אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רמ"י מסמסה את הבדיקה - וגינדי ממשיכה לשווק מאות דירות בקרקעות מדינה למועדון "חבר" קרדיט: משרד viewpoint

רמ"י מסמסה את הבדיקה - וגינדי ממשיכה לשווק מאות דירות בקרקעות מדינה למועדון "חבר"

לפני כשנה זימנו ברשות מקרקעי ישראל את חברת גינדי לשימוע בעקבות שיווק מפלה של פרויקט ברחובות לעמיתי מועדון "חבר". אלא שהחקירה מוסמסה והחלטה בנושא לא התקבלה עד היום. אתמול פרסמה גינדי מבצע נוסף עם "חבר" - הפעם באור יהודה

10.10.2018, 13:49 | דותן לוי

היעדר החלטה של המדינה לגבי החוקיות שבשיווק דירות במסגרת מבצעים פרטיים על קרקעות מדינה הוביל לכך שהתחום נותר פרוץ. אתמול הודיעה חברת גינדי החזקות כי בכוונתה לשווק כ-250 דירות במחיר מוזל לעמיתי מועדון הצרכנות "חבר", וזאת על קרקע מדינה באור יהודה, שאותה רכשה במסגרת מבצע "מחיר למשתכן".

הודעה זו באה לאחר שלפני למעלה משנה פתחה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בבדיקה של חוקיות מבצע שיווק ל"חבר" של גינדי החזקות בפרוייקט אחר המקודם ברחובות – גם כן על קרקעות מדינה. אלא שבדיקה זו מעולם לא הגיע לסיומה וכל החלטה בנושא לא פורסמה.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעת החברה נמסר, כי חברת גינדי החזקות תשווק דירות המיועדות למכירה חופשית כחלק מפרויקט מחיר למשתכן במבצע שמכוון לעמיתי מועדון הצרכנות "חבר". מדובר בפרויקט ענק של גינדי החזקות בשכונת "בית בפארק" באור יהודה שיכלול 1,429 יחידות דיור ב-27 בניינים, כאשר עד 283 יחידות דיור יוקצו לעמיתי מועדון "חבר" בהנחה של כ- 12% ממחירי השוק.

בעלי גינדי החזקות מנחם, גיא, ליטל אבי ורועי גינדי, צילום: אלירן אביטל בעלי גינדי החזקות מנחם, גיא, ליטל אבי ורועי גינדי | צילום: אלירן אביטל בעלי גינדי החזקות מנחם, גיא, ליטל אבי ורועי גינדי, צילום: אלירן אביטל

המבצע הוא חלק מפרויקט מחיר למשתכן שבו זכתה גינדי במכרז ביולי 2017 . מדובר באחד הפרויקטים הנרחבים במסגרת התכנית, עלותו מוערכת ביותר ממיליארד שקל, 80% מהדירות ישווקו לזוכים בהנחה וכאמור 20% הנותרים לעמיתי "חבר".

במבצעי שיווק מסוג זה, אין כל פסול כל עוד מדובר בקרקע פרטית. אולם על קבלנים הבונים בקרקעות מדינה - קרקעות השייכות לכלל הציבור בישראל - אמור לחול סטנדרט אחר. מכירת הדירות הנבנות בקרקעות אלה לחברי מועדון צרכנות מונע מרוב הציבור גישה לרכישת הדירות. לפני למעלה משנה הוגשה תלונה לרמ"י על ידי האגודה לזכויות האזרח, בגין אופן השיווק של פרויקט אחר של גינדי החזקות - Westside ברחובות. במסגרת אותו הפרויקט נמכרו לעמיתי המועדון מרבית הדירות בפרויקט ובסך הכל 354 דירות.

לדברי עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח, "לאחר שחברת גינדי שיווקה דירות בבלעדיות לחברי מועדון חבר בפרויקט שלה ברחובות, פנינו לרשות מקרקעי ישראל וטענו כי שיטת שיווק זו מנוגדת לחובה לשווק את הדירות ללא אפליה. גינדי הוזמנה לשימוע שהתקיים למיטב ידיעתנו לפני למעלה משנה, ומאז התשובה שאנו מקבלים הינה שהנושא בבחינה במשרד המשפטים. על רשות מקרקעי ישראל להפסיק לגרור רגליים ועליה להבהיר לגינדי כי אין מקום לשיווק בלעדי לחברי חבר, ואין הצדקה לכך, ויש לשווק את הדירות לכל המעוניין".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר כי העניין ייבדק ברמה המשפטית.

מ"חבר" נמסר בתגובה: "באשר לטענות שהפנתה האגודה לזכויות האזרח כנגד הפרויקט ברחובות, מועדון 'חבר' דחה את כל הטענות שהועלו ולמיטב ידיעתו לא התקבלה כל החלטה המצדדת בטענות האגודה".

מגינדי נמסר בתגובה כי "המכירה היא גם לקהל הרחב, וכל דירה שתימכר בשוק החופשי תופחת ממלאי הדירות שיוצעו לאנשי חבר".

הדמיית הפרויקט של גינדי באור יהודה. המבצעים חוקיים?, קרדיט: משרד viewpoint הדמיית הפרויקט של גינדי באור יהודה. המבצעים חוקיים? | קרדיט: משרד viewpoint הדמיית הפרויקט של גינדי באור יהודה. המבצעים חוקיים?, קרדיט: משרד viewpoint

מחיר למשתכן עדיין נמוך משמעותית מהמחירים לחברי מועדון "חבר"

השוואה של מחירי הדירות המוזלות שמציעה גינדי לחבר למחירים שאותן היא משווקת במסגרת פרוייקט מחיר למשתכן מעלה כי זוכי מחיר למשתכן עדיין זוכים למחירים נמוכים משמעותית, גם ביחס למחירים המוצעים לחבר.

בעוד שמחירה של דירת 4 חדרים לזוכי מחיר למשתכן עומד על כ-1.5 מיליון שקל, לחברי המועדון היא תוצע ב-1.97 מיליון שקל לאחר הנחה. דירות 5 חדרים במחיר למשתכן נמכרות בכ-1.73 מיליון שקל בעוד שלחברי המועדון המחיר יעמוד על 2.23 מיליון שקל.

בגינדי התייחסו לכך ואמרו כי הדירות שימכרו בשוק החופשי הן בקומות גבוהות יותר ובמיקומים הטובים בפרויקט וכן כי הן כוללות שדרוגים שונים בשווי הנע בין 120 ל-180 אלף שקל לדירה. כמו כן הבהירו כי ביחס למחירי השוק החופשי, משקפים המחירים המוצעים לברי "חבר" הנחות משמעותיות. כך למשל, מחיר דירת 4 חדרים המשווקת לחברי המועדון ב-1.97 מיליון, הייתה משווקת במחיר שוק עבור 2.2 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות