אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היתרון הגדול של קופת הגמל להשקעה תקוע בוועדת הכספים צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

היתרון הגדול של קופת הגמל להשקעה תקוע בוועדת הכספים

התקנות לאישור ההטבה של מוצר החיסכון שיזם כחלון - העברת כספים בין גופים ללא אירוע מס - עדיין לא אושרו בשל עומס. המרוויחים הגדולים מהעיכוב: סוכני הביטוח

11.10.2018, 06:27 | רחלי בינדמן

מכשול טכני מונע ממוצר החיסכון החדש יחסית של משרד האוצר לממש את מטרתו. ל"כלכליסט" נודע כי חוסכים שהצטרפו בשנה וחצי האחרונות לקופת הגמל להשקעה לא יכולים לנייד את כספם לגוף מתחרה אם ירצו. על שולחנה של ועדת הכספים של הכנסת, שבראשה עומד משה גפני, מונח תיקון תקנות שאמור להסדיר את הניוד של המוצר כבר יותר משנה וחצי, אך הוא עדיין לא עלה להצבעה בה כלל, בנימוקים של עומס וסדרי עדיפויות.

קראו עוד בכלכליסט

הגמל להשקעה אמור להיות מוצר פיננסי לטווח בינוני־ארוך, שמתחרה בקרנות הנאמנות, תעודות הסל וחברות ניהול התיקים. כחלון מעוניין לעודד דרכו חיסכון ארוך טווח נוסף לציבור, עם הטבת מס: חוסך שיחסוך במוצר ייהנה מפטור ממס רווחי הון אם ימשוך את הכסף בגיל פרישה כקצבה חודשית.

יו"ר ועדת הכספים משה גפני. התיקון תקוע כבר שנה וחצי, צילום: עומר מסינגר יו"ר ועדת הכספים משה גפני. התיקון תקוע כבר שנה וחצי | צילום: עומר מסינגר יו"ר ועדת הכספים משה גפני. התיקון תקוע כבר שנה וחצי, צילום: עומר מסינגר

               

גם למי שלא יתמיד עם החיסכון עד גיל פרישה, למוצר זה יש יתרונות על חיסכון בתיק מנוהל או קרן נאמנות: ניתן לנייד את החיסכון בין מסלולים וגם בין גופים מתחרים - מבלי שיתרחש אירוע מס. בכך ניתן לדחות את תשלום המס - הטבה משמעותית לאורך זמן.

חוסך בקרן נאמנות שרוצה להחליפה בקרן אחרת – סולידית יותר, מסוכנת יותר, או סתם לעבור לקרן של גוף מתחרה - חייב לפדות את הכספים, לשלם מס רווחי הון ולקנות קרן חדשה.

במוצר נוסף שצבר תאוצה בשנים האחרונות — פוליסות החיסכון הפיננסיות שמשווקות חברות הביטוח — מעבר בין מסלולים בתוך אותו גוף פטור ממס בדומה לגמל להשקעה. אך מעבר בין גופים, למשל העברת הכסף מכלל להראל, כרוך באירוע מס. לכן מדובר ביתרון ייחודי לגמל להשקעה. אלא שכאמור מתברר כי אי־הסדרת הנושא מבחינה החוק מעקרת את היתרון הזה.

סוכני הביטוח מנצלים את הליקוי כדי לעודד הפקדה לפוליסת החיסכון - המתחרה הגדולה של הגמל להשקעה. כל עוד הנושא לא מוסדר, אין יתרון לגמל להשקעה על פני פוליסת חיסכון. יתרה מכך, הסכום המרבי להפקדה בגמל להשקעה הוא 70 אלף שקל בשנה, ואילו בפוליסות אין מגבלה. הפוליסות גובות דמי ניהול גבוהים יותר מהגמל להשקעה, שבו דמי הניהול הם 0.7%-0.6% לעומת 1% ומעלה בפוליסות. הסוכנים נהנים אף הם מעמלות שמנות יותר על החיסכון בפוליסות.

כיום מנהלות קופות הגמל להשקעה כ־6 מיליארד שקל, לאחר שהמוצר יצא לדרך בנובמבר 2016. מתוך הסכום הזה, 2.3 מיליארד שקל נמצאים בבית ההשקעות אלטשולר שחם, שמחזיק בנתח שוק של 38% במוצר — הגדול ביותר בשוק זה.

מרשות שוק ההון נמסר: "התקנות ממתינות לאישור בוועדת הכספים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
דמי ניהול
דמי ניהול זה שם המשחק. ו 0.6-0.7 זה לא הגיוני בעליל במיוחד עבור מסלול פסיבי/ IRA למי שרוצה. אם היה בסביבות 0.1 - 0.2 אולי הייתי שוקל להשקיע בזה (זה בערך דמי ניהול שיש לי בגמל/השתלמות רגילים). אבל במצב הנוכחי הכסף שלי יישאר בתיק השקעות רגיל שחייב במס מלא. אבל מצד שני משולם עליו 20 שקל לחודש וזה יישאר אותם 20 שקל לחודש גם כשהתיק יגדל מאוד ויהיה 100 מילארד שקל למשל.
חוסך לפנסיה  |  15.10.18
17.
איך המרוויחים הגדולים הם הסוכנים?!
ממתי סוכן מרוויח מקופה שתקועה בחברה מסוימת ולא ניתן לנייד אותה לגוף אחר (ללא אירוע מס)?! הרי את זו שאמרת בעבר שלסוכן יש אינטרס להזיז קופות בין גופים לצורך קבלת עמלה. גם הלקוחות הם בעצם לקוחות שבויים. מי שמרוויח הן חברות הביטוח שמקבלות לקוח שבוי. למה אפשר כבר לצפות מהכתבת הנ״ל שכל כתבה שלה יותר פופוליסטית ומטעה מהקודמת. כולי תקווה שביום מן הימים תוגש נגדך גם תביעת דיבה וגם תביעה על רקע הטעייה מקצועית מכוונת.
מישהו  |  12.10.18
לכל התגובות