אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המים בדרך להדחה מניהול מתקני התפלה חדשים צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

רשות המים בדרך להדחה מניהול מתקני התפלה חדשים

במשרדי האוצר והאנרגיה מתכננים להפקיע מידי הרשות את תכנון ובניית המתקנים להתפלת מים, ולהותיר בידיה רק את הליווי המקצועי

07.10.2018, 08:44 | ליאור גוטמן

משרדי האוצר והאנרגיה בוחנים אפשרות להדיר את רשות המים מקבלת החלטות הנוגעות בהקמת שני מתקני התפלה בשורק ובגליל המערבי, כך נודע ל"כלכליסט". על פי ההחלטה הגוף שאחראי על משק המים עשוי למצוא עצמו ללא שליטה ישירה על תכנון המתקנים.

קראו עוד בכלכליסט

באגף החשב הכללי במשרד האוצר כבר הדירו את חברת המים הלאומית מקורות מהשתתפות במכרזי ההתפלה השונים, עם חשש בנוגע ליכולת שלה לטפל גם בשאר הפרויקטים שמשק המים זקוק להם. עתה מסמנים בשני משרדי הממשלה עיכוב בקידום שני המכרזים להרחבת מתקן ההתפלה בשורק ולהקמת מתקן התפלת מים חדש בגליל המערבי, וכאמור חושבים שאולי לא רק מקורות תהיה מחוץ למעגל קבלת ההחלטות אלא גם שרשות המים תשתתף בניהול רק כמלווה של הבנייה והפיקוח, תעניק את הייעוץ המקצועי אך לא תוביל את הפרויקטים ולא תקבע את לוחות הזמנים.

מתקן ההתפלה באשדוד, צילום: אלבטרוס צילומי אוויר מתקן ההתפלה באשדוד | צילום: אלבטרוס צילומי אוויר מתקן ההתפלה באשדוד, צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

גורם בכיר במשק המים מסר ל"כלכליסט" שאחת הסיבות להדרת הרשות מניהול ישיר של הפרויקטים היא החשש מיכולות הרשות ומקורות לעמוד בלוחות הזמנים ליישום התוכנית לטיפול בבצורת.

עוד טוענים שבניגוד להחלטת הממשלה בנושא הבצורת, לפני כמה חודשים, הרשות עדיין לא מקדמת את המכרזים לשני מתקני ההתפלה. בעקבות חשש זה עלתה האפשרות להוציא את העבודות לגורמים חיצוניים. עוד טענו במשרדים שהתוכנית לאספקת מים לשתייה ולחקלאות לנגב ולערבה לא תצא לפועל בעשור הקרוב, דבר שיעכב את הפיתוח בדרום הארץ.

כפי שכבר פורסם ב"כלכליסט" חברת מקורות כבר רשמה נזק של 800-700 מיליון שקל כתוצאה מהכישלון בהקמת מתקן התפלת המים שבנתה באשדוד ובמאי האחרון הרשות כבר הוציאה לראשונה מכרזים לעבודות קידוח מים מידי מקורות לחברות זרות, ומשרד האנרגיה המליץ באותה תקופה לקבינט הכלכלי־חברתי שמקורות תהיה החברה הממשלתית היחידה שתידרש לאישור השר הממונה כדי להשקיע בסטארט־אפים במסגרת התוכנית לקידום חדשנות, מה שלמעשה ימנע ממנה את תחומי הפיתוח.

ממקורות נמסר: "בהתאם להחלטת הממשלה מקורות נערכת להקמת שני המתקנים בתיאום עם רשות המים. כדי לעמוד ביעדים אלה ונוספים החלה החברה בשינוי מבני. בסיומו תוכל לפעול באופק ניהולי שיאפשר עמידה בכל המשימות".

מרשות המים נמסר: "ברשות נעשית בחודשים האחרונים עבודה מאומצת לקידום שני מתקני ההתפלה. המכרז על מהתקן בשורק כבר החל והמתקן בגליל המערבי מצוי לפני אישור לפרסום. על כן אין בטענות המועלות בכתבה בסיס עובדתי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות