אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחירת הנגיד: קרב פוליטי בתחפושת צילום: עמית שעל

בחירת הנגיד: קרב פוליטי בתחפושת

שר האוצר רצה את אפרים צדקה כנגיד בנק ישראל, נתניהו קידם את ירון ורץ להחמיא לכחלון

11.10.2018, 08:34 | צבי זרחיה
הרמוניה - זה המסר שניסו להעביר שלשום בנימין נתניהו ומשה כחלון במסיבת העיתונאים המשותפת שבה הכריזו על פרופ' אמיר ירון כנגיד בנק ישראל הבא. ראש הממשלה ושר האוצר אמנם התחבקו, חייכו והחמיאו זה לזה על שיתוף הפעולה בהליך הבחירה, אבל אסור להתבלבל - המתח הבסיסי ביניהם עדיין קיים, והוא התבטא גם בדיונים על בחירת הנגיד.

בתחילת השיחות בינהם, כחלון רצה שפרופ' אפרים צדקה ימונה לנגיד, בגלל עמדותיו החברתיות־כלכליות. נתניהו הציג שלושה מועמדים: ירון, פרופ' בן־ציון זילברפרב, ופרופ' מריו בלכר. ייתכן שהוא גם לא שכח לצדקה מאמר שכתב ב־2006, שבו הסביר שסילבן שלום אחראי על הבראת המשק, ולא נתניהו שהחליף אותו כשר אוצר ב־2003.

לבסוף הם הסכימו על ירון, ובמסיבת העיתונאים שהועברה בשידור חי, שניהם ביחד - וכל אחד לחוד - פתחו את קמפיין הבחירות שלהם. כחלון הרבה לדבר על הישגיו החברתיים, על יצירת מקומות עבודה ואמר כי "כלכלת ישראל נמצאת במקומות שלא הכרנו: צמיחה גבוהה, אבטלה נמוכה ויחס חוב־תוצר שמצטמצם. חשוב לנו שראשי מוסדות המדינה יהיו האנשים המתאימים שיילכו איתנו יד ביד לאתגרים הכלכליים שיגיעו". ואילו נתניהו, שכבר מזמן לא התראיין לכלי תקשורת ישראלי, היה זחוח וניהל מסיבת עיתונאים מפתיעה, שעות בודדות לאחר שאהוד ברק מתח ביקורת על כך שהוא אינו מתראיין.

כחלון ונתניהו במסיבת העיתונאים, צילום: עמית שאבי כחלון ונתניהו במסיבת העיתונאים | צילום: עמית שאבי כחלון ונתניהו במסיבת העיתונאים, צילום: עמית שאבי

על הקדמת הבחירות אמר נתניהו כי "הממשלה עושה מאמץ לפתור את בעיית חוק הגיוס. אם נמצא דרך, נשמח להמשיך עד סוף 2019. אם לא - ניאלץ ללכת לבחירות".

בכירים במערכת הפוליטית שנפגשו לאחרונה עם ראש הממשלה התרשמו שאין לו בעיה להקדים את הבחירות, במיוחד לנוכח הסקר האחרון של ד"ר מינה צמח עבור חברת החדשות, שהעניק לליכוד 32 מנדטים. עם זאת, ייתכן שהוא גם מנסה ללחוץ את החרדים להתפשר בחוק הגיוס, אם הם רוצים בהמשך הממשלה.

נתניהו וכחלון סוחבים ביחד קדנציה משותפת אבל מרובת צלקות הדדיות, ועתה הם בוחנים את האפשרויות שלהם לקראת הממשלה הבאה. נתניהו לא שוכח לכחלון שעורר את המשבר המרכזי ביניהם, כשהתעקש ב־2017 על פתיחת תאגיד השידור הציבורי, בעוד נתניהו מאיים בהקדמת הבחירות כדי למנוע זאת. הוא גם בוודאי רשם לפניו שכחלון אמר שנתניהו לא יוכל להיות ראש ממשלה אם יוגש נגדו כתב אישום.

אבל הוא יודע שהוא זקוק לכחלון כמרכיב מרכזי בקואליציה הבאה, ובעיקר שלא יחמוק לממשלת לפיד־מרכז. על כן, מול המצלמות, הוא מיהר לחבק את כחלון, כדי שלא יראו את הפערים. כחלון מצדו, מנסה להשתחרר מחיבוק הדב בדרך לקלפי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות