אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשובה ישלם מיליארד שקל - ודלק אנרגיה תימחק מהבורסה צילום: עמית שעל

תשובה ישלם מיליארד שקל - ודלק אנרגיה תימחק מהבורסה

בתום שבעה ניסיונות רשמיים לאורך שש שנים - הצעת הרכש של קבוצת דלק לחברה־הבת הצליחה. החבילה שיקבל כל בעל מניות בדלק אנרגיה מגלמת פרמיה של 20% מעל השווי בשוק. עקב כך תימחק שכבה אחת מהפירמידה של יצחק תשובה

09.10.2018, 19:38 | ליאור גוטמן

אחרי שש שנים של ניסיונות, ובעקבות הנכונות של יצחק תשובה להוציא מיליארד שקל מהכיס: קבוצת דלק הצליחה סוף סוף ברכישת מניות דלק אנרגיה, עד לרמה שבה תוכל למחוק אותה מהמסחר. קבוצת דלק החזיק 88.23% מדלק אנרגיה, והיא הציעה ל־11.77% משאר בעלי מניות אפשרות רכישה, שמגלמת פרמיה של כ־20%.

קראו עוד בכלכליסט

כדי למחוק את החברה מהבורסה, הקבוצה היתה צריכה להגיע לאחזקות של 95%, שמאפשרים לבצע רכישה כפויה של שאר המניות. סיכום ההצעה שדלק העמידה לבעלי מניות הביא אותה לרף אחזקות של כ־97%, כלומר שהמחזיקים בכ־8% מהמניות נענו להצעה.

לפי הדיווח של דלק, כל בעל מניה יקבל תמורה שמורכבת משלושה חלקים: 55 מניות של דלק קידוחים, 640 שקל במזומן, ו־0.92 מניות בקבוצת דלק לכל מניה של דלק אנרגיה. לפי ההערכות, שווי העסקה לפי 605 אלף מניות בשער של כ־1,804 שקל למניה הוא כ־1 מיליארד שקל.

מבחינת המבנה של קבוצת דלק, דלק אנרגיה היתה ממוקמת בין קבוצת דלק לדלק קידוחים, והיא זרוע הפעילות בתחומי הגז והנפט. אף שדלק אנרגיה החזיקה כ־54% מדלק קידוחים, לא היתה לה פעילות ענפה משלה, ועיקר הכנסותיה נשענו על אחזקות של כ־26% מדלק קידוחים במאגר תמר, מתלוגי העל שדלק אנרגיה קיבלה ישירות מדלק קידוחים. מחיקת דלק אנרגיה נדונה כבר מ־2012, ומאז הוגשו לפחות שבע הצעות רכישה רשמיות לבעלי המניות.

יצחק תשובה בעל השליטה בקבוצת דלק , צילום: עמית שעל יצחק תשובה בעל השליטה בקבוצת דלק | צילום: עמית שעל יצחק תשובה בעל השליטה בקבוצת דלק , צילום: עמית שעל

הנתון שקשה לתמחר בדלק אנרגיה הוא שווי הזכות שלה לתמלוג־על מדלק קידוחים על ההפקה העתידית של גז ונפט ממאגרי לווייתן, אפרודיטה, כריש ותנין. את השווי הזה ניתן לחלץ מתזרים המזומנים המהוון של שלב 1 בפיתוח מאגר לוויתן (75% משוויים של תמלוגי־העל האלו); מתמלוג־העל משלב 2 של לווייתן ואפרודיטה שמועד פיתוחם לא ידוע; ומכריש ותנין שצפויים להזרים גז לישראל כבר ב־2022. השווי הכולל של תמלוגי־העל האלה, לפי הערכת "כלכליסט", הוא 1.07 מיליארד שקל, שגוזרים לפעילות דלק אנרגיה שווי של 7.855 מיליארד שקל.

מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד אמר אתמול לאחר ההודעה על הצלחת הצעת הרכישה: "מחיקת דלק אנרגיה מהמסחר תאפשר פישוט מבנה האחזקות וביטול שכבה בקבוצה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות