אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התקרבות בין הגינדים לבנקים: בן־משה מטרפד פריסת החוב צילום: שאול גולן

התקרבות בין הגינדים לבנקים: בן־משה מטרפד פריסת החוב

לכלכליסט נודע כי בפגישה שהתקיימה בין הבנקים לבין בעלי קניון TLV התנגד בן־משה להצעת הגינדים למכירת נכסים במתחם והעברת התמורה לבנקים. אי־העמידה בהתניות עלולה להקשות על גיוס החוב שמתכנן בן־משה לצורך רכישת אפריקה נכסים

14.10.2018, 07:28 | גולן חזני

קניון העיר תל אביב (קניון TLV) איננו עומד באמות המידה הפיננסיות שבהן הוא נדרש בהסכם המימון עם שני הבנקים המלווים. הפועלים ומזרחי טפחות יכולים להעמיד חוב של 1.1 מיליארד שקל של חברת הקניון לפירעון מיידי, ובין הצדדים החלו מגעים אינטנסיביים במטרה למנוע זאת, כשהבנקים מוכנים לדבר על הסדר. חברת הקניון נמצאת בבעלות משותפת של רבוע כחול נדל"ן (50%) שבשליטת מוטי בן־משה, גינדי השקעות (25%) שבבעלות האחים מנור וכפיר גינדי, אורי לוי ואייל פרידמן, בניו וחתניו של משה גינדי שמחזיק בה (25%) באמצעות משה ויגאל גינדי.

קראו עוד בכלכליסט

מתנגד למכירה בלחץ

ל"כלכליסט" נודע כי ביום חמישי האחרון נערכה פגישה ראשונה בין בן־משה והגינדים לנציגי שני הבנקים, שבה לא הושגו הסכמות. מה שמונע הגעה להסכמות הם חילוקי דעות הקיימים בין בן־משה והגינדים, ומשליכים על המגעים מול הבנקים המממנים. ימים אחדים קודם לכן הציפו לראשונה האחים גינדי את המחלוקת שלהם עם בן־משה כשהציעו, חד־צדדית, הסדר עם הבנקים. ל"כלכליסט" נודע כי הפועלים ומזרחי טפחות דרשו מחברת הקניון הזרמה של 300 מיליון שקל בתמורה לפריסה חדשה של החוב שמועד פירעונו הוא סוף ספטמבר 2019.

מימין: אייל פרידמן, אורי לוי ומנור גינדי, צילום: מורג ביטן מימין: אייל פרידמן, אורי לוי ומנור גינדי | צילום: מורג ביטן מימין: אייל פרידמן, אורי לוי ומנור גינדי, צילום: מורג ביטן

במכתב ששיגרו הציעו הגינדים להזרים 200 מיליון שקל מהחוב במזומן לבנקים, באמצעות שימוש בעודפים שקיימים בפרויקט המגורים שליד הקניון, מכירת פנטהאוזים אחרונים ומקומות חניה והמשמעותי מכל - מכירת מגרש במתחם המגורים בכ־100 מיליון שקל. בתמורה מדברים הגינדים והבנקים על פריסה מחודשת של החוב לשבע שנים. ההצעה היתה הבסיס למו"מ בפגישה שנערכה ביום חמישי ובה השתתף גם אבי המשפחה משה גינדי שהביע נכונות להזרמה ככל שתידרש לצורך סגירת הפריסה המחודשת של ההלוואה, ועומד מאחורי הבנים.

ככל הידוע, בן־משה מתנגד למכירת המגרש בתנאי לחץ, והתנגדות זו היא שמעכבת הגעה להסכם. בנוסף, בן־משה דורש שעוד לפני הפירעון לבנקים יעבירו הגינדים 21 מיליון שקל לרבוע כחול נדל"ן שלטענתו הזרימה סכום עודף זה מול ההזרמה של הגינדים במימון הראשוני של הפרויקט. משה גינדי מתכחש לחוב כזה.

אם שני נושאים אלה ייפתרו, עשויה להיסלל הדרך להסדר מול הבנקים שיאפשר פריסה מחדש של החוב. הצדדים אמורים לקיים פגישה נוספת בימים הקרובים. הגינדים טוענים שאין צורך בהזרמה נוספת לחברת הקניון לאחר שבשנה האחרונה הזרימו לה השותפים 24 מיליון שקל. שנתיים מאז הוקם הפסיד הקניון 140 מיליון שקל, כולל ירידת ערך ברבעון השלישי.

מוטי בן-משה, צילום: אוראל כהן מוטי בן-משה | צילום: אוראל כהן מוטי בן-משה, צילום: אוראל כהן

הודאה ראשונה בחריגה

ביום שישי פרסמה רבוע כחול נדל"ן דיווח שבו הודתה לראשונה כי הקניון איננו עומד באמות המידה הפיננסיות של ההלוואה שקובעות NOI מינימלי של 75 מיליון שקל בארבעת הרבעונים האחרונים למועד הבדיקה שחל בסוף ספטמבר 2018. עד היום, בהתייחסות שלה לנושא הקובננטים, דיווחה רבוע כחול על חוסר אחידות בשיטת החישוב מול הבנקים, וגרסתה היתה שהקניון עומד באמות המידה הפיננסיות לפי שיטת החישוב שלה. בהסכמות ברבעונים האחרונים שהושגו מול הבנקים הופחת ה־NOI המינימלי ל־67 מיליון שקל, אולם בסוף ספטמבר הוא חזר ל־75 מיליון שקל.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

רבוע כחול נדל"ן הדגישה בדיווח כי נמשכת מגמת השיפור במספר המבקרים בקניון, והוסיפה כי טרם קיבלה את הנתונים הכספיים המלאים על הקניון לרבעון השלישי וכי הדיווח נמסר רק משיקולי ניקיון מידע פנים. מדובר בחובה לדווח עקב המגעים להנפקת אג"ח של אלון רבוע כחול, החברה־האם של רבוע נדל"ן. הנפקת האג"ח נועדה למימון עסקה גדולה של רבוע כחול נדל"ן לרכישת אפריקה נכסים, והיא נדרשת לגייס מיליארד שקל בשל כך (בשלב זה היא הודיעה על גיוס מתוכנן של 250 מיליון).

מבחינה זו מדובר בדיווח רגיש מאחר שהעובדה שחברת הקניון איננה עומדת בקובננטים בנקאיים עלולה להפריע לחלק מהמשקיעים שמעוניינים לרכוש את האג"ח של רבוע כחול בהנפקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות