אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחזיקו חזק: עד כמה באמת חשופים החסכונות שלכם לרכבת ההרים בארה"ב? צילום: בלומברג, Shahar Azran

בדיקת כלכליסט

תחזיקו חזק: עד כמה באמת חשופים החסכונות שלכם לרכבת ההרים בארה"ב?

נכון לסוף 2017 היו 25% מאחזקות קופות הגמל הישראליות מושקעות בנכסים מעבר לים - לעומת 10% בלבד נכון לסוף 2007. שיעור האחזקות הזרות של קרנות הפנסיה זינק מ־12% לרמה של 27%, וביטוחי המנהלים הגדילו את אחזקותיהם הזרות מ־20% לפני עשור ל־31%

14.10.2018, 08:10 | רחלי בינדמן
הרעידה האחרונה בשוקי המניות בשבוע שעבר מסמנת שטראומת משבר 2008, אז מדדי המניות בארה"ב קרסו ב־50% וגררו את העולם כולו למשבר ולמיתון עולמי, עדיין לא שככה. אחרת קשה להסביר קולות הטוענים ש"כספי הפנסיה שלנו ירדו לטמיון" שנשמעו על רקע הירידות החדות בבורסות ארה"ב. חששות אלו מזכירים כי החשיפה הנמוכה יחסית של גופי הפנסיה הישראליים לשווקים הזרים ערב המשבר העולמי שיחקה לטובת החוסכים, ומעלה את השאלה מה השתנה מאז.

קראו עוד בכלכליסט

בדיקת "כלכליסט" מעלה כי השיעור מתוך חסכונות הציבור המוחזקים בהשקעות בחו"ל עלה דרמטית בעשר השנים האחרונות. לפי נתוני רשות שוק ההון, נכון לסוף 2017 היו 25% מאחזקות קופות הגמל הישראליות מושקעות בנכסים מעבר לים - לעומת 10% בלבד נכון לסוף 2007. שיעור האחזקות הזרות של קרנות הפנסיה זינק בתקופה זו מ־12% לרמה של 27%, וביטוחי המנהלים הגדילו את אחזקותיהם הזרות באותה עת מ־20% לפני עשור ל־31% בסוף 2017.

לפי מנהלי בתי ההשקעות, החשיפה לחו"ל צפויה לגבור. "אנחנו מחזיקים חצי־חצי ברמת מניות בין ישראל וחו"ל, אבל בעוד 4-3 שנים נגיע לרמה של 70%-60% במניות בחו"ל", אמר לפני שנתיים בראיון ל"כלכליסט" ברק סורני, מנכ"ל בית ההשקעות פסגות. סורני נימק את הדברים בטענה ששוק המניות המקומי לא מצליח להכיל את כמויות הכסף האדירות שזורמות לגופי הפנסיה.

בפסגות 56% מהחשיפה למניות מופנים למניות חו"ל, ו־58% מחשיפה זו הם למניות בארה"ב. 35% מתיק הגמל של פסגות חשופים למניות, ושליש מחשיפה זו מוקדש למניות בארה"ב. עם זאת, בצלילה עמוקה יותר רואים כי מתוך תיק הגמל כולו רק 4.5% חשופים למניות חברות הטכנולוגיה האמריקאיות, שרשמו את עיקר הירידות בטלטלה האחרונה. ובכל מקרה כדאי לשים את הדברים בפרופורציה: מדד נאסד"ק הכולל את מניות הטכנולוגיה הנסחרות בבורסה האמריקאית אמנם איבד בימים האחרונים שיעור חד של 10% מערכו, אך זינק מתחילת השנה ב־20% ומאז תחילת 2017 עלה ביותר מ־30%.

בסופו של דבר, גופי הפנסיה המקומיים מחזיקים 40%-35% מתיק הפנסיה במניות, ו־65%-60% מחלק זה מושקעים במניות זרות. מתוך ההשקעה במניות זרות מושקעים 60% בארה"ב ומתוך חלק זה 20% מושקעים במניות טכנולוגיה. כך יוצא שבשורה התחתונה החשיפה של כלל התיק הפנסיוני למניות הטכנולוגיה האמריקאית היא פחות מ־3% מהתיק כולו (ראו תרשים).

בשוק ההון נוהגים לדבר על מניות FAANG (פייסבוק, אמזון, אפל, נטפליקס וגוגל) כמייצגות את מניות הטכנולוגיה הבולטות במדדים המובילים בארה"ב. מניות אלו איבדו מערכן בשבוע שעבר בין 1% (פייסבוק ונטפליקס) לכ־4% (אמזון וגוגל). כך או כך, תיק פנסיוני הוא השקעה לטווח ארוך, ולכן תהיה זו טעות להסתכל רק על השינויים ברמה יומית, חודשית או שנתית, אלא יש לבחון אותם ביחס לתוחלת ההשקעה כולה. וכשמדובר בהשקעה של עשרות שנים קדימה אין לירידות אלו שום משמעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות