אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר מינוי קבאנו לעליון, מחאה באולם הסנאט צילום: איי פי

אושר מינוי קבאנו לעליון, מחאה באולם הסנאט

הסנאט אישר סופית את מינויו של מועמד טראמפ לבית המשפט העליון, אחרי שבועות סוערים על רקע טענות לתקיפות מיניות. דרמה בזמן ההצבעה: מפגינים ניסו להתפרץ לאולם. בגבעת הקפיטול מחו נשים נגד המינוי, עשרות נעצרו

06.10.2018, 23:05 | ynet

הסנאט אישר הערב (שבת) סופית את מינויו של השופט ברט קבאנו לבית המשפט העליון, על רקע הסערה הציבורית והטענות שהשופט תקף מינית נשים בצעירותו.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

 

המינוי אושר ברוב של 50 מול 48. במהלך ההצבעה ניסו מפגינים לפרוץ לאולם הסנאט ולהמשיך את המחאה הגדולה נגד מינוי השופט. "אני לא מסכימה!", קראה מפגינה שפרצה לבניין. "בושה!", קראה מפגינה אחרת. סגן הנשיא מייק פנס קרא להרגיע את הרוחות באולם. קודם לכן נעצרו עשרות מפגינים בגבעת הקפיטול.

ברט קבאנו, צילום: איי אף פי ברט קבאנו | צילום: איי אף פי ברט קבאנו, צילום: איי אף פי

קבאנו קיבל הערב סופית את אישור הסנאט, בתום שבועות קשים לקבאנו ולנשים שטוענות שהוא תקף אותן מינית, בראשן כריסטין בלייזי פורד שהתייצבה לעדות קשה בסנאט. לקראת ההצבעה אמר טראמפ שהוא בטוח שקבאנו "יעשה עבודה נהדרת בבית המשפט העליון".

האבטחה מחוץ לסנאט הערב כבדה במיוחד, ולקראת ההצבעה הגיעו כאלפיים מפגינים – הרוב נשים - למחות נגד המינוי בגבעת הקפיטול. "קבאנו חייב ללכת", "בושה!", קראו המפגינים. השוטרים עצרו מפגינים שעמדו במרחק של מטרים ספורים מהכניסה לבניין הקפיטול, למרות שהוצבו באזור מחסומים. כתב סוכנות הידיעות AFP דיווח על יותר מ-60 עצורים שנלקחו באזיקים מהמקום, אחרי שהמשטרה הזהירה אותם ממעצר.

הסנאטורים היו אמורים לסיים היום את סאגת המינוי של קבאנו, אחרי חקירת FBI על הטענות שתקף מינית בצעירותו. הסנאטורים הרפובליקנים טענו שאין ממצאים חדשים בדו"ח ה-FBI שהגיע לידיהם בסוף השבוע, בניגוד לטענת הדמוקרטים שהדו"ח הוא תוצאה של חקירה מוגבלת בת שבוע בלבד.

הוועדה המשפטית בסנאט אישרה בשבוע שעבר את מועמדות קבאנו, אחרי העדויות שלו ושל פורד בסנאט. סנאטורים רפובליקנים שנחשבו "מתנדנדים", ג'ף פלייק וסוזן קולינס, הודיעו השבוע שיתמכו בקבאנו בעקבות דו"ח ה-FBI - מה שסולל את הדרך למינויו. הרוב הרפובליקני בסנאט הוא 51 מול 49 דמוקרטים.

אתמול התכנסה מליאת הסנאט להצבעה ראשונה על המינוי, ואישר ברוב זעום של 51 מול 49 לקדם את מועמדותו של השופט. החריגים בהצבעה הראשונית אתמול היו ג'ו מנצ'ין הדמוקרטי שהצביע בעד המינוי, וליסה מורקובסקי הרפובליקנית שהצביעה נגד. הערב התקבל האישור הסופי, חודש בדיוק לפני בחירות האמצע - מבחן גדול עוד יותר לנשיא טראמפ שחייב לשמור על הרוב הרפובליקני בקונגרס.

לאורך כל הדרך, וגם בעדותו בסנאט, טען קבאנו שהטענות נגדו הן שקריות ושמדובר במתקפה פוליטית של המפלגה הדמוקרטית, שרוצה לסכל את המינוי. בטור דעה ב"וול סטריט ג'ורנל" קבאנו שוב מתח ביקורת על "המתקפה המרושעת ומשולחת הרסן" נגדו, וציין שהעדות שלו בסנאט הייתה אמיציונלית מדי. "הנימה של דבריי הייתה חריפה, ואמרתי כמה דברים שלא היו צריכים להיאמר. הייתי נתון בסערת רגשות שכמוה לא חוויתי מעודי", כתב.

קבאנו קיבל אחר הצהריים תמיכה נדירה מהגברת הראשונה מלניה טראמפ, שאמרה במהלך ביקור במצרים שהשופט "מתאים מאוד לכהונה בבית המשפט העליון". בעלה בחר השבוע ללעוג לכריסטין בלייזי פורד, שהעידה בסנאט בגרון חנוק על המפגש שלה עם קבאנו. טראמפ חקה אותה לקול תשואות תומכיו בעצרת במיסיסיפי. לפני העצרת אמר ש"זו תקופה מסוכנת לגברים צעירים בארה"ב שעלולים להיות מואשמים במשהו שהם לא עשו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות