלא עצר אתמול את מניותיהן מלרדת ב-1.75% וב-2.21%, בהתאמה.

לפטופ של לנובו, צילום: ניצן סדן לפטופ של לנובו | צילום: ניצן סדן לפטופ של לנובו, צילום: ניצן סדן

בדברים שמסרה לנובו ל-CNBC, טענה החברה שסופר מיקרו "אינה ספקית שלנו כלל ועיקר. יתר על כן, בתור חברה גלובלית אנו נוקטים צעדים כדי להגן על התקינות המתמשכת של שרשרת האספקה שלנו".

ובכל זאת, שורשיה הסיניים של לנובו הם כנראה הסיבה לירידות שנרשמו היום במניותיה.

"אני די בטוח שלנובו יורדת כי מדובר בחברה סינית שמספקת מחשבים אישיים ללקוחות תאגידיים רבים בארה"ב", אמר סאן ל-CNBC. "לכן, חברות כנראה יבחרו מעתה יצרניות PC אמריקניות, כמו HP, בתור צעד הגנה".

חברות טכנולוגיה סיניות מחויבות על ידי החוקים המקומיים בארצן לשתף פעולה עם הרשויות המקומיות בכל עניין, מה שהוביל לחששות לביטחון הלאומי מצד אנשי מודיעין רבים במערב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות