אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העליון דחה את ערעורם של הפרופסורים: ישלמו מס על מלגות שקיבלו בניו יורק צילום: בלומברג

העליון דחה את ערעורם של הפרופסורים: ישלמו מס על מלגות שקיבלו בניו יורק

שלושה פרופסורים מאוניברסיטת בר אילן והאוניברסיטה העברית נדרשו לשלם מס הכנסה על מלגות שקיבלו מאוניברסיטת ניו יורק במהלך שנת שבתון. לאחר שערעורם למחוזי נדחה לפני שנתיים עתרו השלושה לעליון, אך ביהמ"ש לא קיבל את עמדתם

10.10.2018, 15:11 | עמרי מילמן

בית המשפט העליון דחה ערעור שהוגש על ידי שלושה פרופסורים מהאוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בר אילן, וקבע כי השלושה יידרשו לשלם מס הכנסה על מלגות שקיבלו מאוניברסיטת ניו יורק במהלך שנת שבתון. השלושה יידרשו לשלם עד 50% מהסכום שקיבלו.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך שנת השבתון, בין השנים 2009-2010, שלושת הפרופסורים - דוד קרצ'מר, ישי בר ועדיאל שרמר, הוזמנו על ידי האוניברסיטה לחקור במסגרת מכון המחקר 'שטראוס' למחקר מתקדם על צדק ומשפט ומכון מחקר 'מרכז תקווה' לחקר החוק והתרבות היהודית. בתמורה, קיבלו הפרופסורים מלגה מהאוניברסיטה בסכומים של 100-75 אלף דולר עבור 10 חודשי שהייה. שלושתם דיווחו על המלגה כהכנסה שאינה חייבת במס.

בשומות שהוציאה להם רשות המסים נקבע כי מדובר בהכנסה המחייבת תשלום מס מכיוון שהכספים ניתנו במסגרת עיסוקם או משלח ידם ובגין תרומתם למוסדות. מנגד שלושת הפרופסורים טענו כי לא קיבלו תמורה עבור אותם הכספים מהמוסדות, אלא הוצעה להם מלגה במסגרת שנת השבתון, כחלק מהתפתחותם המקצועית בלבד, ולא לטובת המוסדות.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

באוקטובר 2016 דחה בית המשפט המחוזי בירושלים את ערעורם של השלושה, מה שהוביל אותם להגיש ערעור לבית המשפט העליון. דעת הרוב, של השופטים ניל הנדל וג'ורג' קרא, קיבלה את טענת רשות המסים וחייבה את השלושה לשלם מס הכנסה על הכנסותיהם. השופט יוסף אלרון סבר כי מאחר ולא הוכחה מערכת יחסים עסקית בין המרצים למכוני המחקר לא ניתן לקבוע כי המלגות חייבות במס.

אוניברסיטת ניו יורק (ארכיון), צילום: בלומברג אוניברסיטת ניו יורק (ארכיון) | צילום: בלומברג אוניברסיטת ניו יורק (ארכיון), צילום: בלומברג

בפסק הדין כתב הנדל כי: "על פי הדין בישראל, מקורות ההכנסה החייבת הם כאלו המתאפיינים בפוטנציאל לחזרתיות, כעצים המפיקים פירות. הם אינם כוללים כאמור מתנות ומציאות, אשר לא ניתנות כתמורה לשימוש בגורמי ייצור שונים, ופיצויים מסוימים. בענייננו, הכספים שקיבלו המערערים מהמוסדות ניתנו להם במסגרת משלח ידם כחוקרים באקדמיה, ועל כן מהווים הכנסה חייבת לפי סעיף 2 (1) לפקודה... לא מדובר בהכנסה אשר נעדרת מקור, אלא בהכנסה שהתקבלה מהעץ שגידלו וטיפחו המערערים במשך השנים - מומחיותם המחקרית והמוניטין האקדמי שלהם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות