אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רומן אברמוביץ' הפסיד בקרב משפטי בצרפת - ויידרש לשלם 1.2 מיליון יורו על אחוזתו צילום: גטי

רומן אברמוביץ' הפסיד בקרב משפטי בצרפת - ויידרש לשלם 1.2 מיליון יורו על אחוזתו

אברמוביץ' נדרש לשלם את המס לרשויות עבור אחוזת הקיץ שלו, משום שלפי טענתן העניק שווי נמוך מדי לאחוזה, ולכן שילם מס נמוך מדי עבורה. זאת לאחר ששווייץ הכריזה כי הוא מהווה "סכנה לשלום הציבור" וארה"ב הקפיאה את הדירה בה מתגוררת גרושתו

10.10.2018, 10:33 | שירות כלכליסט

מכה נוספת לרומן אברמוביץ', שהפסיד בקרב משפטי מול הרשויות בצרפת. המחלוקת נסובה סביב אחוזת הקיץ שרכש האוליגרך הרוסי לפני יותר מעשור בחצי האי קאפ דאנטיב (Cap d’Antibes) בדרום צרפת. כך דווח בבלומברג היום (ד').

אתמול דווח כי ארה"ב הקפיאה את הנכסים של האוליגרך אולג דריפסקה, מקורבו של פוטין ושל אברמוביץ'. בין הנכסים שהוקפאו אחוזה במנהטן שבניו יורק. על פי המסמכים הרשמיים, באחוזה בזו מתגוררת כעת גרושתו של רומן אברמוביץ', דריה ז'וקובה ביחד עם ילדיהם המשותפים. 

זאת לאחר שפורסם בחודש שעבר כי המשטרה הפדרלית בשוויץ סבורה כי האוליגרך הרוסי רומן אברמוביץ' יהווה "איום על שלום הציבור ועל המוניטין של המדינה" אם יהפוך לתושב לפי המשטרה, המיליארדר קשור לחשדות בפעילות של הלבנת הון ובקשר לכאורה עם ארגוני פשיעה. כך לפי העיתון הבריטי גרדיאן.

אחוזת הקיץ של רומן אברמוביץ אחוזת הקיץ של רומן אברמוביץ' ב"מפרץ המיליארדרים". מנסה לחמוק מתשלום כבר שנים | צילום: גטי אחוזת הקיץ של רומן אברמוביץ

לפי טענת הרשויות, אברמוביץ' העניק שווי נמוך מדי לאחוזה, הנקראה שאטו דה לה קרואה (Château de la Croë) ולכן שילם מס הון נמוך מדי בשנים 2006 ו-2007. לפי חישובי רשות המס, המבוססים על מכירות של נכסים זהים באזור באותה תקופה, שווי הנכס של אברמוביץ' עומד על 41 אלף יורו (47 אלף דולר) למטר רבוע. פירוש הדבר, שהוא נדרש לשלם לרשויות המס 1.2 מיליון יורו, אולם אברמוביץ', שהונו נאמד ב-11.8 מיליארד דולר, לפי מגזין פורבס, מנסה להתחמק מהתשלום כבר שנים. הניסיון האחרון שלו, שכלל תלונה שהמסמכים לא נשלחו אליו ישירות, נדחה בחודש שעבר על ידי בית המשפט הגבוה בצרפת.

האחוזה בלב המחלוקת נבנתה בשנות ה-20 של המאה הקודמת באזור שכיום מכונה "מפרץ המיליארדרים" עבור אייל עיתונות. לאורך השנים התגוררו באחוזה מספר בני מלוכה, ביניהם המלך אדוארד השמיני שעבר לגור במקום זמן קצר ב-1937 לאחר שוויתר על התואר באנגליה לטובת נישואיו לווליס סימפסון, המלך ליאופולד השלישי מבלגיה והמלך פארוק המצרי.

רומן אברמוביץ רומן אברמוביץ' | צילום: אי פי איי רומן אברמוביץ

בשנות ה-50 האחוזה הייתה בבעלותו של איל הספנות היווני אריסטוטלס אונאסיס ובהמשך עברה לידיו של יריבו סטאברוס ניארקוס. בשנות ה-70 שריפה הרסה חלק מהנכס והוא נותר נטוש במשך עשורים, עד שנרכש על ידי אברמוביץ'. הנכס משתרע על פני שטח של 75 אלף מ"ר, כששטח המגורים הוא בגודל 2,400 מ"ר ויש גם בית לאורחים.

טענה נוספת שהעלה המיליארד הרוסי בניסיון להתחמק מתשלום המס היו שרשות המס הצרפתית העניקה שווי גבוה מדי לאחוזה, מכיוון שהשוותה אותה לבתים יוקרתיים באזורים יקרים יותר. אולם, השופטים לא קבלו את הטענות ופסקו שרשות המס פעלה בצורה נכונה כשהשוותה אותה לנכסים כמו וילה פיורנטינה, שהתגוררו בה לאורך השנים מפורסמים כמו בני הזוג קנדי, אליזבת טיילור וגרטה גרבו. האחוזה הזו נמכרה בשלהי 2004 ב-73 מיליון יורו, כולל מע"מ.

עוד טענה שהעלה אברמוביץ' הייתה שהרשויות לא לקחו בחשבון את הכסף שהוציא על שיפוץ האחוזה, שהסתכם לדבריו ב-150 מיליון יורו. הרשויות טענו בתגובה כי החישוב שלהם כולל החזר של 30% על 2006 ו-20% על 2007.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות