אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן הגידור נוקד נגד הנהלת פז: "גרמתם לאובדן ערך לבעלי המניות" צילום: אוראל כהן

קרן הגידור נוקד נגד הנהלת פז: "גרמתם לאובדן ערך לבעלי המניות"

במכתב חריף מתחה הקרן ביקורת על הנהלת החברה בראשותו של יונה פוגל: "מניית פז הציגה בשלוש השנים האחרונות תשואת חסר משמעותיות ביחס לחברות מתחרות, זאת על אף תנאי רקע נוחים"; הרקע למכתב: התפטרתו של יו"ר החברה יצחק עזר

07.10.2018, 09:50 | אמיר רוזנבאום

סערת התפטרותו של יו"ר דירקטוריון חברת האנרגיה פז, יצחק עזר, לא שוכחת: קרן הגידור נוקד, בשליטתו של רועי ורמוס, שלחה ביום חמישי האחרון מכתב חריף בו ביקרה את התנהלותה של הנהלת פז בראשתו של יונה פוגל, כך עולה היום (א') מדיווח של חברת האנרגיה לבורסה.

קראו עוד בכלכליסט

"מניית החברה הציגה בשלוש השנים האחרונות תשואות נמוכות באופן אבסולוטי ותשואת חסר משמעותיות ביחס לחברות מתחרות, זאת על אף תנאי רקע נוחים באופן כללי מבחינת כלכלת ישראל, סביבת הריבית ומרווחי הזיקוק", כתבה קרן הגידור המחזיקה בכ-2% מהון המניות של חברת האנרגיה.

בנוקד ציינו כי הסיבה למכתב נובעת, בין היתר, מטענותיו של היו"ר הפורש בנוגע להתנהלות דירקטוריון והנהלת החברה. במכתב התפטרותו מתח עזר ביקורת וכתב כי "מזה תקופה נתגלעו מחלוקות עמוקות ביני (ולא רק ביני) לבין רוב חברי הדירקטוריון וההנהלה על דרך ניהול החברה, המבנה הארגוניה שלה וכן ביחס לאסטרטגיה העתידית שלה החברה. לדעתי, הדרך שבה ניהלה ועדת המינויים של הדירקטוריון את בחירת המומלצים על ידה מעלה שאלות כבודות ביחס לממשל התאגידי הנהוג בחברה".

שחיקה מהותית בתשואה על ההון

נוקד ציינה בנוסף במכתבה כי לאורך העשור האחרון מציגה פז ירידה מהותית ועקבית בתשואה על ההון העצמי - מרמה של מעל 20% לפני כעשור עד לרמה של כ-15%, ירידה הנובעת בין השאר מעודף הון עצמי ביחס למאזן ולהיקף הפעילות של החברה. נכון לסוף דצמבר 2017 לחברה הון עצמי בהיקף של כ-4.1 מיליארד שקל לעומת הון עצמי של כ-2.7 מיליארד שקל לפני כעשור, בעוד קצב הרווחיות השנתי שמר על רמתו ועמד על כ-570 מיליון שקל, כלומר - תוספת של כ-50% להון העצמי של החברה, לא תורגמה לשיפור ברווח ורווח התזרימי (ה-EBITDA).

בנוקד הלינו כי הגידול בהון עצמי של החברה לא נוצל על-ידה לאורך השנים לצרכי הרחבה משמעותית של הפעילות ו/או לצורך החזר הון לבעלי המניות. "אי ניצול ההון העצמי באופן כאמור, הביא לשחיקה מהותית בתשואה על ההון של החברה ובהתאם לאובדן ערך רב לבעלי המניות", כתבה נוקד.

רועי ורמוס - בעלי קרן הגידור נוקד, צילום: יובל חן רועי ורמוס - בעלי קרן הגידור נוקד | צילום: יובל חן רועי ורמוס - בעלי קרן הגידור נוקד, צילום: יובל חן

מפז נמסר: "בניגוד לנטען במכתב, מניית החברה השיגה בשלוש השנים האחרונות תשואה מתואמת דיבידנד העולה על תשואת מדד ת"א 35 ומדד ת"א 125. לא זו אף זו, בעשור האחרון החברה יצרה ערך רב לבעלי מניותיה ובשנים האחרונות גם שיפרה משמעותית את רווחיותה - (מאז הנפקתה עלתה מניית החברה בכ-133% - מתואם דיבידנד). לצד זאת, החברה רואה חשיבות בנקיטת מדיניות פיננסית אחראית הבאה לידי ביטוי במבנה החוב של החברה. בהקשר זה, כל הפיקדונות לטווח ארוך של החברה בבנקים, מיועדים לפירעונות קרובים של אגרות החוב. מובן כי נקודת המבט של מי שנושא באחריות לחברה וליציבותה עשויה להיות שונה מתיאבון הסיכון של מי שאינו נושא באחריות כלשהי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות