אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שידורי נבחרת ישראל בסכנה: התנאי של אופ"א - לא לשדר משחקים ליהודה ושומרון צילום: עוז מועלם

שידורי נבחרת ישראל בסכנה: התנאי של אופ"א - לא לשדר משחקים ליהודה ושומרון

לאחר שתאגיד "כאן" רכש את הזכויות לשידור משחקי ישראל במוקדמות היורו והמונדיאל, הגיעה הודעה מאופ"א: אסור לכם לשדר את המשחקים ביהודה ושומרון; ב"כאן" הגיבו: חובתנו לשדר לכל אזרח ישראלי; במשך שנה אין התקדמות במגעים, וב"כאן" מתכננים לוותר על הזכויות • המשמעות: השידורים עלולים להיות לא זמינים לחלק מאיתנו

07.10.2018, 11:20 | רז שכניק, ידיעות אחרונות

התאחדות הכדורגל האירופית מסמנת מחדש את גבולות ישראל: ל"ידיעות אחרונות" נודע כי אופ"א ביקשה מתאגיד השידור "כאן" לא לשדר את משחקי נבחרת ישראל במוקדמות היורו ובמוקדמות המונדיאל בשטחי יהודה ושומרון. כתוצאה מהדרישה, צפויים בתאגיד לוותר על הזכייה במכרז השידורים.

בנובמבר 2017 ניגשה "כאן" למכרז זכויות השידור שפירסמה אופ"א באמצעות החברה האמריקאית CAA11, וזכתה. לפי הערכות, ב"כאן" הסכימו לשלם כחמישה מיליון יורו עבור הזכויות, שכוללות אפשרות לשדר את המשחקים בעברית, בערוץ כאן 11, ובערבית, בערוץ כאן 33.

אולם גורמים בתאגיד מספרים כי בחוזה שהעבירה אופ"א נכתב שהזכויות יהיו תקפות בישראל בלבד, לא כולל "השטחים הפלסטיניים", שכוללים את יהודה ושומרון - שם יש יישובים ישראליים - ואת רצועת עזה. באופ"א אף לא הבהירו אם הם מתכוונים גם למזרח ירושלים.

גורמים ב"כאן" הסבירו כי חברה קטארית רכשה את זכויות השידור שכוללות את המזרח התיכון וצפון אפריקה, והיא זו שצריכה לשדר במה שמוגדר על ידי התאחדות הכדורגל האירופית "בשטחים הפלסטיניים". אלא שלטענת גורמים בתאגיד, מדובר בתיחום גיאוגרפי הקרוב לגבולות 67', שיהפוך את השידור באריאל, למשל, לכזה המפר את ההגדרה של "ישראל בלבד" מבחינת אופ"א.

ערן זהבי (ארכיון), צילום: עוז מועלם ערן זהבי (ארכיון) | צילום: עוז מועלם ערן זהבי (ארכיון), צילום: עוז מועלם

ב"כאן" סירבו לדרישה, והסבירו כבר לפני שנה לאופ"א כי המודל הרצוי הוא זה שבו השידור ייקלט רק על ידי בעלי מפענח ישראלי - הוט, יס, עידן פלוס, סלקום ופרטנר - ויהיה נעול לקליטה ישירה מהלוויין מחוץ לשטחי ישראל. בצורה הזו העבירו ב"כאן" את שידורי המונדיאל האחרון, בעברית ובערבית. אלא שאז, האחראי על שיווק הזכויות היה איגוד השידור האירופי, וכעת החברה האמריקאית מציגה דרישות חדשות.

ב"כאן" כתבו לחברת CAA11 כי לא יוכלו למנוע שידורים מישראלים החיים בשטחי יהודה ושומרון ועזה, ואף הדגישו כי מאחר שהשידור לא ייקלט דרך הלוויין הפתוח - הדרישה מיותרת. "התאגיד יחתום רק על חוזה שיאפשר לו לשדר לכלל אזרחי ישראל הן בעברית והן בערבית, ללא קשר לאזור המגורים שלהם", נמסר לחברה המייצגת את אופ"א.

בהתאחדות הכדורגל האירופית הדגישו אמנם כי הם מבינים את דרישת התאגיד בעניין, אבל בחלוף שנה לא העבירו חוזה שמאשר את הבקשה.

מבחינת הציבור הישראלי, אם הדרישה תישאר בעינה עלולה להיווצר בעיה: העברת השידורים באופן שבו דורשת אופ"א ניתנת לביצוע דרך שירותי הכבלים או הלוויין, אך זה יגרום לכך שרק המנויים שלהם יוכלו לצפות במשחקים, ומי שאינו מחובר אליהם לא יזכה לכך.

ב"כאן" סירבו להגיב לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
תגובות צפויות שמתעלמות מהעובדות ומהמציאות.
לבחור מת"א (1). לא בדיוק ברור מה הקשר בין שידור מוקדמות היורו לבין המלחמה בסוריה. זה יפה שאתה "דואג" לסורים אך אני בספק אם במצב הנוכחי שידור המוקדמות נמצא בראש מעייניהם ובכל מקרה סוריה היא איזור מוגדר וברור שאפ גוף שידור כלשהו שם ירכוש את הזכיויות וישדר את המשחקים החוזה יגביל את השידור לגבולות סוריה. המצב של ישראל לא שונה שכן למדינת ישראל יש גבולות שמוכרים ע"י גופים בינלאומיים וע"י ממשלת ישראל (כן, אני יודע שלא כל הגבולות מוגדרים ומוסכמים בדיוק בכל נקודה אבל בגדול הגבול ברור)ושטחי יהודה ושומרון לא נכללים באיזור הזה לא ע"י העולם וגם לא ע"פ חוקי מדינת ישראל. אופ"א לא חוסמים שום דבר, הם דורשים לכבד את האזור לו נמכרות הזכויות. לשי (3), אין שום סיבה שה FBI יחקור את אופ"א ואין לו שום סמכות לעשות זאת שכן הגוף הזה לא פעיל בארה"ב. החקירה נגד פיפ"א הייתה לגבי מעשי שחיתות שנעשו על אדמת ארה"ב כחלק מזכויות השידור וזכויות אחרות שם והפעילות של CONCACAF, קונפדרציית הכדורגל של אמריקה הצפונית, אמריקה המרכזית והקריביים, שכוללת גם את ארה"ב.
אמיר  |  08.10.18