אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפור נפל: נסללה דרכו של קבאנו לעליון צילום: איי אף פי

הפור נפל: נסללה דרכו של קבאנו לעליון

הסנאטורית הרפובליקנית סוזן קולינס, שהיוותה את "לשון המאזניים", הודיעה כי תתמוך במועמדו של טראמפ, שנגדו הועלו טענות בגין תקיפות מיניות. גם הסנאטור הדמוקרטי ג'ו מנצ'ין הודיע כי יפעל באופן דומה: "מדובר בשופט מוכשר". מחר: ההכרעה הסופית

06.10.2018, 08:23 | ynet
הסנאטורית הרפובליקנית סוזן קולינס ממדינת מיין הודיעה אמש (יום ו') כי תתמוך במועמדותו של ברט קבאנו לבית המשפט העליון - למרות הטענות שעלו נגדו לתקיפות מיניות בצעירותו. קולינס, שנחשבה ל"קול מתנדנד" ומכריע בהצבעה הסופית שתיערך היום על מועמד הנשיא דונלד טראמפ לבית המשפט - אמרה כי לא היה אימות לטענות נגד השופט.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף לקולינס, גם הסנאטור הדמוקרטי ג'ו מנצ'ין, ממדינת מערב וירג'יניה, אמר כי יתמוך בקבאנו. מנצ'ין מסר כי הוא מסתייג מהאופן שבו נהג השופט בעדותו בסנאט - שבה האשים את הדמוקרטים ב"מתקפה פוליטית" - והוסיף כי הוא "מקווה שקבאנו לא יאפשר לאופי המפלגתי של התהליך הזה ללכת בעקבותיו לבית המשפט". עוד אמר כי קבאנו "הוא שופט מוכשר שילך בעקבות החוקה ויכריע על בסיס הממצאים המשפטיים שיונחו בפניו". לפי כלי תקשורת אמריקניים, משמעות תמיכתם של קולינס ומנצ'ין היא כי רוב הסיכויים הם שקבאנו ייבחר בסופו של דבר לכס השיפוט הרם.

ברט קבאנו, צילום: איי פי ברט קבאנו | צילום: איי פי ברט קבאנו, צילום: איי פי

שתי ההכרזות הדרמטיות הגיעו לאחר שמוקדם יותר הסנאט האמריקני התכנס להצבעה ראשונית בנוגע למינויו של קבאנו - וברוב זעום של 51 מול 49 אישר לקדם את מועמדותו של השופט. מדובר בהצבעה שאינה מאשרת את מינויו באופן סופי - אך מצביעה על הלך הרוח בסנאט.

 

לאחר ההצבעה הראשונית, הסנאטור הרפובליקני ג'ף פלייק מאריזונה - שנחשב גם הוא לקול "מתנדנד" - אמר כי הוא יתמוך בקבאנו, "אלא אם כן משהו גדול ישתנה".

רפובליקנית נוספת שקולה נחשב למכריע, הסנאטורית ליסה מרקאוסקי מאלסקה, אמרה כי טרם החליטה כיצד תצביע בהצבעה הסופית - אך רמזה כי תתנגד לו. "זו הייתה אחת ההחלטות הקשות ביותר שהייתי צריכה לקחת", אמרה מרקאוסקי לכתבים לאחר שהצביעה נגד קידום המועמדות בהצבעה הראשונית. היא הייתה הרפובליקנית היחידה שהתנגדה באותה הצבעה. "אני חושבת שהוא אדם טוב. אבל לדעתי ייתכן שהוא לא המתאים ביותר לבית המשפט בזמן הזה".

 

זמן קצר לפני ההצבעה, הנשיא טראמפ האשים את המיליארדר ג'ורג' סורוס במימון מפגינים נגד מועמדותו של קבאנו. בציוץ בטוויטר התייחס הנשיא לתקריות של מפגינים שהתעמתו עם סנאטורים, וכינה אותם "צעקנים חצופים במעליות". לטענתו, הם ניסו לגרום לסנאטורים "להיראות רע". הנשיא הוסיף: "הם מקבלים תשלום מסורוס ומאחרים". לאחר ההצבעה צייץ הנשיא שוב ומסר כי הוא "גאה מאוד" בסנאט על התוצאה.

 

שלשום סיים ה-FBI את חקירת התקיפות המיניות שמיוחסות לברט קבאנו, המועמד של דונלד טראמפ לבית המשפט העליון, והעניק לחברי הסנאט גישה לדו"ח החקירה. עותק אחד בלבד של דו"ח החקירה נמצא במרתף בגבעת הקפיטול, ומאה הסנאטורים יכלו להגיע ולעיין בפרטי הדו"ח.

הסנאטורים התבקשו שלא לפרסם את ממצאי חקירת ה-FBI, ועותקים נוספים של הדו"ח לא יודפסו. בשבוע שעבר הגיעו קבאנו והמתלוננת כריסטין בלייזי פורד לעדויות דרמטיות, לעיניי אמריקה כולה.

ביום שישי שעבר אישרה הוועדה המשפטית של הסנאט, שבה יש רוב רפובליקני (11 חברים מול 10), את מינוי קבאנו - והעבירה את אישור המינוי להצבעה במליאת הסנאט כולה. במקביל קיבל ה-FBI הנחייה לפתוח בחקירת הטענות של נשים נגד קבאנו - חקירה שנמשכה כשבוע בלבד למורת רוחם של הדמוקרטים. לרפבולקינים יש רוב זעום בסנאט - 51 מול 49 לדמוקרטים. שני סנאטורים רפובליקנים שנחשבו "מתנדנדים" - ג'ף פלייק וסוזן קולינס - הביעו שביעות רצון מהדו"ח ומסתמן שיתמכו במינוי החשוב של טראמפ.

בבית הלבן ובמפלגה הרפובליקנית דחו אתמול את טענות הדמוקרטים שהחקירה לא הייתה מקיפה מספיק. דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס אמרה שאין בדו"ח שום דבר חדש. "לא למדנו שום דבר חדש, ובהתבסס על מה שכבר ידענו אנחנו הרגשנו בטוחים מאוד", אמרה לכתבים על הדו"ח.

 

הסנאטור הרפובליקני צ'אק גראסלי, יו"ר הוועדה המשפטית של הסנאט, אמר ש"החקירה לא מצאה שום רמז להתנהגות בלתי הולמת" של קבאנו. לפי גראסלי בדו"ח "אין שום דבר שכבר לא ידענו. הגיע הזמן להצביע. אני אצביע לאישור המינוי של השופט קבאנו". הסנאטור ג'ף פלייק, שדרש יחד עם הדמוקרטים לפתוח בחקירה, אמר שהממצאים לא חושפים מידע חדש נגד קבאנו.

מנגד, אמרה על הדו"ח הסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינשטיין - גם היא בכירה בוועדה המשפטית - כי "נראה שזה תוצר של חקירה שלא הושלמה, שהייתה מוגבלת – כנראה בגלל הבית הלבן". פינשטיין אמרה שהדבר "הבולט ביותר" בדו"ח "הוא מה שלא מופיע בו". מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר אמר על ממצאי החקירה: "היו לנו חששות רבים שההליך הזה היה מוגבל מאוד. החששות האלה התממשו".

פורד האשימה את קבאנו בתקיפה מינית במסיבה ב-1982, כששניהם היו תלמידי תיכון. חקירת ה-FBI התמקדה בהאשמה שלה ובזו של דבורה רמירז, שסיפרה שקבאנו חשף בפניה את איבר מינו כשהיה סטודנט. ה-FBI לא בחן את הטענות של אישה נוספת, ג'ולי סווטניק, שסיפרה שקבאנו תקף מינית נערות במסיבות בתחילת שנות השמונים.

לפי "ניו יורק טיימס", בחקירה יצר ה-FBI קשר עם עשרה בני אדם ותשאל תשעה מהם. לא ברור מדוע לעשירי לא נערך תשאול. בין המרואיינים היו שלושה אנשים שלטענת פורד היו במסיבה. אחד מהם הוא מארק ג'אדג', שלפי פורד היה בחדר עם קבאנו בזמן התקיפה. קבאנו ופורד לא זומנו לתשאול ב-FBI.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות