אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות החשד לרצח העיתונאי הסעודי: חברות אמריקאיות מתחילות לתפוס מרחק מסעודיה צילום: גטי אימג'ס

בעקבות החשד לרצח העיתונאי הסעודי: חברות אמריקאיות מתחילות לתפוס מרחק מסעודיה

שורה של גופי מדיה, בהם AT&T, קומקסט, CNN וניו יורק טיימס הודיעו כי לא יעניקו חסות לוועידת "דבוס במדבר" שעתידה להתקיים בריאד בשבוע הבא, נוכח היעלמותו של העיתונאי ג'מאל חשוקג'י, שנקשרה בממשלה הסעודית. מנכ"ל אובר דארה קוסרשאהי: "מוטרד מהעובדות שהוצגו, לא אגיע לוועידה"

12.10.2018, 17:29 | שירות כלכליסט

על רקע הביקורת ההולכת וגוברת נוכח החשדות לרצח של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י, כמה חברות אמריקאיות מתחילות לנתק את הקשרים העסקיים שלהן עם הממלכה - ואחרות עשויות להצטרף אליהן.

חשוקג'י, בעל טור בוושינגטון פוסט ואזרח סעודיה הידוע בביקורת שלו על הממשל במדינה, נרצח בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בתחילת החודש. הממשלה הסעודית הכחישה כל קשר להיעלמותו, אף שהחצים כוונו לכיוון שלה.

CNN. כבר הודיעו שלא ייתנו חסות מדיה לוועידה, צילום: איי פי CNN. כבר הודיעו שלא ייתנו חסות מדיה לוועידה | צילום: איי פי CNN. כבר הודיעו שלא ייתנו חסות מדיה לוועידה, צילום: איי פי

המשבר המתהווה עם סעודיה עלול לפגוע בשורה של חברות אמריקאיות המחזיקות ברשת עניפה של קשרים עסקיים במדינה, ובכלל זה חברות ביטחוניות, בנקים, ענקיות אנרגיה וחברות מדיה.

"על כל החברות יהיה לחץ ציבורי לנקוט עמדה ברורה בנושא", אמרה רנדה סלים, עמיתה בכירה במכון המחקר "המזרח התיכון" בוושינגטון די.סי. "בטווח הקצר החברות ירצו לשמור מרחק מסעודיה, אך בטווח הארוך הן יישאו עיניים לבית הלבן כדי לקבל החלטות".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשמע סקפטי בימים האחרונים, לאחר שנשאל אם לחסום את היצוא הביטחוני לערב הסעודית, על רקע רצח העיתונאי.

"אני חושב שזה יכאיב בעיקר לנו", אמר טראמפ בראיון לפוקס ניוז ביום רביעי, "יש לנו משרות שאנחנו צריכים להחזיק בהן". לדברי הנשיא האמריקאי, "עדיין מוקדם להתחייב באיזו דרך ארה"ב תצעד בעניין זה". אתמול הפחית עוד יותר טראמפ מחשיבות הסוגיה, כאשר טען כי האירוע "התרחש בטורקיה וחשוקג'י איננו אזרח אמריקאי".

"הבית הלבן מנסה לגרום למשבר להיעלם ולהנמיך את הלהבות כדי להקטין למינימום את השפעותיו בטווח הארוך", אמרה סלים, שציינה כי היא מכירה את חשוקג'י”.

החברות הביטחוניות שמקיימות קשרים ביטחוניים עם סעודיה כוללות את ריית'ון, ש-2% מהמחזור השנתי שלה מגיע מהמדינה, ו-BAE, חברה בריטית עם זרוע משמעותי בארה"ב שנתח משמעותי מהפעילות שלה - כ-17% - מקורו בסעודיה.

עיתון ה"ניו יורק טיימס" מסר שלשום שלא יעניק חסות מדיה לוועידת מיזם ההשקעות העתידי, המכונה גם "דבוס במדבר". גופי מדיה אחרים כמו AT&T, CNN, קומקאסט, CNBC והפייננשל טיימס הודיעו גם כי לא יתמכו בוועידה, בעוד גופים אחרי כמו רשת פוקס הודיעו כי יבחנו את המצב. האירוע השנתי צפוי להיערך, זו השנה השניה, בריאד בין ה-23-25 באוקטובר.

מנכ"ל אובר דארה קוסרשאהי, היה בין המנכ"לים של החברות האמריקאיות שהיו אמורים לשאת דברים בוועידה, יחד עם מנכ"ל ג'יי.פי.מורגן ג'יימי דיימון ומנכ"ל בלקרוק לארי פינג, אך קוסרשאהי הודיע אתמול בהצהר שמסרכי לא ייקח חלק בוועידה, תוך שנימק זאת בהיעלמותו של העיתונאי הסעודי.

"אני מאוד מוטרד מהדיווחים על היעלמותו של ג'מאל חשוקאג'י. אנחנו עוקבים אחרי הסיטואציה מקרוב, ואם לא יוצג סט חלופי של עובדתי לא אופיע בוועידה בריאד", מסר קוסרשאהי. ג'יי.פי.מורגן ובלקרוק לא מסרו תגובות בענים.

"הוועידה תהיה אינדיקטור ראשון לשאלה אם מתקיימים כעת 'עסקים כרגיל' עם סעודיה או שמשהו באמת השתנה", מסרה סלים. "השוק הסעודי גדול מדי מכדי שחברות יוותרו עליו, כך שיופעל לחץ מצד העסקים עצמם כלפי הפוליטיקאים לרסן את השלכות המשבר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות