אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתירה: רמ"י פסלה הצעת החברה במכרז מחיר למשתכן ומחירי הדירות יעלו ב-100 אלף שקל צילום: יוסי דוס סנטוס

עתירה: רמ"י פסלה הצעת החברה במכרז מחיר למשתכן ומחירי הדירות יעלו ב-100 אלף שקל

חברת עמרם אברהם עתרה למחוזי בטענה שוועדת המכרזים של רשות מקרקעי ישראל פסלה את הצעתה בשל פגם טכני בהצעת המכרז; בעקבות הפסילה נבחרה ההצעה השניה שמייקרת את הדירות לרוכשים

11.10.2018, 10:14 | דותן לוי

רשות מקרקעי ישראל פסלה חברה מזכיה במכרז של מחיר למשתכן למרות שעילת הפסילה טכנית וזניחה וההצעה הבאה תייקר כל אחת מהדירות בכ-100 אלף שקל, כך עולה מעתירה שהוגשה על ידי חברת עמרם אברהם.

קראו עוד בכלכליסט

בעתירה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע באמצעות עו"ד אילן בומבך, מבקשת החברה לבטל את ההחלטה לפסול את הזכיה במכרז הכולל 84 יח"ד בשכונת שחמון באילת ולהצהיר עליה כחברה הזוכה.

סכום ההצעה שהגישה עמרם אברהם עמד על 6,814 שקל למ"ר לא כולל מע"מ, אך לטענת החברה, ועדת המכרזים פסלה את הצעתה לאחר שקבעה כי הערבות הבנקאית שהגישה אינה לפי הנוסח הנדרש. הטעות מבחינת חברת עמרם אברהם הייתה שהערבות שצורפה למכרז היא בנוסח שונה מהנדרש שהינו נוסח ערבות "לביצוע חוזה" וזאת במקום נוסח ערבות "לקיום הצעה במכרז". לאחר פסילת החברה נבחרה חברת האחים אוזן שהצעתה הייתה יקרה יותר בלמעלה מ-10% ועמדה על 7,555 למ"ר לפני מע"מ.

שכונת שחמון באילת (ארכיון), צילום: יוסי דוס סנטוס שכונת שחמון באילת (ארכיון) | צילום: יוסי דוס סנטוס שכונת שחמון באילת (ארכיון), צילום: יוסי דוס סנטוס

לטענת עמרם אברהם, ועדת המכרזים פסלה את זכייתה במכרז בניגוד לחוק היות ומדובר בפגם טכני בלבד אשר לא פגע בשוויון בין המתמודדים במכרז, לא שינה את תוכן הערבות או אופן מימושה, ולא הקנה לה כל יתרון במכרז. "ועדת המכרזים פסלה את הצעת העותרת, באופן אוטומטי, מבלי שהפעילה את שיקול דעתה כדי לבחון האם בענייננו, מתקיים החריג לכלל שלפיו יש לפסול הצעות של מציעים שנפל פגם בערבות הבנקאית שהגישו בהצעותיהם במכרז. זאת, בניגוד לפסק דין של בית המשפט העליון", לשון העתירה.

עוד נטען בעתירה, כי פסילת החברה מנוגדת לאינטרס הציבורי של הוזלת מחירי הדיור, כאשר לפי הערכת החברה בחירה בהצעה של חברת האחים אוזן מייקרת כל דירה בכ-100 אלף שקל ואת הפרויקט כולו בכ-5.1 מיליון שקל. "כל רוכש דירה במסלול מחיר למשתכן ייאלץ לשלם מחיר יקר בהרבה, הכולל גם תוספת ריביות לתשלומי משכנתא", נכתב בעתירה.

לחברת עמרם אברהם פרויקטים רבים בביצוע במסגרת תוכנית מחיר למשתכן בהיקף כולל של למעלה מ-2,000 יח"ד כולל פרויקט באילת הכולל 163 יח"ד. כאמור, גם המכרז הנוכחי הוא במסגרת מחיר למשתכן, כלומר ההצעה הזוכה היא זו שבה היזם מציע את המחיר הנמוך ביותר למ"ר בנייה.

לדברי עדי גייר, סמנכ"ל שיוק ופיתוח עסקי בחברת עמרם אברהם החברה בונה כ-3,000 יח"ד במסגרת מחיר למשתכן, כולל באילת. "מדובר במכרז שנכשל כמה פעמים וכאשר ראינו שהפך לכלכלי החלטנו לגשת. המכרז התנהל בצורה לא טובה, מועד ההגשה היה ב-17 לספטמבר ובאותו היום הועדה פתחה את המעטפות ופרסמה את הזוכה. יומיים לאחר מכן, ב-19 לספטמבר הם פרסמו את ההגרלה הגדולה והיה ברור שהיה לחץ בפתיחת המעטפות כדי להכניס כמה שיותר פרויקטים להגרלה ולכן לא הפעילו שיקול דעת, מדובר בטעות טכנית טיפשית שיכלה להיפטר בקלות".

מרמ"י נמסר: "התביעה טרם הגיע לידנו וכשתגיע נלמד אותה ונגבש עמדתנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות