אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברי הלובי הציבורי בחרו: נאבק מול חברות הביטוח והפנסיה וחברות התרופות צילום: שחר תמיר

חברי הלובי הציבורי בחרו: נאבק מול חברות הביטוח והפנסיה וחברות התרופות

- לובי 99, שמציין שלוש שנים להקמתו, גייס בחודש האחרון 650 חברים חדשים, והגדיל את תקציבו, שמבוסס רק על מימון המונים, לכ-2 מיליון שקל בשנה. המנכ"ל יאיא פינק: "לאחרונה נשלחו בעקבותינו חוקרים פרטיים, אשר נשכרו על ידי אחד הגופים החזקים במשק"

11.10.2018, 09:39 | צבי זרחיה

הלובי הציבורי - לובי 99, שמציין שלוש שנים להקמתו, גייס בחודש האחרון 650 חברים חדשים, והגדיל את תקציבו, שמבוסס רק על מימון המונים, לכ-2 מיליון שקל בשנה.

קראו עוד בכלכליסט

"לאחרונה שלח אחד הגופים החזקים במשק חוקרים פרטיים בעקבותינו", אומר מנכ"ל הלובי יאיא פינק, "זה לא מרתיע אותנו. אחרי שעלינו על כוונות הבנקים כשסייענו להעביר את הרפורמה בבנקאות, ועל הכוונות של כיל בגלל תרומתנו לחוק למיסוי אוצרות טבע. אנחנו ערוכים כעת להרחיב את הקרב אל מול חברות הביטוח והגופיים המוסדיים, שמנהלים במצטבר מאות מיליארדי שקלים – הכסף של כולנו".

חיזוק כוחו של הציבור מול חברות הביטוח והפנסיה, מלחמה מול הלוביסטים של חברות התרופות, צרכנות הוגנת והזכות לפרטיות ברשת – אלו הנושאים שבחרו לאחרונה 4,350 חברי "לובי 99" כנושאי ליבה לעיסוק עבור הלובי הציבורי במושב החורף שייפתח בשבוע הבא.

"בזמן שכולם מתעסקים בבחירות, לובי 99 ממשיך לעסוק בחיים עצמם", אומר פינק, "נושאי הפנסיות, הביטוח וגופי ההון המוסדיים, שחברי הלובי שלחו אותנו לעסוק בהם, נוגעים, כל אחד לחוד ובוודאי כולם ביחד, ב'אוצר האבוד' של כל אחד מאיתנו. טיפול נחוש בהם יכול לחסוך לכל משפחה עשרות עד מאות אלפי שקלים לאורך השנים. גם את האינטרסים של חברות התרופות הגיע הזמן לבחון מקרוב, ולוודא שטיפולים לא ממש נחוצים לציבור לא מקבלים סבסוד רק בגלל עבודה לוביסטית אגרסיבית".

מנכ"ל לובי 99, יאיא פינק. "לאחרונה שלח אחד הגופים החזקים במשק חוקרים פרטיים בעקבותינו", צילום: שחר תמיר מנכ"ל לובי 99, יאיא פינק. "לאחרונה שלח אחד הגופים החזקים במשק חוקרים פרטיים בעקבותינו" | צילום: שחר תמיר מנכ"ל לובי 99, יאיא פינק. "לאחרונה שלח אחד הגופים החזקים במשק חוקרים פרטיים בעקבותינו", צילום: שחר תמיר

הרפורמה בבנקאות, חוק ממשל זמין, החוק למיסוי משאבי טבע

בימים אלו מציין כאמור לובי 99 שלוש שנים להקמתו. במהלך התקופה היה הלובי מעורב באופן פעיל מאוד בעשרות יוזמות חקיקה חברתיות, מהן כאלו שהגיעו עד לשלב גמר החקיקה, למשל הרפורמה בבנקאות, חוק ממשל זמין, החוק למיסוי משאבי טבע ("ששינסקי 2"), חוק הלוביסטים וחוק המאכערים.

הלובי פועל כיום באמצעות ארבע לוביסטיות – עו"ד לינור דויטש, שהיתה הלוביסטית הציבורית הראשונה; מרב דוד, בעבר סמנכ"ל רגולציה בתנובה; עו"ד נועה זלצמן; ועו"ד ימית ינאי-מלול.

בעזרת הגידול התקציבי שהשיג בקמפיין, שנמשך חודש, מתכוון הלובי לשכור לוביסט ציבורי חמישי ולהניח יסוד למחלקת מחקר אורגנית, כנהוג גם בחברות לובי מסחריות.

הסיסמה שליוותה את קמפיין גיוס ההמונים היתה "להפוך לחברת הלובינג המשפיעה בישראל". הסיסמה לא נבחרה במקרה. "לאחרונה נשלחו בעקבותינו חוקרים פרטיים, אשר נשכרו על ידי אחד הגופים החזקים במשק", מגלה פינק, "הם לא ירתיעו אותנו להמשיך ולפעול למען האינטרס הציבורי ונגד מוקדי כוח שונים. אנחנו נחושים להמשיך ולבנות מודל חדש של דמוקרטיה השתתפותית, שמאפשרת לכל אזרח לקבל יחס של טייקון ולהשפיע על הנושאים החברתיים-כלכליים במדינה.

"אחרי שעלינו על הכוונות של הבנקים כשסייענו להעביר את הרפורמה החשובה בבנקאות, שתאפשר כאן ענף בנקאות שעובד למען כולנו ולא רק לטובת קומץ משפחות. בנוסף על הכוונות של כימקלים לישראל, בזכות העברת מסקנות 'ששינסקי 2' המכניסות למדינה 400 מיליון שקל בשנה מרווחי כריית ים המלח, אנחנו ערוכים כעת להרחיב את הקרב שלנו אל מול חברות הביטוח והגופיים המוסדיים. אלו ואלו מנהלים במצטבר מאות מיליארדי שקלים, הכסף של כולנו, ואנחנו מתכוונים לקדם שלל יוזמות אשר יחזקו מולם את כוחו של האזרח הפשוט, כל אחת ואחד מה-99% מהציבור, שאין להם ממון לשכירת לוביסטים", אומר פינק. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות